Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  sexycat18's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
love it u should alread now by my profile
2
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
i like this movie
3
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
4
Spirit - Stallion of the Cimarron 2002,  G)
Spirit - Stallion of the Cimarron
great
5
Eight Below 2006,  PG)
Eight Below
its funny and getts u crying and saying dont do it or no
6
Snow Dogs 2002,  PG)
Snow Dogs
funny
7
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
Dirty Dancing - Havana Nights
its cool
8
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
i loved this movie
9
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
Dances With Wolves
i like this movie to
10
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
i like this one
11
8 Mile 2002,  R)
8 Mile
great movie
12
Bee Movie 2007,  PG)
Bee Movie
it was a cute movie
13
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
Robin Hood: Men in Tights
a very funny movie
14
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
it was ok and funny
15
Employee of the Month 2003,  R)
Employee of the Month
this movie was very good it told me a lot about how to handle a job very well
16
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
this movie was great and i cant wait to see fast and furious 2
17
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
it was interesting
18
Cobra 1986,  R)
Cobra
very good
19
Wild Hogs 2007,  PG-13)
Wild Hogs
very funny
20
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
Pearl Harbor
this one was sad
21
Flight 93 2006,  PG-13)
Flight 93
it was interesting and sad
22
The Game Plan 2007,  PG)
The Game Plan
i loved this movie. it was hillaries
23
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
this is a very interesting movie i would watch it agian
24
Mr. Magorium's Wonder Emporium 2007,  G)
Mr. Magorium's Wonder Emporium
very good. and a good movie for kids
25
Enchanted 2007,  PG)
Enchanted
this is a good movie and great for kids to see
26
Stardust 2007,  PG-13)
Stardust
very good
27
Flicka 2006,  PG)
Flicka
this movie is great and very sad at the ending
28
Snow Day 2000,  PG)
29
The Water Horse: Legend of the Deep 2007,  PG)
The Water Horse: Legend of the Deep
this is a very good movie and very funny. the water horse is a history movie to.
30
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
this movie was good
31
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
verry good movie
32
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
very good cant wait to see the next one
33
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
very good just like the last one
34
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
very good movie
35
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
Rush Hour 3
this movie was very funny. and it left u hanging about the girl if she made it out safe or not so i cant wait for rush hour 4 if they make one
36
Fool's Gold 2008,  PG-13)
Fool's Gold
very good movie to see especially on valantines day
37
Selena 1997,  PG)
Selena
very good show it is sad at the ending.
38
The Seeker: The Dark Is Rising 2007,  PG)
The Seeker: The Dark Is Rising
it was good u do have to keep watching it or u wont understand it. its good
39
Nim's Island 2008,  PG)
Nim's Island
its a great family movie
40
Blue Crush 2002,  PG-13)
Blue Crush
exlent movie
41
Atonement 2007,  R)
Atonement
it was a different movie. u had to watch it close u miss a part and well u dont now what is happening kinda. it was sad at the ending. its kinda like a love movie. but just that the two didnt get to see each other agian.
42
Snow Buddies 2008,  G)
Snow Buddies
a very good family movie. kids will love it. i loved it. but it is sad at the ending
43
The Derby Stallion 2005,  PG)
The Derby Stallion
a very good movie if u like horses. or if u have kids. they might like this one. its bassicaly about a boy whose dad wants his boy to be like him ( he wants him to play baseball ) but he nows a old guy and has him learn to be a jumper.
44
Made of Honor 2008,  PG-13)
Made of Honor
this was a good movie and very funny. it is slow in the begining but it gets good after a while.
45
Nowhere to Run 2003,  R)
Nowhere to Run
very good movie. the best movie i will say that is good. a must see. but it is not a movie for kids to see.
46
What Happens in Vegas 2008,  PG-13)
What Happens in Vegas
this movie is funny and well made. it is somthing that can happen in vegas. a must see movie
47
Speed Racer 2008,  PG)
Speed Racer
the movie was good. the special effects was alittle over done. but it was a good movie
48
The Replacements 2000,  PG-13)
The Replacements
a very good movie especialy for people who like sports
49
Remo Williams - The Adventure Begins 1985,  PG-13)
Remo Williams - The Adventure Begins
a real good movie. exellent movie for anyone.
50
Side Out 1990,  PG-13)
Side Out
anyone likes vollyball. this is the movie to watch. and also team work.
51
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
National Treasure: Book of Secrets
a very good movie.

i think everyone should see this movie
52
Swing Vote 2008,  PG-13)
Swing Vote
a very good edgucational movie
53
Of Mice and Men 1992,  PG-13)
Of Mice and Men
this is a very good movie to see. the ending is sad, but a excelent movie...
54
The Game 1997,  R)
The Game
a very good movie. everyone should see it!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
55
The Love Guru 2008,  PG-13)
The Love Guru
it is a funny movie and very good
56
Ace of Hearts 2008,  PG)
Ace of Hearts
it is a good movie for kids. and if u like dogs
57
Finding Rin Tin Tin 2007,  PG)
Finding Rin Tin Tin
i loved this movie i think they did a goof job on it. a exellent movie for family
58
Six Pack 1982,  PG)
Six Pack
very good movie
59
The Spiderwick Chronicles 2008,  PG)
The Spiderwick Chronicles
this is a good movie and great for the kids
60
Journey to the Center of the Earth 2008,  PG)
Journey to the Center of the Earth
a very good movie and it keeps u into it until the end.
61
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
The Count of Monte Cristo
great movie
62
A Gunfighter's Pledge 2008,  PG)
A Gunfighter's Pledge
a very touching movie but a good old time movie. a must see
63
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
Harry Potter and the Half-Blood Prince
very good movie cant wait for the next movie that comes out....
64
Deep Blue Sea 1999,  R)
Deep Blue Sea
i loved this show. it keeped you wanting to watch it to the end. this is not a movie for young kids to wathc.
65
Coming to America 1988,  R)
Coming to America
very good movie. and very funny
66
Bring It On: Fight to the Finish 2009,  PG-13)
Bring It On: Fight to the Finish
this movie was great... i love it... now i need to see the other ones.....
67
Bone Eater 2007,  PG-13)
Bone Eater
very good movie.. if you dont like gory movies then you might like this one
68
The Prince and Me 2004,  PG)
The Prince and Me
loved this show... it is so good and would watch agian....
69
The Prince and Me 2 2005,  PG)
The Prince and Me 2
very good...
70
The Prince & Me 3: A Royal Honeymoon 2008,  PG)
The Prince & Me 3: A Royal Honeymoon
loved it... loved all of them.... must see
71
Noel 2004,  PG)
Noel
very good movie...would watch agian
72
Christmas Child 2003,  Unrated)
Christmas Child
excellent movie.....keeps you wanting to now what happens next
73
One Special Night 1999,  PG)
One Special Night
very good movie....
74
Australia 2008,  PG-13)
Australia
very slow movie in the beginning but it is a good movie
75
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
loved this movie will watch it agian... everyone should see it... i cant wait to see the next one..
76
The 13th Warrior 1999,  R)
The 13th Warrior
loved this movie..... it was a catching movie... must see
77
Avatar 2009,  PG-13)
Avatar
what a movie ... i loved the senery and the plots.... it is such a movie.....would see it agian.... i recommend it to anyone....
78
The Twilight Saga: New Moon 2009,  PG-13)
The Twilight Saga: New Moon
loved this movie cant wait to see the third one.... a must see movie
79
Letters to Juliet 2010,  PG)
Letters to Juliet
loved this movie
80
Prince of Persia: The Sands of Time 2010,  PG-13)
Prince of Persia: The Sands of Time
this is a movie that i will watch many time's...this is a movie that you must see..

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments