My Favorite Movies


  sewheele's Rating My Rating
1
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
2
The Shining 1980,  R)
3
The Graduate 1967,  PG)
4
Rear Window 1954,  PG)
5
Rocky 1976,  PG)
Rocky
One of my favs.....HIGHLY underrated!!!!
6
Rushmore 1998,  R)
7
There Will Be Blood 2007,  R)
8
Raising Arizona 1987,  PG-13)
9
This Is Spinal Tap 1984,  R)
10
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
11
Ed Wood 1994,  R)
12
Almost Famous 2000,  R)
13
The Big Lebowski 1998,  R)
14
Singin' in the Rain 1952,  G)
15
The Exorcist 1973,  R)
16
Network 1976,  R)
17
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
18
About Schmidt 2002,  R)
19
The Godfather 1972,  R)
20
Chicago 2002,  PG-13)
21
A Clockwork Orange 1971,  R)
22
Fargo 1996,  R)
23
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
24
The Last Detail 1973,  R)
25
The Dark Knight 2008,  PG-13)
26
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
27
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
28
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
29
Being There 1979,  PG)
30
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments