Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  severus12000's Rating My Rating
1
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
This movie is pure magic. I love it and never tire of it. Read the books!
2
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
Love this movie, Harry finds out something that will be important in books 6 and 7.
3
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Love this movie as well. A twist at the end that you don't see coming.
4
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
This is my least favorite of the Harry Potter movies so far. Don't like Michael Gambon as Albus Dumbledore. He needs to read the books. They deviate too much from the book. But Alan Rickman is always great as Severus Snape!
5
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
I think this movie will be really great!
6
White Zombie 1932,  Unrated)
White Zombie
I love Bela Lugosi in this movie. He is snarky and I wanted him to win.
7
Blow Dry 2000,  R)
Blow Dry
I absolutely love this movie! Alan Rickman is great in it.
8
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
I LOVED THIS MOVIE!!

Hoist the colors!
9
Dogma 1999,  R)
Dogma
Love this one. Alan Rickman as the Metatron is great.
10
Mesmer 1994,  Unrated)
Mesmer
This movie is sad but Alan is great as always.
11
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
Robin Hood: Prince of Thieves
I only like this movie because of Alan Rickman's Sheriff of Nottingham. He took this movie.
12
Sense and Sensibility 1995,  PG)
Sense and Sensibility
I love Emma Thompson and Alan Rickman in this movie.
13
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
Great action movie! I wish Hans would have gotten away.
14
Truly, Madly, Deeply 1991,  PG)
Truly, Madly, Deeply
This one is a tear jerker but Alan does a wonderful job as a ghost.
15
Galaxy Quest 1999,  PG)
Galaxy Quest
This is a very funny movie and if you like Sci-fi..it pokes fun at it. In a good way though.
16
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
The only thing I like about this movie is Alan Rickman's voice as Marvin the depressed robot.
17
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
Great movie.
18
Something the Lord Made 2004,  Unrated)
Something the Lord Made
Alan is great as usual.
19
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
Robin Hood: Men in Tights
This Mel Brooks movie is hilarious but a bit dumb.
20
The Adventures of Robin Hood 1938,  PG)
The Adventures of Robin Hood
Errol Flynn and Basil Rathbone battle it out in this classic. Great movie!
21
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
What can I say? Absolutely love it.
22
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
This trilogy is the epic of our generation. Awesome!
23
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Great movie! Saw all 3 at the midnight showing first night. AWESOME! Packed theater and everyone was cheering and crying.
24
An Awfully Big Adventure 1994,  R)
An Awfully Big Adventure
Alan is great as always. But this movie is WEIRD.
25
Closet Land 1990,  R)
Closet Land
Alan Rickman scared the crap out of me here. BRR!
26
Dark Harbor 1998,  R)
Dark Harbor
Bizarre movie...but Alan Rickman of course is wonderful.
27
Night of the Living Dead 1968,  R)
Night of the Living Dead
A cult classic that is terrifying. Great movie!
28
The Return of the Living Dead 1985,  R)
The Return of the Living Dead
This movie is the best out of that batch of sequels. Funny and scary. I know just about every line in it. LOL
29
Dead Again 1991,  R)
Dead Again
Great twist of a movie.
30
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Bill Nighy took this movie. It is a great movie.
31
Phantasm 1979,  R)
Phantasm
This movie will mess with your head but it is eerie and a good one.
32
Phantasm II 1988,  R)
Phantasm II
I take a star from it because the original Mike wasn't in it....otherwise...
scary movie! Chilling and good.
33
Phantasm III: Lord of the Dead 1994,  R)
Phantasm III: Lord of the Dead
Scary and mind twisting.
34
Phantasm IV: Oblivion 1998,  R)
Phantasm IV: Oblivion
The Tall Man comes for Mike. Scary. Creepy. Great!
35
Halloween 1978,  R)
Halloween
A horror classic. Watch out for Michael Myers. 'You can't kill the boogeyman.'
36
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) 1995,  R)
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6)
I watched this movie 6 times in the theater. I took off half a star for the ending though.
37
Halloween II 1981,  R)
Halloween II
Creepy and scary. Makes me scared of hospitals.
38
Halloween 4: The Return of Michael Myers 1988,  R)
Halloween 4: The Return of Michael Myers
Being trapped in a house is frightening.
39
Halloween III - Season of the Witch 1982,  R)
Halloween III - Season of the Witch
This didn't really have much to do with Myers, but it was scary. '8 more days to Halloween...'
40
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
A Nightmare on Elm Street
This movie scared the bejezus outta me when I first watched it. BRR!
41
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master
Good scary movie.
42
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors
scary
43
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child
Freaky
44
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge
My least favorite of the series but ok.
45
Wes Craven's New Nightmare 1994,  R)
Wes Craven's New Nightmare
This movie freaked me out! I loved it.
46
Freddy's Dead - The Final Nightmare 1991,  R)
Freddy's Dead - The Final Nightmare
Pretty good
47
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
I love the Halloween song.
48
Friday the 13th 1980,  R)
Friday the 13th
Scary and disturbing
49
Friday the 13th Part 3 1982,  R)
Friday the 13th Part 3
Jason Voorhees kills in 3-D.
50
Friday the 13th - The Final Chapter 1984,  R)
Friday the 13th - The Final Chapter
More killings by Jason
51
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives 1986,  R)
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives
Camp Crystal lake beware!
52
Friday the 13th Part VII - The New Blood 1988,  R)
Friday the 13th Part VII - The New Blood
I like this one because it puts a telekenetic against JV.
53
Friday the 13th, Part V - A New Beginning 1985,  R)
Friday the 13th, Part V - A New Beginning
Yet more Jason
54
Friday the 13th Part 2 1981,  R)
Friday the 13th Part 2
Scary
55
Horse Feathers 1932,  Unrated)
Horse Feathers
The Marx Brothers are always hilarious!
56
Ravenous 1999,  R)
Ravenous
This is my favorite cannibal movie. Robert Carlyle is excellent.
57
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Great movie but Johnny Depp's swaggering gets me seasick. HAHAHA!
58
Evil Dead 2 1987,  R)
Evil Dead 2
"Bobbie Jo!" Back in the woods for a good fright.
59
Army of Darkness 1993,  R)
Army of Darkness
This one is funny and scary.
60
The Evil Dead 1981,  R)
The Evil Dead
Freaky and frightening.
61
Wes Craven Presents Wishmaster 1997,  R)
Wes Craven Presents Wishmaster
"Make your wishes." Becareful what you ask for...you just might get it.
62
Scream 1996,  R)
Scream
Very good movie IMO. Creepy.
63
Scream 3 2000,  R)
Scream 3
My favorite of the 3. Scary!
64
Scream 2 1997,  R)
Scream 2
I liked this one.
65
Dracula (1931) ,  Unrated)
66
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
Great movie that moves me to tears.
67
Mark of the Vampire 1935,  G)
Mark of the Vampire
I love Bela Lugosi.
68
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D) 1985,  Unrated)
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D)
Very good anime.
69
The Return of the Vampire 2002,  Unrated)
The Return of the Vampire
Bela is great as a vampire.
70
Halloween 2007,  R)
71
Abbott and Costello Meet Frankenstein 1948,  Unrated)
Abbott and Costello Meet Frankenstein
Funny yet frightening.
72
Young Frankenstein 1974,  PG)
Young Frankenstein
I love this movie and can't watch it without saying the lines.
73
The Wolf Man 1941,  Unrated)
The Wolf Man
'Even a man who is pure in heart may become a wolf when the wolfbane blooms and the autumn moon is bright.' Good movie.
74
Tales of Terror 1962,  Unrated)
Tales of Terror
Who can resist a good scary tale?
75
Campfire Tales (1991) 1991,  R)
Campfire Tales (1991)
This is a collection of stories and they are scary!
76
Tales from the Crypt 1972,  PG)
Tales from the Crypt
scary!
77
Pet Sematary 1989,  R)
Pet Sematary
I read the book long before watching the movie 4 times in the theater. SCARY!! My favorite Stephen King movie.
78
Clue 1985,  PG)
Clue
Hilarious Whodunit.
79
Captain Blood 1935,  Unrated)
Captain Blood
Love Errol Flynn movies.
80
Rat Race 2001,  PG-13)
Rat Race
Cracked me up!
81
Identity 2003,  R)
Identity
This movie is disturbing. I love it.
82
Key Largo 1948,  Unrated)
Key Largo
Bogey and Bacall...nuff said.
83
Clerks II 2006,  R)
Clerks II
Funny! I love Randall and his snarky comments!
84
The Ghost and Mrs. Muir 1947,  Unrated)
The Ghost and Mrs. Muir
Classic love story about a ghost waiting for a lady...love it.
85
Real Ghost Stories (TV SHOW) 2004,  Unrated)
Real Ghost Stories (TV SHOW)
I love ghost stories!
86
Scooby-Doo and the Witch's Ghost 1999,  Unrated)
Scooby-Doo and the Witch's Ghost
I love Scooby Doo! I Hate Scrappy!
87
Ghost Rider 2007,  PG-13)
Ghost Rider
Kicks Ass!
88
The Mummy 1932,  Unrated)
The Mummy
Creepy!
89
The Shining 1980,  R)
The Shining
Everyone I speak to, says this movie scared the crap out of them.
90
Stephen King's The Shining (MINI-SERIES) 2003,  Unrated)
Stephen King's The Shining (MINI-SERIES)
I like the remake.
91
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
92
Star Trek - Insurrection 1998,  PG)
Star Trek - Insurrection
Good movie
93
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
Star Trek - First Contact
Love it.
94
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Great movie! But I love Darth Maul best. LOL
95
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
Immortal classic I love the Witch and scarecrow.
96
The Quiet Man 1952,  Unrated)
The Quiet Man
Great movie!
97
The Phantom of the Opera 1989,  R)
The Phantom of the Opera
Scary version of this movie. I liked it.
98
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
I loved Gerard Butler's Phantom.
99
Phantom Of The Opera 1925,  Unrated)
Phantom Of The Opera
Lon Chaney Sr scared the wits out of me.
100
A Night at the Opera 1935,  Unrated)
A Night at the Opera
I love the Marx Brothers!
101
Duck Soup 1933,  Unrated)
Duck Soup
I laughed so hard I nearly puked blood.
102
Final Destination 2000,  R)
Final Destination
Very scary movie that makes you see signs.
103
Final Destination 2 2003,  R)
Final Destination 2
My favorite of the 3. Scared me so badly that I dreaded getting on the highway. I hate part 3.
104
Homicidal 1961,  Unrated)
Homicidal
William Castle scared me with this one.
105
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
Will Farrell is excellent in this movie.
106
Urban Legend 1998,  R)
Urban Legend
Good movie about urban legends.
107
The Legend of Hell House 1973,  PG)
The Legend of Hell House
Creepy and I love Roddy McDowell
108
The Legend of Sleepy Hollow 1999,  PG)
The Legend of Sleepy Hollow
I love this tale.
109
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
A great spin on the tale and gorgeous cinematography.
110
Psycho 1960,  R)
Psycho
Anthony Perkins is scary as hell! I think Wil Wheaton could pull this role off as well.
111
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
Great movie!
112
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
Loved it.
113
Candyman 1992,  R)
Candyman
Good scary movie
114
Candyman 3: Day of the Dead 1999,  R)
Candyman 3: Day of the Dead
I liked it
115
The Abominable Dr. Phibes 1971,  PG-13)
The Abominable Dr. Phibes
Vincent Price is at his best here.
116
The Amityville Horror 1979,  R)
The Amityville Horror
Scary!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments