My Favorite Movies
| Severance's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Saw 2004, R) |
|
| 2 |
The Jacket 2005, R) |
|
| 3 |
28 Days Later 2002, R) |
|
| 4 |
Jeepers Creepers 2001, R) |
|
| 5 |
From Dusk Till Dawn 1996, R) |
|
| 6 |
Grindhouse 2007, R) |
|
| 7 |
Night Watch (Nochnoi Dozor) 2004, R) |
|
| 8 |
Hot Fuzz 2006, R) |
|
| 9 |
Resident Evil 2002, R) |
|
| 10 |
Severance 2006, R) |
|
| 11 |
Jaws 1975, PG) |
|
| 12 |
28 Weeks Later... 2007, R) |
|
| 13 |
Smokin' Aces 2007, R) |
|
| 14 |
Idle Hands 1999, R) |
|
| 15 |
Sunshine 2007, R) |
|
| 16 |
Diary of the Dead 2007, R)
i really liked that movie, the way it's filmed its kinda realistic, plus there is some beautiful effects on the zombies, it looks real ^^ but we miss some of the action cuz its with a ''hand-cam'' it didnt bottered me, but my friends thought it sucked...i like the new thing of movies with ''hand-cams'' it makes us feel like if we were in the movie :)...so i really liked that movie and i recommend it to every zombie movie fan :D(like me ^^) |
|
| 17 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 18 |
Nick and Norah's Infinite Playlist 2008, PG-13) |
|
| 19 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 20 |
Hard Candy 2005, R) |
|
| 21 |
Lucky Number Slevin 2006, R) |
|
| 22 |
Ginger Snaps Trilogy 2008, Unrated) |






















