My Favorite Movies


  sethness91's Rating My Rating
1
Akira 1988,  R)
2
No Country for Old Men 2007,  R)
3
Inception 2010,  PG-13)
4
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
5
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
6
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
7
An American Werewolf in London 1981,  R)
An American Werewolf in London
Best werewolf movie ever.
8
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
9
Evil Dead 2 1987,  R)
Evil Dead 2
Sam Raimi's best film.....and probably Bruce Campbell's, too. Great physical acting by Campbell, fun camera effects, creepy creatures, buckets of blood, haunting sound fx, and a room full of laughing furniture! This flick has it all!
10
Spirited Away 2001,  PG)
11
Dead Man 1995,  R)
12
Batman 1989,  PG-13)
13
The Shining 1980,  R)
14
Young Frankenstein 1974,  PG)
15
Little Big Man 1970,  PG)
16
The Incredibles 2004,  PG)
17
All That Jazz 1979,  R)
All That Jazz
Bob Fosse's best film.
18
Fantasia 1940,  G)
19
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
20
FLCL (Fooly Cooly) 2000,  Unrated)
21
Aliens 1986,  R)
22
Alien 1979,  R)
23
Taxi Driver 1976,  R)
24
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
25
Reservoir Dogs 1992,  R)
26
Batman Begins 2005,  PG-13)
27
Chinatown 1974,  R)
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
29
The Sting 1973,  PG)
The Sting
One of the greatest films of all time...
30
Fight Club 1999,  R)
31
Ghostbusters 1984,  PG)
32
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
33
A Clockwork Orange 1971,  R)
34
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
35
March of the Penguins 2005,  G)
36
Léon (The Professional) 1994,  R)
37
Ed Wood 1994,  R)
Ed Wood
Tim Burton's best film.
38
Raising Arizona 1987,  PG-13)
39
V for Vendetta 2006,  R)
40
Samurai Champloo 2005,  Unrated)
41
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
42
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
43
The Mosquito Coast 1986,  PG)
The Mosquito Coast
This film features some of the best acting work ever done by Harrison Ford and River Phoenix. Helen Mirren also does excellent work. This film is, in my opinion, also Peter Weir's best directorial work.
44
True Romance 1993,  R)
45
Paranoia Agent 2005,  Unrated)
46
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) 2001,  R)
47
Pan's Labyrinth 2006,  R)
48
Trainspotting 1996,  R)
49
Shakespeare in Love 1998,  R)
50
Lenny 1974,  R)
51
Gladiator 2000,  R)
52
Snatch 2001,  R)
53
Straw Dogs 1971,  R)
54
The Thing 1982,  R)
55
Predator 1987,  R)
56
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
57
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
58
Lolita 1997,  R)
59
Excalibur 1981,  R)
60
Metropolis (Metoroporisu) 2001,  PG-13)
61
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
A.I. Artificial Intelligence
I'm convinced Spielberg just took a few actors to the future in his personal time-machine and filmed the whole thing there. Then they came back and shared the footage. Kubrick was originally behind this project....I think he had his own time-machine, too.
62
The Princess Bride 1987,  PG)
63
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
64
Jurassic Park 1993,  PG-13)
65
Saving Private Ryan 1998,  R)
66
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
67
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
68
The Prestige 2006,  PG-13)
69
Stand by Me 1986,  R)
70
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
71
Nikita (La Femme Nikita) 1990,  R)
72
Cowboy Bebop Remix - Vol. 1 ,  Unrated)
73
Dazed and Confused 1993,  R)
74
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
75
Kung Fu Hustle 2004,  R)
76
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
77
The Dark Knight 2008,  PG-13)
78
Iron Man 2008,  PG-13)
79
Hot Fuzz 2006,  R)
80
Fitzcarraldo 1982,  PG)
Fitzcarraldo
A wonderful adventure of obsession....beautifully filmed and edited...Klaus Kinski's commanding presence and a great cast of characters...Werner Herzog makes mesmerizing films.....
81
Almost Famous 2000,  R)
82
Alice in Wonderland 1951,  G)
83
Black Book (Zwartboek) 2007,  R)
84
There Will Be Blood 2007,  R)
There Will Be Blood
Daniel Day-Lewis is the master of menace!
85
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
86
Amadeus 1984,  PG)
87
Rob Roy 1995,  R)
88
Oldboy 2004,  R)
89
Encounters at the End of the World 2007,  G)
Encounters at the End of the World
Film-making perfection.
90
Serenity 2005,  PG-13)
91
The Animatrix 2003,  Unrated)
The Animatrix
This collection of short animated films compliments the live-action trilogy very nicely. In many ways these shorts capture the idea of the original Matrix and utilize the concepts behind it in a much more creative fashion than "Reloaded" or "Revelations"...
92
Star Trek 2009,  PG-13)
Star Trek
Star Trek is always good fun.
93
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
94
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse 1991,  R)
95
Hellraiser 1987,  R)
96
Seven (Se7en) 1995,  R)
97
Swimming with Sharks 1994,  R)
98
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead 1990,  PG)
99
Unleashed (Danny the Dog) 2005,  R)
100
Rubin & Ed 1992,  PG-13)
Rubin & Ed
The quintessential film for Crispin Glover fans! Weirdness abounds from start to finish! Be prepared for one of the most revolting scenes ever to be put on film....

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments