My Favorite Movies


  sesmith70's Rating My Rating
1
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
Beautiful story, great locations, great actors.
2
Adam & Steve 2005,  R)
Adam & Steve
Funny movie with great love story. The dance-off is hilarious. Soundtrack is good too.
3
Another Gay Movie 2006,  R)
Another Gay Movie
Funny parody movie similar to the Scary Movie parodies. Richard Hatch makes an appearance (in every sense of the word)
4
Queer Duck - The Movie 2006,  Unrated)
Queer Duck - The Movie
Funny cartoon movie based on the shorts from Shotime. Jm J Bullock as voice of main character.
5
Click 2006,  PG-13)
Click
Adam Sandler and his magic remote.
6
Clerks 1994,  R)
Clerks
Kevin Smith is great in this movie, film in B&W for that artsy look. Includes the alternate ending.
7
Clerks II 2006,  R)
Clerks II
Sequel to the original. The Donkey Show is hilarious! Jay & Silent Bob are in this one too.
8
A Dirty Shame 2004,  R)
A Dirty Shame
Jon Waters film. very sexual. JOhnny Knoxville as the Sexual Messiah, Selma Blair as "Ursula Udders" and watch Tracey Ullman's interesting way with a water bottle.
9
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
10
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
11
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
12
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
13
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
14
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
15
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
16
The Craft 1996,  R)
The Craft
Great movie for fans of the mystical.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments