Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  serenity3621's Rating My Rating
1
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
2
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
3
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
4
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
5
Fantastic Four 2005,  PG-13)
6
Stormbreaker (Alex Rider: Operation Stormbreaker) 2006,  PG)
7
Spider-Man 2002,  PG-13)
8
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
9
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
10
The Matrix 1999,  R)
11
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
12
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
13
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
14
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
15
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
16
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
17
X-Men 2000,  PG-13)
18
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
19
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
20
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
21
Underworld 2003,  R)
22
Underworld: Evolution 2006,  R)
23
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
24
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
25
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
26
King Kong 2005,  PG-13)
27
Gladiator 2000,  R)
28
Master and Commander: The Far Side of the World 2003,  PG-13)
29
Four Brothers 2005,  R)
30
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
31
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
32
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
33
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
34
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
35
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
36
An Unfinished Life 2005,  PG-13)
37
About a Boy 2002,  PG-13)
38
The Longest Yard 2005,  PG-13)
39
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
40
Hitch 2005,  PG-13)
41
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
42
Grease 1978,  PG)
43
Two Brothers 2004,  PG)
44
Shrek 2001,  PG)
45
Gekijyouban hagane no renkinjutsushi (Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa) 2005,  PG-13)
46
Sailor Moon S the Movie: Hearts in Ice 1994,  PG-13)
47
Sailor Moon Super S the Movie: Black Dream Hole 1995,  Unrated)
48
Sailor Moon R the Movie: Promise of the Rose 2000,  PG-13)
49
Inuyasha - Jidai wo koeru omoi (Inuyasha the Movie 1: Affections Touching Across Time) 2001,  Unrated)
50
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass ) 2004,  Unrated)
51
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Inuyasha the Movie 3: Swords of an Honorable Ruler) 2003,  Unrated)
52
Inuyasha - Guren no houraijima (Fire on the Mystic Island) 2004,  Unrated)
53
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
54
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
55
Kiki's Delivery Service 1989,  G)
56
Kagen no tsuki (Last Quarter) 2004,  Unrated)
57
Kiss of the Dragon 2001,  R)
58
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
59
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
60
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
61
Muk gong (Battle of Wits) 2006,  R)
62
Musa (The Warriors) (Musa the Warrior) 2001,  R)
63
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005,  PG-13)
64
Hero 2002,  PG-13)
65
Happy Feet 2006,  PG)
66
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984,  PG)
67
My Neighbor Totoro 1988,  G)
68
Black Beauty 1994,  G)
69
Castle in the Sky 1989,  PG)
70
Karas: The Prophecy 2005,  Unrated)
71
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW) ,  Unrated)
72
Eragon 2006,  PG)
73
Seung chi sun tau (Twins Mission) 2007,  Unrated)
74
Take the Lead 2006,  PG-13)
75
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments