My Favorite Movies


  1. seraphdrakken
  2. Seraph

Some of my all-time favourite movies. A very random list.

  seraphdrakken's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
A rather good ending, although sad.
2
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
Gotta love the fight sequences. ^_^
3
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Eerie use of Overture 1812... Excellent!
4
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
The best of the trilogy. Period.
5
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Definitely hilarious at times; witty dialogue.
6
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Most of the loose ends were tied up in the last movie... But where is the duel!?!?
7
MirrorMask 2005,  PG)
MirrorMask
An excellent adaptation of the book!
8
Final Fantasy - The Spirits Within 2001,  PG-13)
Final Fantasy - The Spirits Within
Interesting fate for humankind in 2065, although the final outcome was not completely believable and did not quite reach the required emotional level.
9
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
Excellent POV of events after the game.
10
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
Slightly disappointed in Vesper's character...
11
Jumper 2008,  PG-13)
Jumper
Thought-provoking concepts. Fast-paced.
12
The Pianist 2002,  R)
The Pianist
Amazing.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments