My Favorite Movies


  sephia's Rating My Rating
1
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
2
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
3
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
4
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
5
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
6
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
ELIJAH WOOD!
7
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
ELIJAH WOOD AGAIN!!
8
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
gaaah!
ELIJAH WOOD FEVER!!
:DD
9
Bring It On 2000,  PG-13)
10
Bring It On Again 2004,  PG-13)
11
Bring It On: All or Nothing 2006,  PG-13)
Bring It On: All or Nothing
Hayden is just so PRETTY:)
12
She's All That 1999,  PG-13)
She's All That
THIS WAS LIKE,HOW MANY YEARS AGO WHEN I FIRST WATCHED IT.
still never fails to charm my pants off:P
13
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
CHANNING TATUM!!need to say more?
14
Love Wrecked 2005,  PG)
15
The Perfect Man 2005,  PG)
The Perfect Man
like,so cute & funny.
16
Raise Your Voice 2004,  PG)
Raise Your Voice
kinda okay,the dad's strict thought.
grr.
17
Cadet Kelly 2002,  Unrated)
18
Material Girls 2006,  PG)
19
Honey 2003,  PG-13)
Honey
this dance film is great:))
20
RV 2006,  PG)
RV
jojo stars in this film.kinda funny to see the family on their trip.
21
Open Season 2006,  PG)
Open Season
the deer is so ADORABLE!!
22
Over the Hedge 2006,  PG)
Over the Hedge
THE RACOON'S CUTE.
23
Superman Returns 2006,  PG-13)
Superman Returns
a last minute movie pick,it was great,considering it was my first superman film.
24
Sky High 2005,  PG)
Sky High
michael angarano & kay panabaker.
whoo~
25
Harriet the Spy 1996,  PG)
Harriet the Spy
michelle grew up a lot different than in this film.i liked her last performance in this film.
26
Spy Kids 2001,  PG)
Spy Kids
spies for parents.
save the world.
+ villians.
sounds good to me.
27
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams 2002,  PG)
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams
that gary giggle is HAWT:P
28
Spy Kids 3-D - Game Over 2003,  PG)
Spy Kids 3-D - Game Over
was kinda nice,bad thing is,
gary giggle only appeared at the last part of the movie.
grr.
29
Catch That Kid 2004,  PG)
Catch That Kid
the white dude went on to star in the pacifier,the other on high school musical.
drool-worthy,i must add.
30
Peter Pan 2003,  PG)
Peter Pan
JEREMY SUMPTER!!
:D
31
Confessions of a Teenage Drama Queen 2004,  PG)
Confessions of a Teenage Drama Queen
lindsay lohan cracks me up in this film.
32
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
nicer film starring lindsay lohan.also with rachel mcadams.
33
Just My Luck 2006,  PG-13)
Just My Luck
CHRIS PINE!!
:DD
34
Herbie: Fully Loaded 2005,  G)
Herbie: Fully Loaded
only cause i like the car.hehhs.
35
My Super Ex-Girlfriend 2006,  PG-13)
36
Step Up 2006,  PG-13)
37
The Princess Diaries 2001,  G)
The Princess Diaries
anne hathaway & julie andrews.
perfect pair for a perfect film.
38
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement
same cast,also stars CHRIS PINE!!
39
The Cheetah Girls 2003,  Unrated)
The Cheetah Girls
nice show with kiddy-pop vocals.
raven symone:))
40
The Cheetah Girls 2 2006,  G)
The Cheetah Girls 2
same cast,but older.
setting:BARCELONA baybeh!!
41
Ice Princess 2005,  G)
Ice Princess
Michelle Tratchenberg from harriet the spy.
ain't she PRETTY?
42
Uptown Girls 2003,  PG-13)
Uptown Girls
dakota fanning & britney murphy.
nice show.
an adult who acts like a kid,
and a kid who acts like an adult.
43
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
can i say that the eldest son,peter,i think,is HAWT??
DROOL-LICIOUS!
:D
44
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
two words.
LET'S ROCK!
45
Nacho Libre 2006,  PG)
Nacho Libre
ahahah!
JACK BLACK!
46
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
ELIJAH WOOD voices MUMBLE.
47
The Pacifier 2005,  PG)
The Pacifier
VIN DIESEL&MAX THERIOT!!
48
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
PAUL WALKER&VIN DIESEL.
49
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
anyone with the DVD?
50
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
The Fast and the Furious: Tokyo Drift
DRIFTING!!
:DD
51
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
A.I. Artificial Intelligence
JUDE LAW!!
nuff' said.
52
Alfie 2004,  R)
Alfie
only cause Jude Law is in it:D
53
Into the Blue 2005,  PG-13)
Into the Blue
PAUL WALKER&JESSICA ALBA!!
:D
54
Sepet (Chinese Eye) 2004,  Unrated)
Sepet (Chinese Eye)
whoo!
nice malay film about racial relationships.
sharifah amani is PRETTY:D
55
Gubra (Anxiety) 2006,  Unrated)
Gubra (Anxiety)
her boyfriend's dead,she's married,her hubby's cheating on her.
nice film anyways:)
56
Liar Liar 1997,  PG-13)
Liar Liar
ahaha.JIM CARREY!!
57
Crazy/ Beautiful 2001,  PG-13)
Crazy/ Beautiful
JAY HERNANDEZ!!
:D
58
Miseuteo robin ggosigi (Seducing Mr. Perfect) 2006,  Unrated)
Miseuteo robin ggosigi (Seducing Mr. Perfect)
daniel henny is hawt.&the lady keeps cracking me up.
59
First Daughter 2004,  PG)
60
First Kid 1996,  PG)
First Kid
this was what i watch when i was bored
61
Shrek 2001,  PG)
62
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
Puss is utterly adorable!
63
Shrek the Third 2007,  PG)
64
The Spongebob Squarepants Movie 2004,  PG)
65
Zoey 101: Spring Break-Up 2006,  Unrated)
66
Nancy Drew 2007,  PG)
Nancy Drew
max theiriot is in this movie too:))
67
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
68
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
69
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
70
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
the idea of a guy having to woo the girl with STM everyday.thats nice:)
71
The Longest Yard 2005,  PG-13)
72
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
73
The Waterboy 1998,  PG-13)
74
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
75
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
76
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
77
Ice Age 2002,  PG)
78
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
79
Transformers 2007,  PG-13)
80
Disturbia 2007,  PG-13)
81
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
Harold & Kumar Go to White Castle
this is WAAAAAY hilarious:D
82
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
but I haven't watch it fully.I've only watch it towards the end. still, Its very good
83
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
84
Whisper of the Heart (Mimi wo sumaseba) (If You Listen Closely) 1995,  G)
85
Neko no Ongaeshi (The Cat Returns) 2002,  G)
86
My Neighbor Totoro 1988,  G)
87
Omohide poro poro (Only Yesterday) 1991,  Unrated)
88
House of Wax 2005,  R)
House of Wax
SEE PARIS DIE!
89
Monster House 2006,  PG)
Monster House
this ain't scary.even my kid sister loves it.
90
The Ring 2002,  PG-13)
The Ring
horror.hid behind a pillow the whole movie.
91
The Ring Two 2005,  PG-13)
The Ring Two
this is as scary as the first movie.
92
How to Deal 2003,  PG-13)
93
A Walk to Remember 2002,  PG)
94
Because I Said So 2007,  PG-13)
95
License to Wed 2007,  PG-13)
96
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
Just Like Heaven
it's easy to follow this movie.
&it's kind of sad towards the end, when the girl doesn't remember the guy after she wakes up.
anyway,this is my recommended movie:D
97
Paris Je T'aime 2006,  R)
Paris Je T'aime
not sure if its the right poster,but i watched it and it was nice.
98
Le Grand Voyage 2004,  Unrated)
99
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW) ,  Unrated)
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW)
I't sad to see the girlfriend die.
LIGHT is hot:))
100
Death Note: The Last Name (Desu nôto 2) 2007,  Unrated)
Death Note: The Last Name (Desu nôto 2)
another girlfriend and another killer.
this time,light and L dies.
aww...
101
I Love You, I Love You Not 1997,  PG-13)
I Love You, I Love You Not
i watched it halfway though.but it was good.touches on the holocaust period too.so its kinda learning while watching.hehhs:D
102
The Pink Panther 2006,  PG)
The Pink Panther
any comedy with steve martin is worth watching.ahaha:)
103
Fantastic Four 2005,  PG-13)
Fantastic Four
I WANNA HAVE POWERS!
lol.
104
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
heard that it was very,VERY good.
105
How to Eat Fried Worms 2006,  PG)
How to Eat Fried Worms
HEHHS:)
I love this movie!
Its so HILARIOUS!
especially Twitch.
I love his outfits!
My fav. is his pyjamas:)
106
High School Musical 2 2007,  G)
High School Musical 2
It's coming to Disney this Sun(090807). Can't Wait!
107
Lords of Dogtown 2005,  PG-13)
Lords of Dogtown
This is where I got my sudden interest in skating:)
108
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
I like MUSICALS:)
109
Unaccompanied Minors 2006,  PG)
110
Norbit 2007,  PG-13)
111
When a Stranger Calls 2006,  PG-13)
When a Stranger Calls
Scary flick, but somehow doesnt get the connection between the stalker & the babysitter
112
Take the Lead 2006,  PG-13)
Take the Lead
I love the dance scenes only lahh:)
But overall its nice:)
113
Shall We Dance 2004,  PG-13)
114
Superbad 2007,  R)
Superbad
but sadly, i'm underaged:"(
115
Casper 1995,  PG)
Casper
"Casper, the friendly ghost!"
:D
116
Casper Meets Wendy 1998,  PG)
Casper Meets Wendy
Hilary's so cute:)
Oh, & there's the Power Ranger boys too:D
117
Bad News Bears 2005,  PG-13)
118
Aquamarine 2006,  PG)
119
Final Destination 2000,  R)
120
Final Destination 2 2003,  R)
121
Final Destination 3 2006,  R)
122
Agent Cody Banks 2003,  PG)
123
Agent Cody Banks 2 - Destination London 2004,  PG)
124
Scary Movie 2000,  R)
Scary Movie
this was said to be funny.well,we'll see.
125
Scary Movie 2 2001,  R)
126
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
127
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
128
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
the most romantic film of all time.& also the time when leo is at his hottest.:))
129
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
130
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
131
Enchanted 2007,  PG)
132
Ella Enchanted 2004,  PG)
133
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
134
Juno 2007,  PG-13)
Juno
OMG, the guy from Superbad is in this!The lead actress is funny too, I guess.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments