My Favorite Movies


  sensetiveelias's Rating My Rating
1
Honey 2003,  PG-13)
2
Norbit 2007,  PG-13)
3
Click 2006,  PG-13)
4
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
5
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
6
Big Momma's House 2000,  PG-13)
7
300 2007,  R)
8
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
gd move but the first was beater
9
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
10
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
11
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
12
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
13
Apollo 13 1995,  PG)
14
Eralash no. 13 1977,  Unrated)
15
Live Freaky Die Freaky 2006,  Unrated)
16
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
17
Golgo 13 - Queen Bee 2001,  Unrated)
18
Lucky 13 2004,  R)
19
Assault on Precinct 13 1976,  R)
20
Assault on Precinct 13 2005,  R)
21
13 Seconds 2003,  R)
22
13 Moons 2002,  R)
23
A Taste of Honey 1961,  Unrated)
24
Honey, I Shrunk the Kids 1989,  PG)
25
Milk & Honey 2003,  Unrated)
26
Cutey Honey 1994,  Unrated)
27
Honey, I Blew Up the Kid 1992,  PG)
28
Honey, We Shrunk Ourselves 1996,  PG)
29
Kyūtī Hanī (Cutie Honey) 2004,  Unrated)
30
A Smell of Honey, a Swallow of Brine 1966,  Unrated)
31
Last Resort 2000,  PG-13)
32
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
33
Mr. & Mrs. Smith 1941,  Unrated)
34
Mr. & Mrs. Bridge 1990,  PG-13)
35
Mr and Mrs Loving 1996,  PG-13)
36
Mr. and Mrs. Iyer 2002,  Unrated)
37
Clerks II 2006,  R)
38
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
39
The Slaughter Rule 2003,  R)
40
The Yes Men 2003,  R)
41
Teaching Mrs. Tingle 1999,  PG-13)
42
Mrs. Dalloway 1997,  PG-13)
43
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
44
In Search of Mozart 2006,  Unrated)
45
Snoop Dogg's Hood of Horror 2006,  R)
46
Snuff-Movie (Man with a Movie Camera) ,  Unrated)
47
Pooh's Grand Adventure: The Search for Christopher Robin 1997,  G)
48
Strip Search 1997,  R)
49
The Search for Adam ,  Unrated)
50
'Tis Autumn - The Search For Jackie Paris 2005,  Unrated)
51
In Search of Happiness (V Poiskach Schastia) 2006,  Unrated)
52
In Search of the Castaways 1962,  G)
53
The Last Supper 1996,  R)
54
Search and Destroy 1995,  R)
55
In Search of Santa 2004,  Unrated)
56
In Search of Dr. Seuss 2003,  Unrated)
57
For the Title 2005,  Unrated)
58
Murder in the Heartland: The Search for Video X 2003,  Unrated)
59
Strawberry Shortcake: The Sweet Dreams Movie 2006,  G)
60
Another Gay Movie 2006,  R)
61
LovecraCked! The Movie 2006,  Unrated)
62
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
63
Date Movie 2006,  PG-13)
64
Ultimate Avengers: The Movie 2006,  PG-13)
65
Pokemon 3: The Movie 2001,  G)
66
Doug's First Movie 1999,  G)
67
DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp 1990,  G)
68
Gekijyouban hagane no renkinjutsushi (Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa) 2005,  PG-13)
69
The Jetsons 1990,  G)
70
My Little Pony: The Movie 1986,  G)
71
Twilight Zone: The Movie 1983,  PG)
72
Silent Movie 1976,  PG)
73
Dead Man's Shoes 2004,  Unrated)
74
A Man's Gotta Do 2004,  Unrated)
75
One Man's Journey 1933,  Unrated)
76
Dead Man's Cards 2006,  Unrated)
77
Another Man's Garden (O Jardim do Outro Homem) 2006,  Unrated)
78
Man's Favorite Sport? 1963,  Unrated)
79
No Man's Land 1987,  R)
80
No Man's Land 2001,  R)
81
White Man's Burden 1995,  R)
82
One Man's Hero 1998,  R)
83
Man's Best Friend 1993,  R)
84
The Rich Man's Wife 1996,  R)
85
Poor Man's Orange 2002,  Unrated)
86
The Wooden Man's Bride (Wu kui) 1994,  Unrated)
87
Every Man's Fantasy 2 2005,  Unrated)
88
Every Man's Fantasy 2002,  Unrated)
89
Another Man's Poison 1951,  Unrated)
90
Dead Man's Eyes 1944,  Unrated)
91
Jalla! Jalla! (The Best Man's Wedding) 2000,  Unrated)
92
Man's Struggle for Survival (La Lotta dell'uomo per la sua sopravvenza) 1967,  Unrated)
93
Big Bad Wolf 2007,  R)
94
The BFG (The Big Friendly Giant) 1989,  G)
95
ATL 2006,  PG-13)
96
Big Nothing 2006,  R)
97
The Big Risk (Classe tous risques) 1960,  Unrated)
98
My Big Fat Independent Movie 2005,  R)
99
The Big Nothing 2005,  Unrated)
100
Shakespeare Was a Big George Jones Fan: Cowboy Jack Clement's Home Movies 2002,  Unrated)
101
The Big White 2005,  R)
102
Big Spender 2003,  PG)
103
Caterina in the Big City (Caterina va in citta) 2003,  Unrated)
104
The Big Animal 2000,  Unrated)
105
The Big Day (Jour De Fete) 1949,  Unrated)
106
Astérix et le coup du menhir (Asterix and the Big Fight) (Asterix - Operation Hinkelstein) 1989,  Unrated)
107
Big Time 1988,  PG)
108
Big Shots 1987,  PG-13)
109
Tang shan da xiong (Fists of Fury) (The Big Boss) 1971,  R)
110
The Big Shave 1967,  Unrated)
111
The Big Gundown (1966) ,  R)
112
The Magic Christmas Tree 1964,  Unrated)
113
Ace in the Hole (The Big Carnival) 1951,  Unrated)
114
The Big Clock 1948,  PG-13)
115
Mister Big 1943,  Unrated)
116
The Big Pond 1930,  Unrated)
117
His Big White Self 1986,  Unrated)
118
Big Bad John 1990,  PG-13)
119
The Night They Robbed Big Bertha's 1975,  R)
120
The Big Bounce 1969,  R)
121
Chapter 23: The Big Goodbye 2006,  Unrated)
122
The Big Doll House 1971,  R)
123
Bear in the Big Blue House Live! 2003,  G)
124
Bear in the Big Blue House - Sense-Sational 2005,  Unrated)
125
Bear in the Big Blue House - Dance Party 2002,  G)
126
Bear in the Big Blue House - Early to Bed, Early to Rise 2005,  Unrated)
127
Bear in the Big Blue House - Storytelling with Bear 2005,  Unrated)
128
Bear in the Big Blue House - Shapes, Sounds & Colors with Bear 2000,  Unrated)
129
Bear in the Big Blue House - Visiting The Doctor With Bear 2001,  Unrated)
130
Eagle vs. Shark 2007,  R)
131
The Work and the Glory III: A House Divided 2001,  PG)
132
House of Sand (Casa de Areia) 2005,  R)
133
Monster House 2006,  PG)
134
Road House 2: Last Call 2006,  R)
135
The Lake House 2006,  PG)
136
House of 9 2005,  R)
137
A House Built on Water (Khanei ruye ab) 2002,  Unrated)
138
Christina's House 1999,  R)
139
A Doll's House 1992,  Unrated)
140
Sorority House Massacre II (Night Frenzy) (Nighty Nightmare) 1992,  R)
141
Bloodbath at the House of Death 1984,  R)
142
Sorority House Massacre 1986,  R)
143
Hausu (House) 1977,  Unrated)
144
House of the Seven Corpses 1974,  PG)
145
Hillbillys in a Haunted House 1967,  G)
146
House of Usher (1960) ,  Unrated)
147
The Ball at the Anjo House 1947,  Unrated)
148
The 300 Spartans 1962,  Unrated)
149
Mannequin 2: On the Move 1991,  PG)
150
Her Best Move 2006,  G)
151
Move Your World 2006,  Unrated)
152
How She Move 2007,  PG-13)
153
One False Move 1992,  R)
154
Tomorrow We Move 2004,  Unrated)
155
Room to Move 2005,  Unrated)
156
Max Keeble's Big Move 2001,  PG)
157
Don't Move (Non ti muovere) 2004,  Unrated)
158
Move Over Darling 1963,  Unrated)
159
Discovering the Real World of Harry Potter 2001,  Unrated)
160
The Tango Lesson 1997,  PG)
161
Miss Potter 2006,  PG)
162
The Gold Diggers 1983,  Unrated)
163
The Very Thought of You (Martha, Meet Frank, Daniel and Laurence) 1998,  R)
164
Mr. Blandings Builds His Dream House 1948,  Unrated)
165
Fellini - Satyricon (The Degenerates) 1969,  R)
166
Beatrix Potter Vol 2 2004,  Unrated)
167
Tales of Beatrix Potter 1971,  G)
168
Fellini Satyricon (Degenerates, The) ,  R)
169
Eric Sevareid's Not So Wild a Dream 1988,  Unrated)
170
Hellzapoppin 1941,  Unrated)
171
Saw 2004,  R)
172
Without Limits 1998,  PG-13)
173
The Man Who Cried 2000,  R)
174
Head Over Heels 2001,  PG-13)
175
Along Came a Spider 2001,  R)
176
Orlando 1993,  PG-13)
177
Yes 2004,  R)
178
I'm With Lucy 2002,  R)
179
Prince and the Pauper 2009,  Unrated)
180
A Cool Dry Place 1998,  PG-13)
181
Thrill of the Kill 2006,  Unrated)
182
Spymate 2003,  PG)
183
The Time of Your Life 1948,  PG-13)
184
The Farmer's Daughter 1947,  Unrated)
185
The Story of Vernon and Irene Castle 1939,  Unrated)
186
Bug 2006,  R)
187
Inland Empire 2006,  R)
188
Who the $#%@ Is Jackson Pollock 2006,  PG-13)
189
Mickey 2003,  PG)
190
Bukowski: Born into This 2002,  R)
191
Thrill Ride: The Science of Fun 1997,  G)
192
Ewangelia wedlug Harry'ego (The Gospel According to Harry) (Desert Lunch) 1994,  Unrated)
193
Loch Ness 1995,  PG)
194
Harry and the Hendersons 1987,  PG)
195
Perawan disarang sindikat (Virgins From Hell) 1987,  Unrated)
196
Fast Forward 1984,  PG)
197
The Flight of Dragons 1982,  Unrated)
198
Wise Blood 1979,  PG)
199
The Van 1977,  R)
200
The Ant Bully 2006,  PG)
201
Bully 2001,  R)
202
Big Bully 1996,  PG)
203
Man to Man 2004,  Unrated)
204
Another Thin Man (Return of the Thin Man) 1939,  Unrated)
205
An Unreasonable Man 2005,  Unrated)
206
Modern Man 2006,  G)
207
Man of the Year 2006,  PG)
208
Man Push Cart 2005,  Unrated)
209
The Wicker Man 2006,  PG-13)
210
Trust the Man 2006,  R)
211
Cinderella 2006,  G)
212
Jackass: Number Two 2006,  R)
213
Little Man 2006,  PG-13)
214
Leonard Cohen: I'm Your Man 2005,  PG-13)
215
Inside Man 2006,  R)
216
She's the Man 2006,  PG-13)
217
Woman is the Future of Man (Yeojaneun namjaui miraeda) 2004,  Unrated)
218
A Man in a Dream (Un Homme qui dort) (The Man Who Sleeps) 1974,  Unrated)
219
The Tenth Man 1937,  Unrated)
220
Man-Thing 2005,  R)
221
Man About Dog 2003,  Unrated)
222
Man of the Year 2003,  Unrated)
223
Daai chek liu (Running on Karma) (An Intelligent Muscle Man) 2003,  Unrated)
224
The Road to Sampo (Sampoganeun kil) 2003,  Unrated)
225
One Man Up (L'uomo in pił) 2001,  Unrated)
226
The Man Who Sued God 2001,  R)
227
Yup Yup Man (Dark Justice) 2000,  Unrated)
228
Siu chan chan (And I Hate You So) 2000,  Unrated)
229
The Most Fertile Man in Ireland 2001,  Unrated)
230
Wild Man Blues 1997,  PG)
231
Samehada otoko to momojiri onna (Shark Skin Man and Peach Hip Girl ) 1998,  R)
232
Cemetery Man ,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments