Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  senorita106's Rating My Rating
1
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement
I liked Anne Hathaway in this movie, because she knows how to be a princess. :)
2
What a Girl Wants 2003,  PG)
What a Girl Wants
You did a marvelous job of becoming a princess in this movie Keep Up The Great Work :)
3
Ella Enchanted 2004,  PG)
Ella Enchanted
This film reminds me of Cinderella, because it has two ladies that are jealous of Anne Hathway, but anyway I'm going to see this movie again.
4
Sydney White 2007,  PG-13)
Sydney White
Congratulations of Winning The Campaign On Campus Amanda Bynes.
You're Awesome!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Great Work Organizing Events with your roomates. =)
5
Selena 1997,  PG)
Selena
Jennifer Lopez did an awesome job of singing for this career.
6
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
This movie is very similar to Failure to Launch.
7
Bring It On 2000,  PG-13)
Bring It On
Go Kirsten Dunst and Gabrielle Union. You guys did a marvelous job of being Captain.
8
Bring It On Again 2004,  PG-13)
Bring It On Again
What a Fabulous movie to see with all those changeable uniforms in this exciting film with the wicked group :O
9
Bring It On: All or Nothing 2006,  PG-13)
Bring It On: All or Nothing
It's an awesome sensational movie I've ever seen. I was very thrilled when the whole team made the greatest cheerleading routine at the end.
10
She's All That 1999,  PG-13)
She's All That
This movie my goodness, it really amaze me because it gave me a great impression about the dance that happened at the prom.
11
Freaky Friday 2003,  PG)
12
The Lizzie McGuire Movie 2003,  PG)
The Lizzie McGuire Movie
Love the ending song of this movie.
13
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
Go Rachel McAdams.
14
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
It's certainly a love story between Rachel McAdams and Ryan Gosling. Those two make a wonderful couple together.
:) At the end it's a sad one, because they pass away.
15
Confessions of a Teenage Drama Queen 2004,  PG)
16
Chasing Liberty 2004,  PG-13)
Chasing Liberty
Mandy Moore got into Harvard University in this movie, and I hope she succeed in her success. Congrats of traveling around the world with the guy :)
17
A Cinderella Story 2004,  PG)
A Cinderella Story
What A Romantic movie :)
18
Raise Your Voice 2004,  PG)
Raise Your Voice
Hilary Duff you are truly an amazing singer. You have the talent to be a great musician and you absolutely make the best song at the ending of the movie.

I'm planning to watch this movie again! =D
19
The Perfect Man 2005,  PG)
The Perfect Man
Hilary Duff made a wonderful commitment of creating the guy that's suitable for her mom, and I was reallly thrilled about it ....hey what do you know?... her mom end up meeting the guy at the bakery store. What a Terrific Ending love it. =D
20
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
The movie is not too bad, but some parts were kind of embarrassing and disappointing but unless it was "Happily Ever After"
;)
21
Just My Luck 2006,  PG-13)
Just My Luck
This movie was more likely to be disgrace to me, because there were some parts where the unlucky ppl had to fall into some dirty stuff.
22
Be Cool 2005,  PG-13)
Be Cool
Christina Milan and Uma Thurman were really awesome in this movie :)
23
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
This movie isn't really bad, but mostly the songs were all in Rock and Roll or in Country
24
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
I really love your song in this movie Mandy Moore Only Hope and Cry. =)
25
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
Maid in Manhattan
J.Lo is the prettiest woman in this movie, but I certainly didn't like that lady that was confronting her.
26
Aquamarine 2006,  PG)
Aquamarine
This Movie is WONDERFUL AND ROMANTIC. It certianly reminds me of Romeo and Juliet.
27
Dreamgirls 2006,  PG-13)
Dreamgirls
Beyonce looks different in this movie and I will always watch her movies.
28
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
John Tucker Must Die
This movie is similar to the movie She's The Man, because it's about getting guy's attention and being popular with the cool crowds.

It's really a Chick Flick Film and Ashanti is so pretty! :)
29
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
It's great fairytale movie.
30
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
Awesome movie to see except when one of the stepsister said something that was very cruel and definitely that part really made me mad.
31
A Little Princess 1995,  G)
32
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
I love the theme song of this movie.
It was absolutely a great song by Celine Dion :)
33
Ice Princess 2005,  G)
Ice Princess
Michelle Trachtenberg is an amazing skater.
34
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
35
Failure to Launch 2006,  PG-13)
36
Imagine Me & You 2005,  R)
Imagine Me & You
You should always keep with someone that you know best in your life.
P.S. I think the movie was alright.
37
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
Stranger Than Fiction
Queen Latifah you were a wonderful assistant.
38
Legally Blonde 2001,  PG-13)
Legally Blonde
GO REESE YOU ARE ABSOLUTELY AN AMAZING DEFENCE LAYWER IN THIS MOVIE.
39
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde
HEY REESE,

YOU DID AN FANTASTIC JOB OF SPEAKING TO THE PEOPLE IN THIS MOVIE.

KEEP UP WITH THE GREAT WORK. ;)
40
Coach Carter 2005,  PG-13)
Coach Carter
Channing Tatum was in this movie and I didn't know about it until later on.
41
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
Miss Congeniality
Go Sandra Bullock! For Sure you want World Peace :)
42
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous
The second one, it was very shameful when the ppl thinks she was very ignorant.
43
The Sound of Music 1965,  G)
44
The Cheetah Girls 2003,  Unrated)
The Cheetah Girls
The first film of the Cheetah Girls wasn't really exciting, because they had some difficulties at the beginning of the movie. Next, they had trouble with their friendship but the good news is that they got back together at the ending of the movie which was terrific. :)
45
The Cheetah Girls 2 2006,  G)
The Cheetah Girls 2
Great Concert Raven and Adrienne. I seriously liked the way when u guys peformed in Spain.
46
Honey 2003,  PG-13)
Honey
Jessica Alba is a terrific Dance Teacher in this movie :)
47
Fat Albert 2004,  PG)
Fat Albert
Awwww! This movie was extraordinary because the actress Kyla Pratt is very pretty and I hope I could see her again very soon in other movies. Also, this is my favorite quote: Omarion I'm looking forward of seeing your new movie. "Feel The Noise" ?????????????
48
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
Dirty Dancing - Havana Nights
This movie reminds me of TAKE THE LEAD BY Antonio Banderas.
49
Take the Lead 2006,  PG-13)
Take the Lead
The dances the students did in this movie is very cool, and I definitely enjoy seeing all those fantastic tricks.
50
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
Stomp the Yard
Incredible Movie I Have Ever Seen Wonderful Break Dancing !
It was a sad beginning :(
51
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
Awesome Dancing in the movie I really like it.
52
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
Loved this dance movie so much.
53
Feel the Noise 2007,  PG-13)
Feel the Noise
The qualities I saw it wasn't really as good as I expected. Plus there were parts where someone was blocking my view, and I didn't know what happened. :(
54
Love Don't Cost a Thing 2003,  PG-13)
Love Don't Cost a Thing
The movie is so hilarious but it mostly talks about how to get along with popular people.
55
Underclassman 2004,  PG-13)
56
You Got Served 2004,  PG-13)
57
Hustle & Flow 2004,  R)
58
Soul Plane 2004,  R)
59
Drumline 2002,  PG-13)
60
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
Go Football Team
61
Little Man 2006,  PG-13)
Little Man
Very Humorous with the things the baby does in the movie.
62
Are We There Yet? 2003,  PG)
63
Daddy Day Care 2003,  PG)
64
Scary Movie 2 2001,  R)
65
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
Scary Movie 4
It got a little bit boring after that, but after all I kind thought it was bit funny.
66
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
Rush Hour 2
VERY HUMOUROUS OF THE WAY THE TWO DETECTIVES DID THEIR JOBS.
67
The Dukes of Hazzard 2005,  PG-13)
The Dukes of Hazzard
You did an Amazing job Starring in this movie Jessica Simpson :)
68
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
Rush Hour 3
It's so glad to see the council's daughter again. My goodness she has grown up to be a mature young woman.

Good Job Of Completing the Case in the third one You Guys, you really show that police officer in Paris. LOL :)
69
My Super Ex-Girlfriend 2006,  PG-13)
My Super Ex-Girlfriend
This movie seriously has two superheroes at the end and it's blows completely.
70
The Pink Panther 2006,  PG)
The Pink Panther
Beyonce looks very pretty in this movie and Steve Martin made me laugh so much.
71
Man of the Year 2006,  PG)
Man of the Year
It's was quite hilarious when Robin Wiliams made all those funny jokes in the movie. Plus, he made a great talkshow on television.
72
Employee of the Month 2006,  PG-13)
Employee of the Month
Welcome To The Super Team Jessica Simpson!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! I'm so glad you had a chance to be a Cashier in this movie, and I really looking forward of seeing you more in other movies. Also, I love your very songs "With You", Sweetest Skin and Take My Breath Away in your In This Skin Album.

Keep Up The Awesome Work Jessica;)
73
License to Wed 2007,  PG-13)
License to Wed
I watched this movie at my friend's house. I thought the funniest part is when the guy pulled the belt or rope from the line and it accidentally slapped ppl behind him.
LOL =)
74
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
Amazing
75
Bring It On: In It to Win It 2007,  PG-13)
Bring It On: In It to Win It
Stupendous Cheerlading Movie Ever!!!!!!!!!!!!!!!!=D Congrats To Everyone In The Cheer Championships. Yayyyyyyyy!!!!!!!!!=D
76
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
The second one it 's so cool, because Kirsten Dunst does a show and it was very good.
77
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
I loved your dress in this movie Kirsten Dunst. Your performance was wonderful and I really enjoyed your singing.
78
Fantastic Four 2005,  PG-13)
Fantastic Four
Everybody was magnificient iin the first film of Fantastic Four.
79
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
Jessica Alba gets marry in the second one. That's is so cool :)
80
Into the Blue 2005,  PG-13)
81
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
The League of Extraordinary Gentlemen
Stuart Townsend you were really good in this movie.
82
Queen of the Damned 2002,  R)
Queen of the Damned
Aaliyah's new video Miss You is very cool :) I enjoy watching it with all those celebrities in them.
83
Van Helsing 2004,  PG-13)
Van Helsing
Kate Beckinsale is always good in an action/adventurous movies.
84
Underworld 2003,  R)
Underworld
What A Spelendid Movie To See??? I really glad Kate Beckinsale and Scott Speedman survived =)
85
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
The second one was so wicked and I really enjoyed it in the theatre.
86
Blade 1998,  R)
87
Blade II 2002,  R)
88
Blade: Trinity 2004,  R)
89
Elektra 2005,  PG-13)
Elektra
Wicked Martial Arts In This Movie Great Job With The Training Jennifer Garner :)
90
Romeo Must Die 2000,  R)
Romeo Must Die
GO AALIYAH ! YOU REALLY ARE MY ROLE MODEL :) ENJOYED WATCHING YOUR TRY AGAIN VIDEO.
91
Die Another Day 2002,  PG-13)
Die Another Day
Halle Berry was wicked in this movie :)
She did an amazing job on the airplane.
92
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
Ocean twelve is much better.
93
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
Ocean's Twelve
You were certainly a great detective in this movie Catherine Zeta-Jones.

You Rock in The Legend of Zorro
94
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
Ocean's Thirteen
You guys are so cool when it comes to getting money in Casino ?
95
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
Tidal Wave
96
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy
The second was another one that was pretty cool as well, but the problem is that ppl were trying to find out in the movie who set him up to do all those kind of things and made him the fugitive.

Anyways I'm glad everything worked out at the end of the film.
97
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
This movie was really good :) The part that really startled me when one of the hacker destroyed the President's building but luckily that was just a fake. What A Relief ????????? Whoa !
98
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
The beginning it was quite boring but then all the action/adventure starting happening in the middle .

Hurray!
99
The Guardian 2006,  PG-13)
The Guardian
This movie is similar to Poseidon and The Day After Tomorrow because of the storms and waves.
100
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
101
Troy 2004,  R)
Troy
What a wonderful movie :)
102
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
The Brothers Grimm
Oh My Goodness!!!!!!!!!!:O I saw this movie twice, because as one my good friends said this movie was fantastic.
103
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
Excellent Movie
104
Kingdom of Heaven 2005,  R)
Kingdom of Heaven
Orlando Bloom is a definitely a hottie in this movie.
105
Eragon 2006,  PG)
Eragon
This movie is similar to Dragonheart because when I first saw the dragon that hatched from it's egg, I had a feeling it's going to be huge just like the one in that particular movie i have seen for a very long time. Also it was definitely a great middle ages movie as well. Not To Mention it was pitch black in the background.
106
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
You were a very fine dancer in this movie Keira. Hope to see you again in the third film of Pirates.
107
Marie Antoinette 2006,  PG-13)
Marie Antoinette
I was very surprised, because the version I saw the quality wasn't really good, but afterall the movie was pretty good.
108
Peter Pan 2003,  PG)
Peter Pan
the movie was pretty good to me. I liked the part when Peter and Wendy were dancing in the air :)

How Romantic
109
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Adventurous
110
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
What An Awesome movie. I really enjoy seeing Orlando Bloom and Keira Knightely's movies.
111
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
My Goodness! The third one rocks because Orlando Bloom and Keira Knightley gets married, but the ceremony it didn't happen but unless they saw each other at the ending of the movie which it was good =)
112
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
The Mask of Zorro
Catherine Zeta Jones was incredible =)
113
The Legend of Zorro 2005,  PG)
114
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
What A Great Movie To See?
115
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
Wow! What A Stupendous and Incredibly Great Movie to See. It's almost like The Prestige but there are more kool magic tricks. =)
116
One Night With the King 2006,  PG)
One Night With the King
I really enjoyed watching this movie A LOT because it's basically about The Book Of Esther =D
117
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
What a Fantastic movie =)
118
Atonement 2007,  R)
Atonement
The movie was interesting at first, but then everything went from good to bad which it wasn't exciting :(
119
Red Eye 2005,  PG-13)
Red Eye
You Protected Yourself Very Well Rachel! Keep Up The Amazing Job. :)
120
Miami Vice 2006,  R)
Miami Vice
The movie was very fabulous to see in the theatre with friends. I'm hoping I could see this movie again because I liked it. ;)
121
Flightplan 2005,  PG-13)
122
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
Amazing :)
123
Perfect Stranger 2007,  R)
Perfect Stranger
Halle Berry hide her identity so Bruce Willis wouldn't know who she is until he find out when she was away from the table :O
124
The Kingdom 2007,  R)
The Kingdom
It was completely noisy when it came to the fighthing part because everyone was shooting at each other and that was so crazy. :O
125
Smokin' Aces 2007,  R)
Smokin' Aces
All I can say is that this movie is simliar to The Replacement Killers, because there's so much chaos going on at the same time.
126
War (Rogue Assassin) 2007,  R)
War (Rogue Assassin)
This movie was really bloody at the beginning because there were lots of gun shots happening and I have to say there were three scenes of explosive devices.
So I'm thinking it's like the movie "The One" but it isn't unfortunately.
127
American Gangster 2007,  R)
American Gangster
The movie looks pretty good to me. But there was a part where it startled me and I didn't like it. Overall, I find this movie simliar like Miami Vice,Crash,and War. BTW it was very entertaining in the theater.
128
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
Definitely Humorous when the small garbage bins fell on two police officer's head. One at the beginning and one at the end =)
129
The Matrix Revolutions 2003,  R)
130
The Covenant 2006,  PG-13)
The Covenant
This movie rocks completely because it's similiar to the movie Matrix 1,2&3

What An Awesome
Movie????????
131
The Matrix Reloaded 2003,  R)
132
Jumper 2008,  PG-13)
Jumper
Very Good Teleporting on switching places. But I need to say this movie is similiar like "The One"
133
Lady in the Water 2006,  PG-13)
Lady in the Water
This movie isn't scary at all. It's like some sort of a fairytale for kids that are interested of reading made believe novelizations.
134
The Swan Princess 1994,  G)
135
Pocahontas 1996,  G)
136
Shrek 2001,  PG)
Shrek
Shrek and Princess Fiona gets marry in the first one, very romantic.
137
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
Fabulous
138
Shrek the Third 2007,  PG)
Shrek the Third
Very Funny :)

Shrek and Fiona are now parents Congratulations :)
139
Flushed Away 2006,  PG)
Flushed Away
What A Great Movie To See, I find it very interesting when the little mice had a little girl for it's owner. It was definitely an active mouse that likes to explore around the area.

Great Film to see with little kids.
140
Open Season 2006,  PG)
Open Season
LOL=) this movie was really good to me, but the saddest part was when the owner have to leave the grizzly bear and put him in the wild of where he belong with his own kind.



Well the owner did the right thing :)
141
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
U were a magnificient tap dancer Mumble.
When you were born you were an adorable penguin. :)
142
Meet the Robinsons 2007,  G)
Meet the Robinsons
This movie was pretty good because the little boy travelled back in the future, but he was happy he find his new family.
143
Ratatouille 2007,  G)
Ratatouille
Very Hilarious and Romantic. The Delivery Boy did a fantastic job at the end of the movie. Congrats to him!

Great Job On The Cooking Everybody .
Keep It Up!
144
Surf's Up 2007,  PG)
Surf's Up
It was completely hilarious :)
145
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
I was laughing so much because of the nonsense Homer was doing in the movie.

Bart You definitely caught your father most of the time LOL =) and Maggie you are adorable.
146
Enchanted 2007,  PG)
Enchanted
IT WAS A SPLENDID MOVIE??????????? I THINK AMY ADAMS IS A WONDERFUL PRINCESS, AND THE LITTLE GIRL IS SO ADORABLE.
147
Dr. Seuss' Horton Hears a Who! 2008,  G)
Dr. Seuss' Horton Hears a Who!
The elephant is really funny in the movie, but the beginning it didn't really do much so it got bored a little bit. The next thing you know it got to an exciting part which was really cool=). I was relieved it was a happy ending for everyone and that's all it matters.
148
The Game Plan 2007,  PG)
The Game Plan
WOW!!!!!!!!!!! FOOTBALL IS A MARVELOUS SPORT TO PLAY ON THE FIELD ONCE YOU HAVE YOUR DAUGHTER ON THE TEAM.

YOU GUYS MAKE A HAPPY FAMILY.
149
No Reservations 2007,  PG)
No Reservations
What A Stupendous Movie???????????
At the beginning, it was a horrible tradgedy and I was crying :( but then everthing worked out between the niece, aunt and the new partner at the restaurant =)

Great Team Work Everybody :)
150
College Road Trip 2008,  G)
College Road Trip
Very Hilarious when the family travelled from places to places. The part that made me laugh is when Martin Lawerence shot the gun board when he's working :)

This film reminds me of "Are We There Yet" ???????????????? LOL =)
151
It Takes Two 1995,  PG)
It Takes Two
Very Funny :)
152
The Parent Trap 1998,  PG)
153
Blizzard 2003,  G)
Blizzard
Great Christmas Movie :)

I enjoy watching Figure Skating when the Olympics comes on television.
154
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
This movie isn't really bad but I understand the fact how the guy didn't feed on anyone at all.

Not that I know off for certain.
155
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
This movie wasn't really interesting the parts I was watching on television. :(
156
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
This movie Johnny Depp, he faints at the end of the chaos.
157
From Hell 2001,  R)
158
The Others 2001,  PG-13)
The Others
Some parts startled me when I first saw this movie. :O
159
Wrong Turn 2003,  R)
Wrong Turn
Very Gory
160
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
Resident Evil - Apocalypse
The last part was in Toronto.
161
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
Resident Evil: Extinction
You did a splendid job of becoming a nurse in this movie Ashanti. =)

Hope to see you in some other movies very soon.
162
The Grudge 2004,  PG-13)
The Grudge
It was terrifying.
163
The Grudge 2 2006,  PG-13)
The Grudge 2
All I have to say is the second one of the Grudge wasn't as scary as the first one.
164
Hide and Seek 2005,  R)
165
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
At first I didn't want to watch this movie, but then I decided to make up my mind and go watch it myself and guess what it reminded me of the movie "From Hell"
166
Black Christmas 2006,  R)
Black Christmas
I was so terrified of what happened at the beginning of the movie because there were certainly lots of gory stuff happening. So maybe next time I should take a break of watching horror films for a while.
167
Pulse 2006,  PG-13)
Pulse
Very Terrifying at the beginning of the movie. Good Job in this film Christina Milian =)
168
Somebody Help Me 2007,  Unrated)
Somebody Help Me
This movie creep me out so badly:O

Plus, it reminds me of the movie "Saw."
169
The Messengers 2007,  PG-13)
The Messengers
Well my response to this movie is when the creatures are out warning the whole family about the incidents, the creatures look like The Grudge. The reason is because they look pale and rough. Also, there were scenes that are very disturbing and I find it very shocking and it startled me.
170
28 Weeks Later... 2007,  R)
28 Weeks Later...
Very Bloody & Disgusting....when millions of ppl were infected by the viruses.
171
Stick It 2006,  PG)
Stick It
Enjoyed this film, because it was getting near to the Olympics Competition between four girls and another arrival.

I'm planning to see this movie again, because it's just like "BRING IT ON ALL OR NOTHING" =)
172
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
the movie was alright. But I didn't like the dancing at the Beauty Pagenant because it was very disappointing. :(
173
Are We Done Yet? 2007,  PG)
Are We Done Yet?
HILARIOUS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Introduction part it had something that makes the audiences laugh their heads off. LOL=) But I'm glad everything worked out at last. It was hard at first, but it's good the crew decided to turn things around and make the house what they called it "SPITE AND SPAN" :)
174
Uptown Girls 2003,  PG-13)
Uptown Girls
Some parts seems to be a bit chaotic at first=) but everything worked out at the end. Dakota Fanning is a wonderful Ballet Dancer. I felt this film was like Raising Helen which I enjoyed watching the most because of Kate Hudson. =)
175
Calendar Girls 2003,  PG-13)
Calendar Girls
Great Movie=) I felt kind of embarrassed when one of the mom's kid came in the kitchen by accident. Overall, It was pretty entertaining :)
176
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
Loved It!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! From the beginning I cannot believe my eyes..... It was very Musical WOW!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Amanda Bynes and Queen Latifah did the most splendid singing in this film. =) Looking forward of seeing the second one when it comes out in 2012 :P
177
Cinderella III: A Twist in Time 2007,  G)
178
Daddy Day Camp 2007,  PG)
Daddy Day Camp
Cuba Gooding Jr. does a super job of doing comedy movies the best!!!!!!!!!!!!!!! It was a wondrous camp. I liked the Commander which teach the kids so much new tricks, once it came to the competition at the last part.
179
Georgia Rule 2007,  R)
Georgia Rule
Didn't really like this movie as much, because it had too much drinking and so many crisis problems. :(
180
Nancy Drew 2007,  PG)
Nancy Drew
AWESOME MYSTERY MOVIE EVER??????? EMMA ROBERTS DID A REMARKABLE JOB OF SOLVING CASES.
KEEP UP WITH THE GREAT WORK KIDDO!!!!!!!!!!!

HOPE TO SEE THIS MOVIE ONE DAY ON TELEVISION:)
181
The Seeker: The Dark Is Rising 2007,  PG)
The Seeker: The Dark Is Rising
It got a little bit boring in this movie, but then everything changed around in the middle which was fabulous =)
182
Bee Movie 2007,  PG)
Bee Movie
It was a wonderful story about bees and it turn out to be a big success at the end of the film!!!!!!!!!! :D

Dreamworks movies are really COOL just like other ones!!!!!!!!!!!!!!!!!=)
183
I Am Legend 2007,  PG-13)
I Am Legend
Will Smith did a terrific role in this movie, and I hope he shows up for the Academy Awards. Hmm!! This movie was quite a startle for me, because some parts wanna made me jump out from the seat. =O
184
Good Luck Chuck 2007,  R)
Good Luck Chuck
My Goodness!! I'm not surprised to see anything that was so bizarre or anything that way... But unless some parts were funny and all that matters.
185
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
It's disgusting with all that "GORY" blood everywhere when Johnny Depp was shaving people on their faces especially the mens. :O
186
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor 2008,  PG-13)
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor
It's hilarious when Brendan Fraser and John Hannah said they dislike "MUMMIES"!!!!!!!!!!! Afterall, I enjoyed the third sequel of this film.=) Looking forward of seeing it again .
187
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
Welcome Back To Narnia Your Majesties!!!!!!!!!!!!!!!!!!!It was a good ending which I like about the movie! Good Luck to the brother and sister that are leaving and hope to see the other two back very soon in 2 years.
188
How She Move 2007,  PG-13)
How She Move
Fabulous Movie!!!!!!!!!!!!!!!=) The dance competition is getting harder by the minute, the team I thought it was going to win has won the grand prize=D
189
27 Dresses 2008,  PG-13)
27 Dresses
Good Movie and I was quite unhappy how the film kept on stopping so many times... but afterall Katherine Heigi got married and it was a magnificent ceremony.
190
The Eye 2008,  PG-13)
The Eye
The English Version wasn't scary at all, but there were some parts that looked exactly alike in the Chinese Version.....but all I'm saying is that the Chinese Version was terrifying then this one?:O

Also, some parts really made me jump a little which it wasn't good.
191
Step Up 2 the Streets 2008,  PG-13)
Step Up 2 the Streets
The ending of the movie is just exactly the same as the first film. =) What can I say: YOU GUYS HAD IT IN YOU ALL ALONG AND THE MOVES WERE FANTASTIC!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!=) LOVE THIS MOVIE A LOT. YESSIRE=D
192
Never Back Down 2008,  PG-13)
Never Back Down
Sean Faris won the match at the end of the film. Congrats To Him For Sure!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! =D
193
Source Code 2011,  PG-13)
Source Code
Jake Gyllenhaal was going crazy in this movie, because he kept on going on the train remembering something is going to happen. It was sorta like a virtual reality game when you keep on going on and off. Jake's girlfriend is so pretty in this movie and great job of acting the girlfriend Michelle :).

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments