Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  selma1812's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
2
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
Even bought the DVD.
3
Shrek 2001,  PG)
4
Shrek 2 2004,  PG)
5
Monsters, Inc. 2001,  G)
6
Lady and the Tramp 1955,  G)
7
Toy Story 1995,  G)
8
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
Bought it too.
9
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
10
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
I love the actor.
11
Saw 2004,  R)
12
Saw II 2005,  R)
13
Saw III 2006,  R)
14
King Kong 2005,  PG-13)
15
A Walk to Remember 2002,  PG)
16
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
I like so much I cried.
17
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
18
8 Mile 2002,  R)
19
Step Up 2006,  PG-13)
20
The Silence of the Lambs 1991,  R)
21
The Matrix 1999,  R)
22
Pretty Woman 1990,  R)
23
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
24
The Longest Yard 2005,  PG-13)
25
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
I love that Jim Carey acts.
26
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
27
Spider-Man 2002,  PG-13)
28
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
29
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
30
The Ring 2002,  PG-13)
31
Bad Boys 1995,  R)
32
War of the Worlds 2005,  PG-13)
33
Ghost 1990,  PG-13)
34
American Pie 1999,  R)
35
28 Days 2000,  PG-13)
36
Happy Feet 2006,  PG)
37
King Kong 1933,  Unrated)
38
Saw (short film) 2003,  Unrated)
39
Free Willy 1993,  PG)
40
The Terminator 1984,  R)
41
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
42
Pitch Black 2000,  R)
43
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
44
How Stella Got Her Groove Back 1998,  R)
45
Once 2007,  R)
46
300 2007,  R)
300
I thought this movie was great.
47
The 300 Spartans 1962,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments