My Favorite Movies


  SeleneBlack's Rating My Rating
1
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
Simply perfect!!! Seriously... I went to see it knowing anything about it and I loved it! I have seen it twice at cinema and I'll buy the DVD as soon as I could... I recommended it to everyone. It's impossible you don't like it!!!
2
Lolita 1997,  R)
Lolita
Lolita... Fuego de mis entraņas...
Perfect!
3
Peter Pan 2003,  PG)
Peter Pan
Perfect!
4
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
Simply perfect!!!
5
Life Is Beautiful (La Vita č bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita č bella)
I recommended it to everyone! It's sooo good!
6
Dogfight 1991,  R)
7
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
Was my favourite as child... Now I think it's not much better
8
The Neverending Story 1984,  PG)
9
X-Men 2000,  PG-13)
10
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
11
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
12
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
13
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
14
Gone With the Wind 1939,  G)
15
Little Women 1949,  Unrated)
16
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
The Man in the Iron Mask
Very good!
17
East of Eden 1955,  PG)
East of Eden
Original, thoughtful...
18
American History X 1998,  R)
American History X
Incredible!
19
Cruel Intentions 1999,  R)
Cruel Intentions
I loved and I liked very much the characters (Kathrin and Sebastian) but the end is horrible!! I didn't liked, but the rest of the film is very well and very original so...
20
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
A good film and very original!
21
Con Air 1997,  R)
22
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
The book is much better.
23
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
The book is much better.
24
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
The book is much better.
25
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
The book is much better.
26
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
I likes it more than I though. It's very well, the best of all, but there is one thing i hated: Bellatriz didn't kill Sirius, just said "Expalliarmus", not "Avada Kedavra!". I can't forgive that. Just for that, the film it's much more bad... I ike the play of Sirius but there is other thing is bad: when he call Harry James... In teh book explained it long and well. If in the film they had no time, don't mention it!
Of course, the book is 1000 times better.
Ps: Hermione's character is worst for days in the films.
27
Crazy in Alabama 1999,  PG-13)
Crazy in Alabama
It seems strange and nonsense at the beginning, and the end is... So cute and good. Life would be like this
28
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
Very good. The end is sad but the film is very good... I have seen it lot of times!!
29
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
I'd enterely love it if there wasn't contemporany... It sucks
30
Notting Hill 1999,  PG-13)
Notting Hill
Very original!
I love a quote from this film... (Stay 4 ever!!!)
31
Mary Poppins 1964,  G)
Mary Poppins
Perfect! I always cry...:(
32
Peter Pan 1953,  G)
Peter Pan
I love it, and I love Tinlerbell more than ever! I think she's like me in some things... She's so sweet sometimes... And sometimes she's so different.
She loves Peter and does anything for him... Isn't it the most lovely thing, and the most romantic you have seen in all your life?
There's one thing that makes this a little better than the film with Jeremy Sumpter: here Peter sais clearly she loves Tinkerbell over all. I was sure!!!
And of course, This Tink is the best.
33
Primal Fear 1996,  R)
Primal Fear
Original, you can't imagine the truth till the end!
34
The Heavenly Kid 1985,  PG-13)
The Heavenly Kid
Other movie from my chilhood... I love it.
35
Saw 2004,  R)
36
Saw II 2005,  R)
37
Apocalypto 2006,  R)
Apocalypto
Much better than I imagine!
38
The Butterfly Effect 2004,  R)
The Butterfly Effect
Very good, though the end is sooo sad:( I don't believe it's true what they try to say with this film
39
Forrest Gump 1994,  PG-13)
40
Anastasia 1997,  G)
Anastasia
It isn't Disney, but it's ok.
41
Pocahontas 1996,  G)
42
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
It's strange but lovely at the same time.
43
White Squall 1996,  PG-13)
White Squall
Scott Wolf''s work is incredible.
I love the movie but it's so sad... I can't stand some lost...
44
Hostel 2006,  R)
45
Hostel: Part II 2007,  R)
Hostel: Part II
It is lighest than the 1st part, I don't like it so much. I though it would be much better.
I loved the first but this is not the same... So comercial.
In other way, it's one of the best movies u can see, cause there are so bad ones...
46
Saw III 2006,  R)
Saw III
The other ones are better. Here they try to be too philosophic... and it ends being foolosophy:P U know. Hope the 4th was better.
47
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) 1997,  R)
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight)
It made me think, it made me be scared, but it's soooo good... So authentic, original...
48
About a Boy 2002,  PG-13)
About a Boy
I love this guy characters, don't you?
49
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
Very good. I love it!!!
50
Resident Evil 2002,  R)
Resident Evil
It's action but it has much more, it has a really good story. I love it and I will se the other 2!
51
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
Resident Evil - Apocalypse
More action than the first, but I like it anyways.
52
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
Resident Evil: Extinction
The same in the second. I wanna see the 4th!
53
Class 1983,  R)
54
Red Dragon 2002,  R)
Red Dragon
The better of the Hannibal Lecter trilogy. Good character and interesting film. I recommended!
55
21 Grams 2003,  R)
21 Grams
I didn't imagine it could be so good
56
Monsters, Inc. 2001,  G)
57
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
Million Dollar Baby
Very original, very tough, too. "But tough it's not enough".
Love their relationship, like parent and daughter.
Mo cuishle. I've cried in a really hard way to do.
58
Love Actually 2003,  R)
59
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Life is cruel...
60
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
What can I say... It's a classic!!!
A good end and everything's very original, though it's very old... I thought I wuldnt like it, because it's from 1942, but it's much better than almost all the movies done now.
61
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
As Good As It Gets
Intelligent, brilliant, funny, sweet...! I recommended it to everyone!
62
Secret Admirer 1985,  R)
Secret Admirer
A good film!Very original in this epoque. (now there are thousand of "copys").
63
Very Bad Things 1998,  R)
Very Bad Things
One of the best dark comedies, no doubt!
64
WALL-E 2008,  G)
WALL-E
You have to see it! I love it and I love Wall-e! He's so weet...
One of the best movies I've ever seen.
65
Pinocchio 1940,  G)
Pinocchio
One of best Disney's movies. I love it! It has everything. I think it's very hard for a child but perfect for someone adult.
66
Dumbo 1941,  G)
Dumbo
I always cry...:(
67
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
Perfect!!
68
The Hunchback of Notre Dame 1996,  G)
The Hunchback of Notre Dame
No one can say who is a monster...
Perfect story, perfect characters, perfect music,... perfect movie!!!
69
Toy Story 1995,  G)
Toy Story
I love it!
70
Brother Bear 2003,  G)
Brother Bear
So sweet, clever, funny... A perfect movie, I cried a lot but it's a very good one...
71
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
I love it!
Why so serious???
72
Crash 2005,  R)
Crash
I loved some things and others... Well, they are ok. Anyways, I thought it would be much better, and it could be much better, but... it's ok. Interesting view.
73
Unleashed (Danny the Dog) 2005,  R)
Unleashed (Danny the Dog)
I love it! It's not just an action movie, it has so much to say...
Jet li acts so well and Morgan Freeman it's incredible as always...
I have to buy the DVD!
74
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
Too hard... But it's so good...
75
Rumble Fish 1983,  R)
Rumble Fish
I love it... it's very sas if u understand what is about, what is it to feel like a rumble fish too far from the sea, not being able to see the beautiful colors...
It's very hard to understand
76
Hearts in Atlantis 2001,  PG-13)
Hearts in Atlantis
i love this film, it has something that makes it precious.
I wanna read the Stephen king's book

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments