My Favorite Movies


  selenacht's Rating My Rating
1
The Grapes of Wrath 1940,  Unrated)
2
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) 1951,  Unrated)
3
Les Enfants du Paradis (Children of Paradise) 1945,  PG)
4
A Star Is Born 1954,  PG)
5
The Big Parade 1925,  Unrated)
6
Rois et Reine (Kings and Queen) 2004,  Unrated)
7
La Peau douce (The Soft Skin) 1964,  Unrated)
8
Le Beau Serge 1959,  Unrated)
9
Singin' in the Rain 1952,  G)
10
Dersu Uzala 1975,  G)
11
Drunken Angel 1948,  Unrated)
12
Citizen Kane 1941,  PG)
13
Angel Face 1953,  Unrated)
14
The Happy Ending 1969,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments