My Favorite Movies


  seleh87's Rating My Rating
1
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
something to really see and think about
2
What's Love Got To Do With It? 1993,  R)
What's Love Got To Do With It?
A great movie....Angela Bassett played that part......based on a very true story too....
3
How Stella Got Her Groove Back 1998,  R)
How Stella Got Her Groove Back
great movie.....stella got her a younger man in the islands, and got her freak on as well as her groove on and she had it going on......loved this movie....Angela Bassett done it again....the girl got skillzz.
4
Waiting to Exhale 1995,  R)
Waiting to Exhale
great movie.....Angela Bassett done it again....well what more can i say....after i watched this movie.....i exhaled....forest whitaker directed this movie and he did a fantastic job with this movie...great storyline...and great cast too....everyone that played in this movie did a very good job....
5
Set It Off 1996,  R)
Set It Off
great movie ...Queen Latifah turned this mutha out....so very sad throughout the movie....but it was worth watching.....
6
Go For Broke 2002,  R)
Go For Broke
this is one funny movie.....it had me cracking my side and rolling all at the same time.
7
Sprung 1997,  R)
Sprung
great comedy
8
Soul Food 1997,  R)
Soul Food
good for the soul
great movie
9
Last Holiday 2006,  PG-13)
Last Holiday
great movie......funny......ll cool j....fine as ever....
10
Lean on Me 1989,  PG-13)
Lean on Me
great movie....i loved this movie.....morgan freeman played a great principal....the cast did a great job in this movie......loved it...
11
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
Diary of a Mad Black Woman
tyler perry did it again.....great funny movie...cicely tyson and kimberly elise looks as though they could really be related in this movie....great storyline....very funny....
12
Who's the Man? 1993,  R)
13
Little Man 2006,  PG-13)
Little Man
hilarious....the wayans brothers are crazzy.....the cast did a good job in acting stupid....
14
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
15
Dragon: The Bruce Lee Story 1993,  PG-13)
16
Kiss of the Dragon 2001,  R)
17
Bloodfist II 1990,  R)
18
The Distinguished Gentleman 1992,  R)
The Distinguished Gentleman
funny
19
Mo' Money 1992,  R)
Mo' Money
funny crazy, the wayan's brothers are so crazy,
20
Class Act 1992,  PG-13)
Class Act
now that is definitely a high top fade...very funny
21
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
Sister Act 2: Back in the Habit
i love this movie
22
Sister Act 1992,  PG)
23
Boyz n the Hood 1991,  R)
24
Ella Enchanted 2004,  PG)
25
The Lizzie McGuire Movie 2003,  PG)
26
Guess Who 2005,  PG-13)
Guess Who
bernie mac is one crazy man....great actor.......
27
Above the Rim 1994,  R)
28
The Players Club 1998,  R)
The Players Club
bernie mac had me rolling........dollar bill ya
29
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
30
Light It Up 1999,  R)
Light It Up
good movie
31
Head of State 2003,  PG-13)
Head of State
a great comedy movie..........hilarious
32
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
lots os action, and suspense.......off the chainzzzzz.....
33
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
great movie....action
34
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
good movie
35
Baby Boy 2001,  R)
Baby Boy
one funny azz movie.....loved this movie......
36
Catwoman 2004,  PG-13)
Catwoman
great movie
37
Dying Young 1991,  R)
Dying Young
you want some drama.....here u go.....very good movie........it was sad though.......this movie had me in tears....
38
The Time Machine 2002,  PG-13)
The Time Machine
one of the best science-fiction movie or fantasy movie..........great movie, from beginining to the end.......
39
Eight Below 2006,  PG)
Eight Below
drama....a great movie.......i really loved this movie.
40
Akeelah and the Bee 2006,  PG)
Akeelah and the Bee
a great movie
41
The Guardian 2006,  PG-13)
The Guardian
drama.....action..........a great movie....sad ending and u knew i cried like a baby...
42
The Bodyguard 1992,  R)
The Bodyguard
l really loved this movie.........he could have been my bodyguard anytime.....sexy kevin costner......also have the movie soundtrack as well.....not disappointed at all.
43
Mama Flora's Family 1998,  Unrated)
Mama Flora's Family
drama................great movie
44
Lackawanna Blues 2005,  Unrated)
45
Bustin' Loose 1981,  R)
Bustin' Loose
hilarious...comedy.....
46
The Autobiography of Miss Jane Pittman 1974,  Unrated)
The Autobiography of Miss Jane Pittman
great movie...i loved how missjane pittman stood up for her rights....strong willed woman...
47
Woman Thou Art Loosed 2004,  R)
Woman Thou Art Loosed
drama......great movie....sad
48
Déjà Vu 2006,  PG-13)
Déjà Vu
I seen the movie last night, and I really did like it.....A great movie.......Denzel the hero.....he saved all those lives the second time around........
49
Disappearing Acts 2000,  R)
Disappearing Acts
great movie..............if u haven't seen it....I suggest that you do....
50
Ricochet 1991,  R)
51
Waist Deep 2006,  R)
Waist Deep
A bangin' movie
52
John Q 2001,  PG-13)
John Q
good....good......good......movie......denzel and the rest of the cast did wonderful in this movie....this movie is somewhat true too and yet so sad how the hospital and health care will turn u away if u don't have insurance, little to none.....
53
Jason's Lyric 1994,  R)
54
Brown Sugar 2002,  PG-13)
Brown Sugar
ummmmmmmmmm brownsugar is goooooood.....
55
Why Do Fools Fall In Love 1998,  R)
Why Do Fools Fall In Love
great movie....lots of drama
56
The Fighting Temptations 2003,  PG-13)
57
Ice Castles 1978,  PG)
Ice Castles
one of the best figure skating movies i seen, so passionate....always have enjoyed this movie.....
58
Charlotte's Web 2006,  G)
Charlotte's Web
i bought the dvd, and I loved the movie...but i really loved the cartoon version of Charlotte's Web....It always left me in tears......
59
The Polar Express 2004,  G)
The Polar Express
it has become on of my favorites christmas movies....A good movie for the whole family....I felt like a kid watching this movie......
60
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
61
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
funny.....great movie
62
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
AVP - Alien Vs. Predator
great movie
63
Predator 1987,  R)
Predator
a great movie
64
The Passion of the Christ 2004,  R)
The Passion of the Christ
Jesus died for me.....he suffered for me....he endured everything for me......this movie was all that and then some......had me in tears.......yet Jesus rose again.....Amen...Hallelujah
65
The Color Purple 1985,  PG-13)
The Color Purple
one of the best movies of all time.....comedy......drama......all that and then \some...........worth it to watch. u show is ugly....and believe me whoopi was in the color purple...
66
Take the Lead 2006,  PG-13)
Take the Lead
I really did like this movie....preetty good storylne....Now i would like to learn ballroom dancing....lol
67
Friday 1995,  R)
Friday
this movie is funnnnnnnnnnnnnnnnny....so funny that I be cracking my side with tears in my eyes, now that is funnnnnnnnnny....you ought to watch it, if you haven't.....
68
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
a very good movie.....musical indeed......i really enjoys watching this movie....
69
Imitation of Life 1934,  Unrated)
Imitation of Life
i loved this movie....it made me cry alot...
70
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
a great movie......if u haven't seen it.....u need to see it....one of my favorite movies....
71
A Thin Line Between Love and Hate 1996,  R)
A Thin Line Between Love and Hate
one crazy ass movie......funnnnnnnnnnny.......anyway martin is a funny actor.......he will have u rolling on the floor.......u so crazy....u go girl.......lol......
72
Love and Basketball 2000,  PG-13)
73
All About the Benjamins 2002,  R)
All About the Benjamins
one bad azz movie....b/c there's action and comedy...
74
Something New 2006,  PG-13)
Something New
don't knock it until u tried it......very good movie........alot of jungle fever......alot of laughs 2....
75
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
funny movie......great actors in this movie....really cool movie, an enjoyment for every age....
76
Mississippi Masala 1991,  R)
Mississippi Masala
u should love who u want....gotta be colorblind,and let your heart speaks for u....so this is a great movie......
77
Click 2006,  PG-13)
Click
the best things in life are free....this man wanted everything in a hurry, and he lost everything.............until he got a second chance......money isn't everything......always put family first.....I think that he realized that the second time around.....a very good movie.....i was sad for him, and i cried for him.....he was a sad case, but I'm glad it had a happy ending.
78
Hair Show 2004,  PG-13)
Hair Show
funny..................good movie
79
This Christmas 2007,  PG-13)
This Christmas
a very good movie.....it's worth seeing.....i loved this movie...it held my interest from the beginning to the end......very talented cast.....it was all that and then some, and then some more.....i'm glad i got a chance to see it.....and as soon as it's out on dvd, i'm definitely buying it.....a great movie to watch where the whole family can enjoy....
80
Dreamgirls 2006,  PG-13)
Dreamgirls
Dreamgirls was a good movie....one of the best singing groups movies I seen in a long time....Jennifer Hudson did an outstanding job in this movie...She sure did play her part....that girl can sing.....I loved everyone else too, everyone were so talented.....way to go to the cast of Dreamgirls and especially Bill Condon who directed it...seen it, loved it...must I say more......see it for yourself if you haven't, you won't be sorry...
81
Meet The Browns 2008,  PG-13)
Meet The Browns
I really did enjoy this movie...Right from the beginning to the end...A family movie .....a clean and decent movie....Tyler Perry has done it again...He difinitely is is gifted and blessed....
82
Why Did I Get Married? 2007,  PG-13)
Why Did I Get Married?
Tyler Perry done it again....A damn great script he written and produced and he played his part too....You go boy......I'm going to see it again....Great storyline...A serious movie but also a comedy....Tyler mixed it up well.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments