My Favorite Movies
| Seek4Ever's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 2 |
I Am Sam 2001, PG-13) |
|
| 3 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 4 |
Memento 2000, R) |
|
| 5 |
The Departed 2006, R) |
|
| 6 |
Matchstick Men 2003, PG-13) |
|
| 7 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 8 |
The Ring 2002, PG-13) |
|
| 9 |
The Ring Two 2005, PG-13) |
|
| 10 |
Catch Me If You Can 2002, PG-13) |
|
| 11 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 12 |
The Butterfly Effect 2004, R) |
|
| 13 |
Cast Away 2000, PG-13) |
|
| 14 |
You've Got Mail 1998, PG) |
|
| 15 |
Face/Off 1997, R) |
|
| 16 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 17 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 18 |
City of Angels 1998, PG-13) |
|
| 19 |
The Rock 1996, R) |
|
| 20 |
Unbreakable 2000, PG-13) |
|
| 21 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 22 |
Meet Joe Black 1998, PG-13) |
|
| 23 |
Resident Evil 2002, R) |
|
| 24 |
The Bourne Identity 2002, PG-13) |
|
| 25 |
Resident Evil - Apocalypse 2004, R) |
|
| 26 |
Hollow Man 2000, R) |
|
| 27 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 28 |
Ice Age 2002, PG) |
|
| 29 |
Ice Age 2: The Meltdown 2006, PG) |
|
| 30 |
Antz 1998, PG) |
|
| 31 |
A Bug's Life 1998, G) |
|
| 32 |
Monsters, Inc. 2001, G) |
|
| 33 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 34 |
The Godfather, Part III 1990, R) |
|
| 35 |
Scarface 1983, R) |
|
| 36 |
Pearl Harbor 2001, PG-13) |
|
| 37 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 38 |
The Devil's Advocate 1997, R) |
|
| 39 |
Spider-Man 3 2007, PG-13) |
|
| 40 |
Blow 2001, R) |
|
| 41 |
Natural Born Killers 1994, R) |
|
| 42 |
The Terminal 2004, PG-13) |
|
| 43 |
Heat 1995, R) |
|
| 44 |
Malcolm X 1992, PG) |
|
| 45 |
Last Man Standing 1996, R) |
|
| 46 |
Seven Pounds 2008, PG-13) |
|
| 47 |
21 Grams 2003, R) |
|
| 48 |
Moon 2009, R) |
|
| 49 |
Déjà Vu 2006, PG-13) |
|
| 50 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 51 |
Avatar 2009, PG-13) |
|
| 52 |
The Hurt Locker 2008, R) |
|
| 53 |
Inception 2010, PG-13) |
|
| 54 |
Collateral 2004, R) |
|
| 55 |
Battle in Seattle 2007, R) |























































