My Favorite Movies


  secylegs1's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
2
Mean Girls 2004,  PG-13)
3
Step Up 2006,  PG-13)
4
High School Musical 2006,  G)
5
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Harry is a cutie pie!!! i loved the special effects in this
6
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
7
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
8
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
9
Finding Nemo 2003,  G)
10
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
11
Saw 2004,  R)
12
Saw II 2005,  R)
Saw II
MAN!!!!! THIS WAS ICKIER THAT THE FIRST ONE!!! but it was good!!!
13
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
'.... Deeear Mister Johnson... I am... a... 'white.... woman...' my girlfriend and i laugh at that scene every rip!!! not to mention the Rico Suave, Paco names they call the valets...
14
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
15
Shrek 2001,  PG)
16
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
THIS ONE WAS HILARIOUS!!!!
17
50 First Dates 2004,  PG-13)
18
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
Brad Pitt was good in this.... the fight scenes were GREAT!!!
19
The Matrix 1999,  R)
20
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
21
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
has a very interesting ending....
22
Pretty Woman 1990,  R)
23
Kung Pow! Enter the Fist 2002,  PG-13)
Kung Pow! Enter the Fist
i actually have this and it was crazy funny!!!
24
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
Hotel Rwanda
i had tears....
25
Take the Lead 2006,  PG-13)
Take the Lead
this makes me wanna shake my bum-bum!!!
26
The Illusionist 2006,  PG-13)
27
King Arthur 2004,  PG-13)
28
Guess Who 2005,  PG-13)
29
Aladdin and the King of Thieves 1999,  G)
30
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu)
i normally don't like reading subtitled movies but this one was good!!!
31
Bill & Ted's Bogus Journey 1991,  PG)
32
Con Air 1997,  R)
33
The Santa Clause 1994,  PG)
34
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
35
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
36
Deuce Bigalow: Male Gigolo 1999,  R)
Deuce Bigalow: Male Gigolo
STUPID FUNNY!!!!
37
Deuce Bigalow: European Gigolo 2005,  R)
38
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
39
The Parent Trap 1961,  G)
40
Bicentennial Man 1999,  PG)
Bicentennial Man
i have this!! Robin Williams did an exellent job in this movie as he always does well in anything he's in!!
41
The Ring 2002,  PG-13)
42
Daredevil 2003,  PG-13)
43
Cool Runnings 1993,  PG)
44
The Emperor's New Groove 2000,  G)
45
Dr. Seuss' How the Grinch Stole Christmas 2001,  PG)
46
Not Another Teen Movie 2001,  R)
47
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 2005,  G)
48
Clerks II 2006,  R)
Clerks II
HAD ME ROLLIN!!!!!!
49
Bowfinger 1999,  PG-13)
50
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
51
The Sound of Music 1965,  G)
52
When a Stranger Calls 2006,  PG-13)
53
Audrey Rose 1977,  PG)
54
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
55
Interview with the Vampire 1994,  R)
56
Christmas with the Kranks 2004,  PG)
57
Godzilla 1998,  PG-13)
58
Elektra 2005,  PG-13)
59
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
60
Flubber 1997,  PG)
61
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
62
Anger Management 2003,  PG-13)
63
Armageddon 1998,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments