Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  sebkeffert's Rating My Rating
1
Evil Dead 2 1987,  R)
Evil Dead 2
BEST movie EVER made
2
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension 1984,  PG)
3
The Thing 1982,  R)
4
Predator 1987,  R)
5
Alien 1979,  R)
6
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
7
Blade Runner 1982,  R)
Blade Runner
I grew up with the old cut so I like this one best. And there ain't no Replicants in the Deckard household.
Mr Scott didn't try any in-breeding with Legend.
And the controversial voice-over made the movie more accessible to the 11 year-old I was at the time.
8
Dawn of the Dead ,  R)
9
The Haunting 1963,  G)
10
The Day the Earth Stood Still 1951,  G)
11
Forbidden Planet 1956,  G)
12
Suspiria 1977,  R)
Suspiria
My favorite Argento, and probably the creepiest movie I've seen. That Goblins tune really freaks me out. Best watched home alone with the lights off for maximum effect.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments