My Favorite Movies


  seanmair's Rating My Rating
1
The Shawshank Redemption 1994,  R)
2
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
3
National Treasure 2004,  PG)
4
The Italian Job 2003,  PG-13)
5
Lord of War 2005,  R)
6
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
7
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
8
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
9
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
10
Shrek 2001,  PG)
11
Shrek 2 2004,  PG)
12
Shrek the Third 2007,  PG)
13
Shooter 2007,  R)
14
Reign Over Me 2007,  R)
15
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
16
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
17
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
18
Finding Nemo 2003,  G)
19
Happy Feet 2006,  PG)
20
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
21
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
22
The Last Castle 2001,  R)
23
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
24
Remember the Titans 2000,  PG)
25
Munich 2005,  R)
26
Planes, Trains and Automobiles 1987,  R)
27
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
28
Platoon 1986,  R)
29
Superbad 2007,  R)
30
Bedknobs and Broomsticks 1971,  G)
31
Tommy Boy 1995,  PG-13)
32
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
33
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
34
Robin Hood 1973,  G)
35
Toy Story 1995,  G)
36
The Boondock Saints 2000,  R)
37
Airplane! 1980,  PG)
38
I Now Pronounce You Chuck and Larry 2007,  PG-13)
39
Full Metal Jacket 1987,  R)
40
Good Luck Chuck 2007,  R)
41
Pay It Forward 2000,  PG-13)
42
Grandma's Boy 2006,  R)
43
Dazed and Confused 1993,  R)
44
Schindler's List 1993,  R)
45
Toy Story 2 1999,  G)
46
Gladiator 2000,  R)
47
Fight Club 1999,  R)
48
300 2007,  R)
49
Wedding Crashers 2005,  R)
50
Transformers 2007,  PG-13)
51
A Walk to Remember 2002,  PG)
52
50 First Dates 2004,  PG-13)
53
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
54
Apocalypse Now 1979,  R)
55
First Knight 1995,  PG-13)
56
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
57
Pinocchio 1940,  G)
58
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
59
Star Wars ,  PG)
60
Snatch 2001,  R)
61
The Dark Knight 2008,  PG-13)
62
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
63
Hostage 2005,  R)
64
Radio 2003,  PG)
65
Swordfish 2001,  R)
66
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
67
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
68
Forrest Gump 1994,  PG-13)
69
Role Models 2008,  R)
70
Sex Drive 2008,  R)
71
The Matrix 1999,  R)
72
Braveheart 1995,  R)
73
Sin City 2005,  R)
74
V for Vendetta 2006,  R)
75
Donnie Darko 2001,  R)
76
Old School 2003,  R)
77
Saving Private Ryan 1998,  R)
78
American History X 1998,  R)
79
Batman Begins 2005,  PG-13)
80
Zoolander 2001,  PG-13)
81
Office Space 1999,  R)
82
The Green Mile 1999,  R)
83
Back to the Future 1985,  PG)
84
James Bond Ultimate Edition - Vol. 1 2006,  Unrated)
85
The Little Rascals 1994,  PG)
86
Analyze That 2002,  R)
87
Patch Adams 1998,  PG-13)
88
Zodiac 2007,  R)
89
Alien Resurrection 1997,  R)
90
Super Troopers 2002,  R)
91
Dawn of the Dead 1978,  R)
92
Caddyshack 1980,  R)
93
The Incredible Hulk 2008,  PG-13)
94
Iron Man 2008,  PG-13)
95
The Sandlot 1993,  PG)
96
Zombieland 2009,  R)
97
Monsters vs. Aliens 2009,  PG)
98
Richie Rich 1994,  PG)
99
Gridiron Gang 2006,  PG-13)
100
Zack and Miri Make a Porno 2008,  R)
101
Equilibrium 2002,  R)
102
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay 2008,  R)
103
Young Frankenstein 1974,  PG)
104
Inside Man 2006,  R)
105
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
106
National Lampoon's European Vacation 1985,  PG-13)
107
The A-Team 2010,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments