My Favorite Movies


  sdfranks88's Rating My Rating
1
Arsenic and Old Lace 1944,  Unrated)
Arsenic and Old Lace
this is one of the best comedy's of cary grant by far. i fyou haven't watched it you need to.
2
We're No Angels 1955,  Unrated)
We're No Angels
hahaha this film is hilarious!!!!!
3
Gentlemen Prefer Blondes 1953,  Unrated)
4
Everything is Illuminated 2005,  PG-13)
Everything is Illuminated
so usually the attention would be on elijah wood since he is on the front cover. but eugine hutz was soooo awsome, you're focused on him the whole time
5
The Seven Year Itch 1955,  Unrated)
6
Frankenstein 1931,  Unrated)
7
Young Frankenstein 1974,  PG)
Young Frankenstein
one of mel brooks' best by far.
8
Creature from the Black Lagoon 1954,  Unrated)
9
Anchors Aweigh 1945,  Unrated)
10
The Fox and the Hound 1981,  G)
11
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
Some Like It Hot
funny funny funny. you know moroe was more of a sex idol than an actor, but with she brought sex into this film while tony curtis and jack lemmon brought humor! perfection
12
The Misfits 1961,  Unrated)
13
River of No Return 1954,  Unrated)
14
The Bachelor and the Bobby-Soxer 1947,  Unrated)
15
The Philadelphia Story 1940,  Unrated)
16
Mr. Blandings Builds His Dream House 1948,  Unrated)
17
Penny Serenade 1941,  G)
18
His Girl Friday 1940,  Unrated)
19
Monkey Business 1952,  PG)
20
The African Queen 1952,  Unrated)
21
Sabrina 1954,  Unrated)
22
The Maltese Falcon 1941,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments