My Favorite Movies


  scw1's Rating My Rating
1
Dawn of the Dead 2004,  R)
Dawn of the Dead
very nice remake
2
Zombi 2 1979,  R)
3
Cannibal Holocaust 1979,  NC-17)
Cannibal Holocaust
one of the most shocking movies ever made, after all these years very effective, not for the weak of heart ( i didnt need to see the animal killings dough)
4
E tu vivrai nel terrore - L'aldilą (The Beyond) 1981,  R)
5
Deep Red (Profondo rosso) 1975,  R)
6
Shutter (They Are Around Us) 2005,  R)
Shutter (They Are Around Us)
very creepy, borrows from ringu (the ring) but its very effictive, with a nice climax
7
Versus 2000,  R)
8
Wilderness 2006,  R)
9
The Host (Gwoemul) 2006,  R)
The Host (Gwoemul)
excellent box office hit, funny, exciting, drama/horror/comedy film
10
Bad Taste 1987,  R)
11
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
12
Shock Waves 1977,  PG)
13
The Omen 2006,  R)
14
The Evil Dead 1981,  R)
The Evil Dead
still one of the best and funniest horror off all time
15
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King) 2006,  R)
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King)
great martial arts, almost no story but the stunts are amazing
16
Shaun of the Dead 2004,  R)
17
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005,  PG-13)
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior)
another tony jaa martial arts extravaganza with painful looking stunts
18
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
great movie, with an (as always) excellent Christian Bale
19
Saw III 2006,  R)
Saw III
great gory fun
20
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006,  R)
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning
great torture porn movie

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments