My Favorite Movies


  1. scullygirl
  2. Mary

These are the movies that I could watch 1000 times and they never get old. Seriously.

  scullygirl's Rating My Rating
1
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
2
Labyrinth 1986,  PG)
3
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
4
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
5
Blade Runner 1982,  R)
6
Witness 1985,  R)
7
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
8
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
9
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
10
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
11
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
12
Legend 1986,  PG)
13
So I Married an Axe Murderer 1993,  PG-13)
14
The X-Files - Fight the Future 1998,  PG-13)
15
Hot Fuzz 2006,  R)
16
Shaun of the Dead 2004,  R)
17
The Last Unicorn 1982,  G)
18
Black Sheep 2006,  R)
19
The Princess Bride 1987,  PG)
20
The Dark Crystal 1982,  PG)
21
Empire Records 1995,  PG-13)
22
Dance 'Til Dawn 1988,  Unrated)
23
Hackers 1995,  PG-13)
24
Galaxy Quest 1999,  PG)
25
Underworld: Evolution 2006,  R)
26
Dhoom 2 (Dhoom:2) 2006,  Unrated)
27
100 Girls 2000,  R)
28
Die Hard 1988,  R)
29
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
30
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
31
The Cutting Edge 1992,  PG)
32
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
33
Newsies 1992,  PG)
34
FernGully - The Last Rainforest 1992,  G)
35
300 2007,  R)
36
Iron Man 2008,  PG-13)
37
The Big Lebowski 1998,  R)
38
Lung fu moon (Dragon Tiger Gate) 2006,  Unrated)
39
Braveheart 1995,  R)
40
Four Rooms 1995,  R)
41
Clue 1985,  PG)
42
Noises Off... 1992,  PG-13)
43
It Happened One Night 1934,  Unrated)
44
So Close 2003,  R)
45
Highlander 1986,  R)
46
Slither 2006,  R)
47
Vampire Effect (Chin gei bin) (The Twins Effect) 2003,  R)
48
The Fifth Element 1997,  PG-13)
49
Evil Dead 2 1987,  R)
50
Army of Darkness 1993,  R)
51
The Evil Dead 1981,  R)
52
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
53
Batman Begins 2005,  PG-13)
54
Batman 1989,  PG-13)
55
The Little Mermaid 1989,  G)
56
Transformers 2007,  PG-13)
57
Cry-Baby 1990,  PG-13)
58
Flight of the Navigator 1986,  PG)
59
The Neverending Story 1984,  PG)
60
The Great Outdoors 1988,  PG)
61
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
62
Undercover Blues 1993,  PG-13)
63
The Lost Boys 1987,  R)
64
Dead Man on Campus 1998,  R)
65
Shoot 'Em Up 2007,  R)
66
Coming to America 1988,  R)
67
The Golden Child 1986,  PG-13)
68
Sixteen Candles 1984,  PG)
69
The Matrix 1999,  R)
70
The Matrix Reloaded 2003,  R)
71
Dellamorte Dellamore (Cemetery Man) (Demons '95) (Of Death, of Love) 1996,  R)
72
Radioland Murders 1994,  PG)
73
Seven Swords ,  Unrated)
74
High Spirits 1988,  PG-13)
75
The Transporter 2002,  PG-13)
76
Transporter 2 2005,  PG-13)
77
Shiri 1999,  R)
78
Super Troopers 2002,  R)
79
Tsui Hark's Vampire Hunters (The Era of Vampires) 2002,  R)
80
Encino Man 1992,  PG)
81
Jackie Chan's The Myth ,  Unrated)
82
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
83
Adventures in Babysitting 1987,  PG-13)
84
The Boondock Saints 2000,  R)
85
Beetlejuice 1988,  PG)
86
The 'Burbs 1989,  PG)
87
The Money Pit 1986,  PG)
88
The Wizard 1989,  PG)
89
Returner (Ritana) 2002,  R)
90
Bad Boys II 2003,  R)
91
The Terminator 1984,  R)
92
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
93
Bird on a Wire 1990,  PG-13)
94
Mannequin 1987,  PG)
95
The Goonies 1985,  PG)
96
The Chipmunk Adventure 1987,  G)
97
MacGyver: Lost Treasure of Atlantis 1994,  Unrated)
98
MacGyver: Trail to Doomsday 1994,  Unrated)
99
Serenity 2005,  PG-13)
100
Underworld 2003,  R)
101
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) 1987,  PG)
102
Willow 1988,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments