My Favorite Movies


  scratonspeed's Rating My Rating
1
Inception 2010,  PG-13)
Inception
A phenominal achievement for Noland and his very talented cast. It is a cerebral film with fantastic set pieces that defy physics and action that is, well, what dreams are made of. There isn't a single negative thing I can say about it. It's so layered in intrigue and emotional punches that it's hard to put into words how wonderful and fresh it was. It blew away conceptions of what a science ficiton, cerebral, or summer blockbuster movie should be, and leave the viewer in awe of the scope of the film.
2
The Blind Side 2009,  PG-13)
The Blind Side
The most uplifting movie that I've seen in a long time. Great story, strong perfomances, and humor galore. Some minor cautions, but overall a very well done sports movie.
3
Star Trek 2009,  PG-13)
Star Trek
Being a Star Wars man, and having seen the prior installments in the franchise, I obviously had reservations about seeing it. However, I was completely blown away. The entire film was phenomonal, an whirlwind of action, intrigue, and sheer awsomeness. It is easily the best Trek film, and the most exhilerating movie experience since 'The Dark Knight'. The entire cast, under the brilliant direction of Abrams, delivers spot-on performances, and the fast-paced story lacks nothing substanatively. It's brilliant from the get-go, and will even please non-Trekies like myself.
4
Gran Torino 2008,  R)
Gran Torino
Classic Eastwood. Extremely well done, superbly acted; this movie excels on nearly every level. Some might take offense to Eastwood's seemingly racist and blunt character, but judging his character by these two characteristics is like saying an onion has only two layers. Plus, I laughed more at the perfectly placed humor in this film than I have at many of the comedies rolling out these days.
5
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Dark. That pretty much sums it up. Noland has crafted an enthralling story that takes the mythos of Batman to a whole new level. Bale, Caine, Oldman, and Freeman once again turn in great performances; and while there's been some polishing to Gyllenhaal's character, she doesn't really stand out from the rest of the actors. Eckhart's Dent/Two Face was fascinating with some clever effects. However, it's Ledger's Joker that really steals the show. The late actor obviously immersed himself into the role, and it paid off in a big way. The whole movie is teeming with dark complexity and intrigue, and is one of the most thrilling movies in recent memory. Not to mention the Zimmer/Howard score permeates your inner being throughout the entire film.
6
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
A nearly perfect comic book movie. Exciting and hilarious - it is truly a crowd pleaser on every level. Robert Downey Jr. really makes the movie.
7
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
8
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
9
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
By far the best Bond movie to date.
10
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
11
Pride and Prejudice 2005,  PG)
12
Valkyrie 2008,  PG-13)
Valkyrie
A very pleasant surprise. The performances are top-notch, even a decent turn for Cruise. Singer successfully crafts a film with action, political intrigue, and suspense; while Ottman's score really brings the story to life.
13
Quantum of Solace 2008,  PG-13)
Quantum of Solace
Just about as good as its predecessor. It's darker and grittier, but nonetheless fantastic. Craig is spot-on again, as is Dench. The rest of the cast does well, but is somewhat overshadowed by the aforementioned actors. It's got a very Bourne feel to it, but is set apart by the tone and demeanor that make Bond distinctive. There are also some great throwbacks to earlier Bond films that fans will likely enjoy. Overall; it's another great entry into the revamped franchise that falls a little short of 'Casino Royale', but is certainly a worthy follow-up.
14
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) 2008,  PG-13)
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2)
Fantastic. Guillermo del Toro really upped the stunning visuals enough to make one remember "Pan's Labyrinth", but still have an exciting and fun time in the theater watching this film. Pearlman and the rest of the cast really make what could have been a somewhat cheesy film into a funny and very entertaining thrill ride. It surpasses its predecessor on nearly every level, and makes for an excellent addition to any comic book movie junkie's faves.
15
Inside Man 2006,  R)
16
Friday Night Lights 2004,  PG-13)
17
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
Simply amazing.
18
The Sound of Music 1965,  G)
19
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
Pretty much awsome.
20
Jurassic Park 1993,  PG-13)
21
Thank You For Smoking 2005,  R)
22
Sin City 2005,  R)
23
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
Great movie for both kids and adults.
24
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
25
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
A great follow up to a good movie.
26
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
27
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
A vast improvement over the original, and just an overall fun movie!
28
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
Freaking hilarious!
29
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
South Park: Bigger, Longer and Uncut
Crude. Rude. Profane. Hilarious.
30
Ice Age 2002,  PG)
31
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
32
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
33
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
A little confusing, but I still really liked it!
34
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
35
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
Pretty darn cool.
36
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
While not up to par with the original and part two, it's quite entertaining even if it falters here and there.
37
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
38
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
39
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
40
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
41
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
42
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
43
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
44
The Passion of the Christ 2004,  R)
45
Underworld 2003,  R)
46
V for Vendetta 2006,  R)
47
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
An amazing film!
48
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
49
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
Hilarious!
50
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
51
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
52
Shaun of the Dead 2004,  R)
53
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
54
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
55
The Italian Job 2003,  PG-13)
56
The Matrix 1999,  R)
57
The Matrix Reloaded 2003,  R)
58
Van Helsing 2004,  PG-13)
59
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
Very well done.
60
Speed Racer 2008,  PG)
Speed Racer
A thoroughly enjoyable film from start to finish. It's funny, visually stunning, and action packed with some good messages. It may be geared for younger audiences, but I found it to be quite fun and exciting.
61
Michael Moore Hates America 2004,  R)
Michael Moore Hates America
A great documentary. It's not really out to bash Moore personally, but rather his tactics. It doesn't take a political stance, but rather examines some of the lives that Moore took advantage of to make his propaganda films. It's not a right wing movie; it's a movie for those who are fed up with that obnoxious filmmaker.
62
300 2007,  R)
300
A movie unlike anything you've ever seen!
63
Chicago 2002,  PG-13)
Chicago
A razzle-dazzle good time!
64
The Emperor's New Groove 2000,  G)
65
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
A wonderful follow-up to its forerunner that I can't say is better, but is definitely just as good. It's an incredibly well-crafted story that takes certain liberties with Lewis's book, but none that will ostracize fans of the series. The acting is great, the music is amazing, and the messages to be gleaned are wonderful. It's an exciting thrill ride of a film for all ages.
66
Walk the Line 2005,  PG-13)
67
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
68
Over the Hedge 2006,  PG)
Over the Hedge
Great movie!
69
The Departed 2006,  R)
The Departed
Probably the best gangster movie ever...
70
Children of Men 2006,  R)
71
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
I love this movie!
72
We Are Marshall 2006,  PG)
We Are Marshall
It isn't what you'd expect it to be, which makes it even better. Great perfomances from an excellent cast.
73
Maverick 1994,  PG)
74
Atonement 2007,  R)
Atonement
A beautifully tragic film. It's unconventional and sad, yet that's what makes it so outstanding. The acting is superb, the cinematography is excellent, and the music is very poignant.
75
Juno 2007,  PG-13)
Juno
A very funny, yet very touching movie that's as full of side-splitting one-liners as it is of genuine heart. For a movie involving teens, it's much more mature than you would think; and it thankfully lacks the just-for-shock-value raunch of "Knocked Up".
76
Cloverfield 2008,  PG-13)
Cloverfield
A truly amazing film. You'll either love it, or hate it - I am obviously of the former persuasion. You've never seen a monster movie like this, nor from this point of view.
77
Bella (Beauty) 2006,  PG-13)
Bella (Beauty)
A perfect movie in nearly every way. Great messages abound, without being preachy at all.
78
Expelled: No Intelligence Allowed 2008,  PG)
Expelled: No Intelligence Allowed
A perfect documentary about a subject that needs light shed on it. It doesn't try to cram religion down your throat, but rather seeks to show how science is being subjugated. If you care at all about the scientific community or what is being taught in schools across the nation; you need to see this film.
79
The Incredible Hulk 2008,  PG-13)
The Incredible Hulk
Thrilling and action-packed; this film exceeds on many levels to make it one of the better comic-to-film adaptations in recent cinematic times - thanks in large part to Marvel making films in-house. Norton and Tyler are great, the cinematography is rousing, and the music rounds out the movie experience. It surpasses its predecessor by forming a whole new basis, rather than making a sequel to a merely mediocre film. A great popcorn flick.
80
Kung Fu Panda 2008,  PG)
Kung Fu Panda
An absolutely fun movie experience. The supporting characters are great, but it's Black's "Po" that's the real show-stopper here. The thing I enjoyed most about it was that it's a kids movie that's just as entertaining for them as it is adults; plus it isn't preachy, message-y, mushy, reaching, or overrated at all. It's hilarious and exciting - a real crowd pleaser.
81
WALL-E 2008,  G)
WALL-E
Probably Pixar's second best, next to "The Incredibles". You just can't help but love the little guy. It may be a little message-y if you take it too literally, but overall it's a funny and highly entertaining flick for kids as well as adults.
82
Batman Begins 2005,  PG-13)
83
Tropic Thunder 2008,  R)
Tropic Thunder
Pretty much hilarious from the moment the mock trailers play in front of the actual film; this shockingly hilarious romp will likely make your sides hurt by the time the end credits roll. It's completely outrageous, but very satirical and fun. I don't want to give away any funny stuff, but one of the characters (apart from the leads) I was absolutely not prepared for. Quite funny indeed.
84
An American Carol 2008,  PG-13)
An American Carol
Liberals beware - there is too much truth in the hilarious romp for you to handle. Despite it's less than stellar production values, the movie is absolutely amazing due to its well-deserved mocking of douche bags like Michael Moore and Rosie O'Donnell. The ACLU zombies and the 1968 musical interlude are the best part of the flick!
85
Fireproof 2008,  PG)
Fireproof
One of the best movies I've ever seen. There are few movies that inspire and make you feel better after the movie than before - this is one of them. It's wonderfully made considering a very small budget, and the acting is better than a lot you see these days. Absolutely powerful messages about faith and forgiveness abound, and it's even good for those of us who aren't married.
86
Once 2007,  R)
Once
Despite some bad language that could have been left out, this was a very good musical ? unlike any you've ever seen. It's very heartfelt and genuine, and it's filmed almost as if it were a documentary. The music is excellent and well performed.
87
Sherlock Holmes 2009,  PG-13)
Sherlock Holmes
Clever, fast-paced, and kind of funny; this is the kind of movie you really enjoy watching. Having Ritche's smart direction and Downey Jr's signature style is exactly what was needed to make this movie measures above the droll British dramedy that had been done with the character in prior portrayals.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments