My Favorite Movies
| scrantonian's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
All That Heaven Allows 1955, Unrated) |
|
| 2 |
Annie Hall 1977, PG) |
|
| 3 |
Apocalypse Now 1979, R) |
|
| 4 |
Being John Malkovich 1999, R) |
|
| 5 |
The Big Chill 1983, R) |
|
| 6 |
The Big Lebowski 1998, R) |
|
| 7 |
Blue Velvet 1986, R) |
|
| 8 |
The Conversation 1974, PG) |
|
| 9 |
Fargo 1996, R) |
|
| 10 |
Happiness 1998, NC-17) |
|
| 11 |
Jackie Brown 1997, R) |
|
| 12 |
Jaws 1975, PG) |
|
| 13 |
The Last Picture Show 1971, R) |
|
| 14 |
Magnolia 1999, R) |
|
| 15 |
Palindromes 2004, Unrated) |
|
| 16 |
Pecker 1998, R) |
|
| 17 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 18 |
The Remains of the Day 1993, PG) |
|
| 19 |
Rushmore 1998, R) |
|
| 20 |
Superbad 2007, R) |
|
| 21 |
Waiting for Guffman 1997, R) |





















