My Favorite Movies


  scottyhaw's Rating My Rating
1
Apocalypse Now 1979,  R)
Apocalypse Now
i love the smell of napalm in the morning
2
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
3
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
4
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
5
Enter the Dragon 1973,  R)
Enter the Dragon
one of the greatest if not THE greatest kung-fu movies ever
6
Akira 1988,  R)
Akira
no akira no matrix simple as that!
7
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
always wanted to see a live action version after seeing the cartoon movie when i was a kid growing up
8
Full Metal Jacket 1987,  R)
9
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
10
The Terminator 1984,  R)
11
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
12
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
we need guns...lots of guns
13
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
Monty Python's Life of Brian
"hes not the messiah hes a very naughty boy" love it:)
14
Blazing Saddles 1974,  R)
15
Stir Crazy 1980,  R)
16
Young Frankenstein 1974,  PG)
17
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
18
Shrek 2001,  PG)
19
Alien 1979,  R)
20
Shrek 2 2004,  PG)
21
Platoon 1986,  R)
22
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
23
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
2001: A Space Odyssey
"i cant do that hal" classic
24
The Shining 1980,  R)
The Shining
"heres johnny"
25
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
26
The Blues Brothers 1980,  R)
27
Braveheart 1995,  R)
28
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
29
Malcolm X 1992,  PG)
30
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
oompa loompa doompidy do we've got another riddle for you :)
31
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
32
Aliens 1986,  R)
33
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
34
Superman 1978,  PG)
35
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
36
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
"why do you keep saying heavy? is there a problem with gravity in the future? :)
37
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
Pink Floyd - The Wall
one of the best musicals ever!
38
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
39
Blade Runner 1982,  R)
40
The Usual Suspects 1995,  R)
41
Game of Death 1978,  R)
42
Forrest Gump 1994,  PG-13)
43
The Outlaw Josey Wales 1976,  PG)
44
Cool Hand Luke 1967,  PG)
45
The Italian Job 1969,  PG)
46
Hellraiser 1987,  R)
47
Romper Stomper 1993,  NC-17)
48
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
favourite western ever. leone is a genius

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments