My Favorite Movies


  1. Scott244
  2. Scott

All My Top Favorite Movies Of All Time.

  Scott244's Rating My Rating
1
Dolphin Tale 2011,  PG)
Dolphin Tale
Amazing. This movie is what you call perfect in everyway. To start out with is I love Dolphins. Nathan Gamble did an amazing job and will get a lot more job offers because of well he did in this movie. Winter was so cool to watch. The relationship between Winter and Sawyer was so touching to watch. This well be going on my all time favorite's list for sure. I did not want the movie to end and wanted more. Everyone needs to watch this one.
2
Real Steel 2011,  PG-13)
Real Steel
When I first saw previews for this movie I new I was going to love it. Dakota Goyo and Hugh Jackman were amazing together. Dakota plays Max and I was blowen away by his performance in this movie. Loved the storyline of a under dog making his way up to the top. A MUST see movie for sure.
3
Whisper 2007,  R)
Whisper
Awesome movie loved it so much. Blake Woodruff did a awesome job as always. Favorite movie for life. Must see movie.
4
The Road 2009,  R)
The Road
This movie was so amazing. Viggo, and Kodi are so believable as the man and the boy. Loved the storyline so much. When the movie ended I was wishing their was more to it.
5
Lifted 2010,  PG-13)
Lifted
This movie was so inspirational. I loved the message that was in this movie. Uriah has a amazing voice. It showed what a kid has to go through with a dad in the military and a mom that like to get high and a abusive grandfather. Everyone needs to see this movie you will not regret it.
6
The Boys Are Back 2009,  PG-13)
The Boys Are Back
Really loved this movie. Clive Owen did an outstanding job. Amazing storyline loved every minute of it.
7
Super 8 2011,  PG-13)
Super 8
I love this movie. Everything that I love in movies were included in this one. The action in this movie was amazing. The storyline and acting are amazing. It is a must see movie for sure.
8
Letters To God 2009,  PG)
Letters To God
The most amazing movie I have ever watched in my life. Tanner Maguire did an amazing job and same with everyone else for that matter. It's the first time I cryed in a movie. It is a must see for sure. You need to watch it at least once in your life. But I know I will be watching this one over and over.
9
The Invasion 2007,  PG-13)
The Invasion
Awesome movie i love it so much. It is a must see show.
10
Poseidon 2006,  PG-13)
Poseidon
I loved this movie it is so cool it is my favorite for like life.
11
The No Sit List (Babysitters Beware) 2009,  PG)
The No Sit List (Babysitters Beware)
Amazing movie. I loved it so much. Loved the storyline to it. Trenton Rogers has such an amazing talent already for his age. The only thing I did not like, the movie was to short.
12
2012 2009,  PG-13)
2012
OMG this movie was so well made, The graphic effects was amazing. The acting was awesomeness.
13
The Ramen Girl 2008,  PG-13)
The Ramen Girl
Really enjoyed this movie. I even understood some of the japanese scenes because I am learning how to speak it.
14
The Smurfs 2011,  PG)
The Smurfs
I actually loved everything about this movie. Cast of voice for the smurfs were spot on. Everyone should watch it at least once.
15
Vanishing On 7th Street 2010,  R)
Vanishing On 7th Street
I was quite surprised by this movie. Loved the storyline and acting was great. It is a must see movie.
16
Sticks and Stones 2008,  PG)
Sticks and Stones
This movie is one of the best ones ever made. It shows you what you can do when you put your mind to it. Awesome acting from everyone.
17
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
Cheaper by the Dozen
One of my favorite movies.
18
Toy Story 3 2010,  G)
Toy Story 3
It was so good, brought back memories from my childhood.
19
Home Alone 3 1997,  PG)
Home Alone 3
loved it so much i think it is my fav movie now for life.
20
The Hole 2009,  PG-13)
The Hole
This was such a creepy movie, it has really good acting and new kind of storyline to. Everyone should watch it at least once in their life.
21
Firewall 2006,  PG-13)
Firewall
This movie is so well made. The villain acted so well it in I even wanted him died. Jimmy Bennett did an awesome job. Loved everything about this movie.
22
Dawn of the Dead 2004,  R)
Dawn of the Dead
Awesome movie it was really good i love zombie movies.
23
Stormbreaker (Alex Rider: Operation Stormbreaker) 2006,  PG)
Stormbreaker (Alex Rider: Operation Stormbreaker)
I love the show it is so awesome it will be one of my favorites for life.
24
The Love Guru 2008,  PG-13)
The Love Guru
Awesome movie i laughed so many times in this movie it is going in my top fav's of all time.
25
The Blind Side 2009,  PG-13)
The Blind Side
OMG this movie is amazing. Sandra Bullock is at her best with this movie. The story is so touching I love it.
26
City of Ember 2008,  PG)
City of Ember
OMG this movie was so awesome it is now going to be my all time fav movie forever. It is a must see movie.
27
Hostage 2005,  R)
Hostage
Awesome movie, it was really good.
28
The Spiderwick Chronicles 2008,  PG)
The Spiderwick Chronicles
Awesome movie it is definenly going in my top 5 fav movies of all time. There are a lot of funny parts to.
29
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
I love movies like this so much.
30
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
Sweet movie good affects in it to.
31
Cellular 2004,  PG-13)
Cellular
This movie is one of the best movies ever made, there is not one boring part in it, ever one should see it at least one time.
32
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
Awsome movie. loved it so much
33
Red Eye 2005,  PG-13)
Red Eye
Awesome movie and great actors and actresses.
34
Snakes on a Plane 2006,  R)
Snakes on a Plane
Awesome movie so good.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments