My Favorite Movies
My fave films :)
| Scoshyash's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 2 |
Cast Away 2000, PG-13)
When I really stop and think about it, the film is brilliantly executed. The scenery is absolutely breath taking, the special effects are so well done that you don't even realize that there are special effects present. This seems to be a trademark of Robert Zemeckis (case and point, "Forrest Gump"). The acting is very good, although, there's only 2 real sources of acting in this film, Tom Hanks and Helen Hunt. The rest of the cast was good, but their roles were very minor. Tom Hanks pulls off another great performance, as usual. You really can feel all of his emotions while he's stuck on the island. Also, not many actors have changed their physical appearance like Tom Hanks did for this film, I truly applaud him for his work. As much as I liked Russell Crow in "Gladiator", I firmly believe that Tom Hanks deserved it more (although that would be his third Oscar). Helen Hunt also pulls off a very nice performance. There is also a good deal of comedy in the film, and it is done very well. |
|
| 3 |
Donnie Darko 2001, R)
Great film. my fave in fact! Whoooo! loves it * |
|
| 4 |
In Bruges 2008, R) |
|
| 5 |
This Is England 2006, Unrated)
AMAZING BRITISH FILM!!! |
|
| 6 |
Control 2007, R)
I read the reviews of this film and decided it was worth a shot. |
|
| 7 |
Severance 2006, R)
Funny and scary... what more do u want..,best film of 2006.. |
|
| 8 |
Toy Story 1995, G) |
|
| 9 |
In the Hands of the Gods 2007, Unrated)Love or loathe football... You WILL love this...! |
|
| 10 |
Casino Royale 2006, PG-13) |
|
| 11 |
American History X 1998, R) |
|
| 12 |
Right at Your Door 2005, R)
"Right at your door" is one of those films that, seemingly not received well upon release, will in future years will be regarded as a bit of a cult. It has everything a thriller needs; tension, realism, scares and a protagonist who is altogether human and trying to cope in what can only be described as exceptional circumstances. |
|
| 13 |
The Breakfast Club 1985, R) |
|
| 14 |
Toy Story 2 1999, G) |
|
| 15 |
Coyote Ugly 2000, PG-13) |
|
| 16 |
8 Mile 2002, R) |
|
| 17 |
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) 2005, PG) |
|
| 18 |
Scummy Man 2006, Unrated) |
|
| 19 |
Green Street Hooligans 2005, R)
Okay, my expectations of this film were low as I thought Football Factory was so bad... BUT I enjoyed this SO SO SO much... Okay it doesn't have the most realistic or best storyline, the acting is awful... And the fake cockney accents are REALY awful... But this film is an enjoyable film. Fun! It is :P |
|
| 20 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006, R) |
|
| 21 |
Le Donk & Scor-zay-zee 2009, Unrated) |




















