Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  scootsman's Rating My Rating
1
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
2
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy
Brilliant!
3
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
Well I finally saw this film last night and it was well worth the wait. I have never before rated Matt Damon, he was not one of my favourite actors, but in these Bourne films he really does give an amazing performance every time. Very rarely do sequels surpass the first film, but in this instance they just get better and better. Matt Damon was made for this part and he has done a far better job than Brad Pitt (who was initailly chosen for the role) ever could. This film was nail biting, and I was, right until the end. I was totally hooked as I have been with all the Bourne films. Highly recommended...all of them!
4
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
Brilliant!
5
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
Brilliant!
6
Unforgiven 1992,  R)
7
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
8
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
9
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Brilliant!
10
American Beauty 1999,  R)
11
The Departed 2006,  R)
The Departed
A fantastic film with a great cast, well worth watching!!!
12
Jerry Maguire 1996,  R)
Jerry Maguire
Brilliant!
13
Gregory's Girl 1980,  PG)
14
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Briiliant!
15
The Matrix Reloaded 2003,  R)
16
The Matrix Revolutions 2003,  R)
17
Spirited Away 2001,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments