Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  scoobydoo6984's Rating My Rating
1
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
MY ALL TIME FAVE MOVIE EVER
2
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
AMAZING, AWESOME, wanna see it again!
3
Grandma's Boy 2006,  R)
Grandma's Boy
what is that ring...do i have a tumor?
4
Armageddon 1998,  PG-13)
5
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
P.S. I Love You
LOVE LOVE LOVE LOVE LOVE THIS MOVIE.....CRIES*
6
Love and Basketball 2000,  PG-13)
Love and Basketball
amazing
7
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
Music and Lyrics
sooooo good....POP...goes my heart!
8
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
good
9
Disturbia 2007,  PG-13)
Disturbia
good....dont go swimmin with the dead...ewww..lol
10
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
GREAT!!
11
Rock Star 2001,  R)
Rock Star
love it
12
The Little Mermaid 1989,  G)
The Little Mermaid
favourite Disney movie when i was a kid
13
She's the Man 2006,  PG-13)
14
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
One of the best Disney movies ever!!!!
15
Phone Booth 2003,  R)
16
The Guardian 2006,  PG-13)
The Guardian
omg....SOOOOO GOOD
17
The Land Before Time 1988,  G)
18
Frequency 2000,  PG-13)
Frequency
great movie!!
19
Ernest Scared Stupid 1991,  PG)
Ernest Scared Stupid
best ernest movie ever!!!
20
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
21
Sweet November 2001,  PG-13)
Sweet November
one of keanu's best
22
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
23
Sixteen Candles 1984,  PG)
24
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
A Knight's Tale
oh heath... :(
25
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
one of julia best
26
Speed 1994,  R)
27
Rock-A-Doodle 1992,  G)
Rock-A-Doodle
chanteclaire u gotta crow and u gotta crow now
28
FernGully - The Last Rainforest 1992,  G)
29
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) 2002,  R)
30
Accepted 2006,  PG-13)
Accepted
great movie....ask me about my weinner
31
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
jon heder is so hot
32
Hocus Pocus 1993,  PG)
33
Spaceballs 1987,  PG)
34
Batman 1989,  PG-13)
35
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
36
Tarzan 1999,  G)
37
Over the Hedge 2006,  PG)
38
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
gotta love a hooker turned "pretty woman"
39
Boys Don't Cry 1999,  R)
Boys Don't Cry
soo sad
40
A Night at the Roxbury 1998,  PG-13)
41
Jerry Maguire 1996,  R)
Jerry Maguire
you had me at hello
42
Romeo Must Die 2000,  R)
43
Cry-Baby 1990,  PG-13)
44
Batman Returns 1992,  PG-13)
45
The Lost Boys 1987,  R)
46
Something New 2006,  PG-13)
47
Girlfight 2000,  R)
Girlfight
michelle kicks ass
48
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
49
Batman & Robin 1997,  PG-13)
50
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
Fun With Dick and Jane
Hillarious
51
The Benchwarmers 2006,  PG-13)
The Benchwarmers
good...mmmm jon heder
52
Stand by Me 1986,  R)
53
Coach Carter 2005,  PG-13)
54
Varsity Blues 1999,  R)
55
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
good to see drew and adam back together
56
Good Burger 1997,  PG)
Good Burger
welcome to good burger, home of the good burger, may i take your order?!
57
Dane Cook: Vicious Circle 2006,  Unrated)
Dane Cook: Vicious Circle
GREAT!!
58
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
59
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
good...and makes u think that it is possible
60
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
61
Son in Law 1993,  PG-13)
62
Drop Dead Fred 1991,  PG-13)
63
Equilibrium 2002,  R)
64
My Girl 1991,  PG)
65
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
OMG....CHANNING!!!
seeing it again 2night
66
The Goonies 1985,  PG)
67
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
one of the better kids movies
68
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
F*cking Amazing
69
Legends of the Fall 1994,  R)
Legends of the Fall
oh tristan!!!!
70
Reign Over Me 2007,  R)
Reign Over Me
sooooo sad....charlie...:(
71
Zoolander 2001,  PG-13)
72
Good Luck Chuck 2007,  R)
Good Luck Chuck
OMFG!!!....i am so going to marry this man....he is soooo funny and so sexy....yummy yummy yummy....

ps... damn u jessica...lol
73
My Best Friend's Girl 2008,  R)
74
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
75
Hook 1991,  PG)
76
Ghost 1990,  PG-13)
77
Match Point 2005,  R)
78
Liar Liar 1997,  PG-13)
Liar Liar
I CANT LIE
79
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
80
Hitman 2007,  R)
Hitman
eww there's a dead body in there...LOL...amzing

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments