My Favorite Movies


  schmidt1981's Rating My Rating
1
Dogville 2003,  R)
2
Sideways 2004,  R)
3
A Clockwork Orange 1971,  R)
4
The Triplets of Belleville 2003,  PG-13)
5
Driving Miss Daisy 1989,  PG)
6
Patch Adams 1998,  PG-13)
7
Pay It Forward 2000,  PG-13)
8
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
9
Forrest Gump 1994,  PG-13)
10
The Green Mile 1999,  R)
11
The Truman Show 1998,  PG)
12
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
13
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
14
Bicentennial Man 1999,  PG)
15
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
16
Chocolate 2005,  Unrated)
17
Big Fish 2004,  PG-13)
18
Scent of a Woman 1992,  R)
19
Radio 2003,  PG)
20
I Am Sam 2001,  PG-13)
21
The Pianist 2002,  R)
22
The Legend of 1900 (La leggenda del pianista sull'oceano) 1998,  R)
23
The Perfect Storm 2000,  PG-13)
24
Mystic River 2003,  R)
25
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
26
The Terminal 2004,  PG-13)
27
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
28
The Aviator 2004,  PG-13)
29
The Life of David Gale 2003,  R)
30
Men of Honor 2000,  R)
31
Gangs of New York 2002,  R)
32
Boys Don't Cry 1999,  R)
33
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
34
Braveheart 1995,  R)
35
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) 2004,  R)
36
Requiem for a Dream 2000,  R)
37
Schindler's List 1993,  R)
38
About Schmidt 2002,  R)
39
The Butterfly Effect 2004,  R)
40
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
41
Dragonfly 2002,  PG-13)
42
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
43
21 Grams 2003,  R)
44
Amores Perros 2000,  R)
45
Good Will Hunting 1997,  R)
46
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
47
Finding Neverland 2004,  PG)
48
City of Angels 1998,  PG-13)
49
Cold Mountain 2003,  R)
50
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
51
Interview with the Vampire 1994,  R)
52
Gladiator 2000,  R)
53
The Matrix 1999,  R)
54
Message in a Bottle 1999,  PG-13)
55
The Passion of the Christ 2004,  R)
56
The Skeleton Key 2005,  PG-13)
57
Something's Gotta Give 2003,  PG-13)
58
The Patriot 2000,  R)
59
Cube 1997,  R)
60
Cube 2 - Hypercube 2002,  R)
61
Cube Zero 2004,  R)
62
Pulp Fiction 1994,  R)
63
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
64
Snatch 2001,  R)
65
Fight Club 1999,  R)
66
The Usual Suspects 1995,  R)
67
Secret Window 2004,  PG-13)
68
The Machinist 2003,  R)
69
The Number 23 2007,  R)
70
One Hour Photo 2002,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments