Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  scchic92's Rating My Rating
1
Benny & Joon 1993,  PG)
Benny & Joon
Sam: You don't like raisins?
Joon: Not really.
Sam: Why?
Joon: They used to be fat and juicy and now they're twisted. They had their lives stolen. Well, they taste sweet, but really they're just humiliated grapes. I can't say I am a big supporter of the raisin council.
Sam: Did you see those, those raisins on TV? The ones that sing and dance and stuff?
Joon: They scare me.
Sam: Yeah me too
Joon: It's sick. The commercial people they make them sing and dance so people will eat them.
Sam: It's a shame about raisins.
Joon: Cannibals.
Sam: Yeah. Do you like avocados?
Joon: They're a fruit you know.
Sam: Ruthie, do you got any avocados?

Literally, my favorite movie of all time.
2
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
Really incredible acting from the whole cast, especially Leonardo DiCaprio. I would say that this was one of my favorite films ever.
3
The Squid and the Whale 2006,  R)
4
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
This was brilliant. I mean, just incredible. Winslet and Carrey gave such good, believable performances, and everything was so beautifully done. Definitely one of my favorites.
5
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Brilliant.
6
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
7
Garden State 2004,  R)
Garden State
Amazing!!! Very poignant, moving, and hilarious. The soundtrack and writing were also incredible. Zach Braff did a great job.
8
Les Parapluies de Cherbourg (The Umbrellas of Cherbourg) 1964,  G)
9
Atonement 2007,  R)
10
Driving Lessons 2006,  PG-13)
11
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
12
The Man Who Cried 2000,  R)
13
Uzak (Distant) 2002,  Unrated)
14
Elizabethtown 2005,  PG-13)
Elizabethtown
Total takeoff of Garden State, but I still liked it a lot.
15
Big Fish 2004,  PG-13)
16
Jules and Jim 1962,  Unrated)
17
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) 2004,  PG-13)
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within)
Very moving. Wow. It was an incredible achievement, based on the true story of Ramon Sampedro.
18
Italian for Beginners ,  R)
19
Juno 2007,  PG-13)
20
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
AMAZING! Great acting, singing, cinematography, directing....Definitely should win some Oscars.
21
Don Juan DeMarco 1995,  PG-13)
Don Juan DeMarco
So funny! Truly worth seeing.
22
Amores Perros 2000,  R)
23
Chocolat 2000,  PG-13)
24
Y Tu Mamá También 2001,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments