My Favorite Movies


  Scarletvortex's Rating My Rating
1
The Brown Bunny 2003,  Unrated)
The Brown Bunny
Yummy!
(It's a joke...ok?)
2
Soylent Green 1973,  PG)
3
Pi 1998,  R)
4
Memento 2000,  R)
5
Gummo 1997,  R)
6
MirrorMask 2005,  PG)
MirrorMask
I Love Neil Gaiman!
7
Dummy 2003,  R)
8
The Jacket 2005,  R)
9
Coffee and Cigarettes 2003,  R)
10
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
Loved It !!!!!
11
He Loves Me, He Loves Me Not (Ŕ la folie... pas du tout) 2002,  PG-13)
12
The Virgin Suicides 1999,  R)
13
Primal Fear 1996,  R)
14
American History X 1998,  R)
15
Buffalo 66 1998,  R)
Buffalo 66
Vincent Gallo should marry me!
16
The Hours 2002,  PG-13)
17
Fight Club 1999,  R)
18
Brokeback Mountain 2005,  R)
19
Jarhead 2005,  R)
20
Life Is Beautiful (La Vita č bella) 1997,  PG-13)
21
21 Grams 2003,  R)
22
Willow 1988,  PG)
Willow
"Tell her. I'm short. Even for a Nelwyn. "
23
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
24
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
25
Trainspotting 1996,  R)
26
Labyrinth 1986,  PG)
27
Garden State 2004,  R)
28
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) 2004,  PG-13)
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within)
Heartbreaking.
Euthanasia should be our prerogative.
Just perfect!
29
The Shining 1980,  R)
The Shining
Redrum!
This is possibly my favorite movie!
30
Il Postino (The Postman) 1994,  PG)
31
The Breakfast Club 1985,  R)
32
Bad Education (La Mala educación) 2004,  NC-17)
33
The Crime of Padre Amaro 2002,  R)
34
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
35
Taxi Driver 1976,  R)
36
The Kingdom (1994) ,  Unrated)
37
8 Women ,  R)
38
Quills 2000,  R)
39
Johnny Got His Gun 1971,  PG)
Johnny Got His Gun
Great Film... utterly disturbing.
40
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
We got a winner!
We got a winner!
Shocking and amazing!
41
Vincent 1982,  G)
Vincent
Adorable!!!!
"He wants to be just like Vincent Price!"
42
Punch-Drunk Love 2002,  R)
Punch-Drunk Love
Could She be an Alien?...
43
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) 2004,  R)
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses)
Alternate title: The attack of the golf balls!
44
The Crying Game 1992,  R)
The Crying Game
It was gripping but somewhat predictable.
45
Blue Velvet 1986,  R)
Blue Velvet
"Don't you fucking look at me! "
46
Benny's Video 1992,  Unrated)
Benny's Video
Wow!
Exceptional!
47
Funny Games 1998,  Unrated)
Funny Games
Masterpiece!
48
Il portiere di notte (The Night Porter) 1974,  R)
Il portiere di notte (The Night Porter)
Superb!
49
13 Tzameti 2005,  Unrated)
13 Tzameti
Interesting and original!
50
Santa sangre (Holy Blood) 1989,  R)
Santa sangre (Holy Blood)
Disturbing and grotesque!
51
Reconstruction 2003,  PG-13)
Reconstruction
Amazing film.
52
Code Unknown (Code inconnu: Récit incomplet de divers voyages) 2000,  Unrated)
Code Unknown (Code inconnu: Récit incomplet de divers voyages)
"Incomplete Tales of Several Journeys."
Wow!
53
The Last Emperor 1987,  PG-13)
54
Fando y Lis (Fando and Lis) 1968,  Unrated)
Fando y Lis (Fando and Lis)
"To advance a mile, we only have to take a step. If Tar doesn't exist, we can invent it. "
55
El Topo 1971,  Unrated)
56
The Holy Mountain 1973,  R)
The Holy Mountain
Overwhelming imagery...

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments