My Favorite Movies


  scaperbot's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
My fave Star Wars ep.
2
Dreams 1990,  PG)
3
Never Cry Wolf 1983,  PG)
4
Searching for Bobby Fischer 1993,  PG)
5
The Year of Living Dangerously 1982,  PG)
6
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
I want to be a Jedi. where do I sign up?
7
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
guh. i love star wars
8
Whale Rider 2002,  PG-13)
9
March of the Penguins 2005,  G)
10
Galaxy Quest 1999,  PG)
Galaxy Quest
One of the most amusing movies I've ever seen. I am a huge nerd at heart.
11
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
Easily accessible to those unfamiliar with Adams' work and appreciated by those who love his universe. I enjoyed this muchly.
12
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
Star Trek IV - The Voyage Home
Still my favorite Star Trek movie. Funny.
13
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
I got in trouble when I was young for watching this with my older sister's friends. :) Predictable, shallow, but lots of fun! I still pull it out every once in a while.
14
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
15
Due South: Call of the Wild 1994,  Unrated)
Due South: Call of the Wild
It's actually been years since I've seen this. Will udate review when I see it again.
16
The Black Stallion 1979,  G)
The Black Stallion
Beautiful
17
Ladyhawke 1985,  PG-13)
Ladyhawke
Yes, I know. But I like it. I'm such a romantic.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments