Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  sbamp49's Rating My Rating
1
Fanny och Alexander (Fanny and Alexander) 1982,  R)
Fanny och Alexander (Fanny and Alexander)
bets film I have ever seen in my life the magic I felt as a child is there and thats a hard thing to portray in the movies!!!!
2
It's a Wonderful Life 1946,  G)
It's a Wonderful Life
had to give this five stars as I've een it about twenty times and will probably see it twenty times more lol.
3
The Searchers 1956,  Unrated)
The Searchers
best western bar none especially when john wayne picks her up in the end...
4
Psycho 1960,  R)
Psycho
the ultimate scare movie and the sympathy he gave to the roll made him even scarier!!!
5
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
Bridge to Terabithia
Loved the performances that were so natural and totally believable plus a beautiful story
6
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
The dialogue in this film is so witty plus it has a heart of gold.
7
Blade Runner 1982,  R)
Blade Runner
The realism of the weather and the day to day dialogue made thid impressionable hence the high rating.
8
Citizen Kane 1941,  PG)
Citizen Kane
sparked my interest in film...
9
About a Boy 2002,  PG-13)
About a Boy
Love this film coz it reminds me of me and the things I get up to lol. Plus great performances by all involved.
10
Sweet Smell of Success 1957,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments