My Favorite Movies


  savatom's Rating My Rating
1
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
There's so much going on at so many levels in this movie I don't know where to start. Just brilliant.
2
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
They don't make them any better than this. Plus I was born and raised in Savannah where it was filmed. Must see if you've missed it. This movie has the ability to make me cry EVERY time I watch it - I mean EVERY time. That scene after Jenny dies and Forrest puts the letter from little Forrest to his mom on the grave stone... Oh Jees I'm a blubbering bowl of jelly. Yeah I cry, so what. The wizard says I'm supposed to let my emotions out, not bottle them up and go bezerk when some putz cuts me off in traffic. OK, where's my pills?
3
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Kharma IS a bitch isn't it?? This movie is about as close to perfect as they get. It takes you through so many emotions and leaves you feeling so good at the end.
4
Tombstone 1993,  R)
Tombstone
Integral piece of your "Man Movie" library. If there's a better western I haven't seen it. More mustaches to ride than a Folsom Street fair. Everybody and their brother is in it and it kicks ass. Val Kilmer is the one who walks on water in this one. Watch for a smart-ass (go figure) and chubby Billy Bob Thornton early on. Funny as hell. Don't rent it, buy it.
5
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
I guess that's when the Don's quit wearing all white.
6
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
So Michael learned all his "management techniques" in the Marine Corps.... Fugettaboutit.
7
The Blues Brothers 1980,  R)
The Blues Brothers
As a musician I identify with all these guys. Is there a better or more ridiculous car chase anywhere else?
8
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Another funny story: When I first bought this movie my 2 yr old daughter figured out how to put this tape into the VCR and watch it while I was washing dishes and cleaning up the kitchen after dinner. My wife was waiting tables at night back then. She LOVED "Gladiator". She'd stand up and do the tomahawk chop while screaming "MAXIMUS!!! MAXIMUS!!!" Hilarious. Anyway - fast forward to Christmastime - The 2 yr old and I are at a toy store when she whips out a full roll of wrapping paper out of a sale bin and clobbers this 4-yr old boy right across the side of the head. She then turns to me and starts tomahawk chopping and screaming "MAXIMUS!!! MAXIMUS!!!" Oh shit I about spit up my lunch from laughing. Even the boy's mom starts laughing which of course makes the boy start crying. I felt bad for the kid but I was so DAMN PROUD of my 2 yr old daughter. Oorah!!
9
Dazed and Confused 1993,  R)
Dazed and Confused
Basically everyone I knew as a teenager.
10
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
The funniest nonsense I've ever seen. Brilliantly conceived. If you don't like it then you're a turd who just "doesn't get it" so move on. Go be a turd with the other turds.
11
Holy Smoke! 1999,  R)
Holy Smoke!
Kooky, different and Kate's runnin' around naked! What more do you want?
12
Bull Durham 1988,  R)
Bull Durham
Great baseball flick that appeals to everyone.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments