My Favorite Movies
Give list a short description
| Savage63's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Princess Bride 1987, PG) |
|
| 2 |
My Cousin Vinny 1992, R) |
|
| 3 |
A Knight's Tale 2001, PG-13) |
|
| 4 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 5 |
O Brother, Where Art Thou? 2000, PG-13) |
|
| 6 |
The Philadelphia Story 1940, Unrated) |
|
| 7 |
What Dreams May Come 1998, PG-13) |
|
| 8 |
Reign Over Me 2007, R)
A Wonderful Movie! Sandler in a serious role and finally some meat to his character! All I can say to Mr Sandler is "Please, keep them coming" I know there are people that didnt like this movie, claiming its unrealistic. to that I can only say get over yourself! unless you have dealt with catastrophic loss that is going to be slammed into your head day after day like with the 911 incident your comments are unrealistic. IMHO It was a Great depiction and a Excellent Movie. |
|
| 9 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 10 |
Coming to America 1988, R) |
|
| 11 |
28 Days Later 2002, R) |
|
| 12 |
As Good As It Gets 1997, PG-13) |
|
| 13 |
Two Weeks Notice 2002, PG-13) |
|
| 14 |
Overboard 1987, PG) |
|
| 15 |
The Family Man 2000, PG-13) |
|
| 16 |
The Stooge 1952, Unrated) |
|
| 17 |
The Adventures of Pluto Nash 2002, PG-13) |
|
| 18 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 19 |
The Bucket List 2007, PG-13) |



















