Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  satwed32's Rating My Rating
1
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
freedom!!!!!!!!!!go william!!!!!!
2
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
i'd wish more lord of the rings to come!
3
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
one of my all time favorite
4
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
The Wedding Singer
they're cute, aren't they?
5
The Replacements 2000,  PG-13)
The Replacements
first i was afraid , i was petrefied....... blah blah blah.... i love this movie
6
I Now Pronounce You Chuck and Larry 2007,  PG-13)
I Now Pronounce You Chuck and Larry
dude, you should watch this!
7
I Am Legend 2007,  PG-13)
I Am Legend
i have high expectations with this movie, though it was not met. Poor old sam! Just keep on going Will!!
8
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
seen this for 25 times and still i love to watch it again
9
There's Something About Mary 1998,  R)
10
Underworld: Evolution 2006,  R)
11
The Patriot 2000,  R)
12
Underworld 2003,  R)
13
Pretty Woman 1990,  R)
14
We Were Soldiers 2002,  R)
15
It's a Wonderful Life 1946,  G)
16
History of the World -- Part I 1981,  R)
17
The Quick and the Dead 1995,  R)
18
Sleepy Hollow 1999,  R)
19
Sweet November 2001,  PG-13)
Sweet November
my wife cried.... so its a good movie!
20
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
My Best Friend's Wedding
the moment i wake up, before i put on my make up..... i say a little prayer for you>>>
21
Tombstone 1993,  R)
22
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
23
The Graduate 1967,  PG)
The Graduate
i wanna meet mrs. robinson!!!
24
Resident Evil 2002,  R)
25
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
26
Young Guns 1988,  R)
27
Young Guns II 1990,  PG-13)
28
Last Man Standing 1996,  R)
29
Evolution 2001,  PG-13)
30
Psycho 1998,  R)
31
The Rescuers 1977,  G)
32
The Last American Virgin 1982,  R)
33
Revenge of the Nerds 1984,  R)
34
Heaven Can Wait 1978,  PG)
Heaven Can Wait
this one's a classic warren beatty film. i like being given second chances....to do it right the next time
35
Some Kind of Wonderful 1987,  PG-13)
Some Kind of Wonderful
nice movie
36
The Lake House 2006,  PG)
37
The Matrix 1999,  R)
38
The Gift 2000,  R)
39
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
National Treasure: Book of Secrets
this is much better than the 1st one, i love the twists in the story

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments