My Favorite Movies
| SaturnCat's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Thing 1982, R) |
|
| 2 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 3 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 4 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 5 |
Priest 1994, R) |
|
| 6 |
Brief Encounter 1945, Unrated) |
|
| 7 |
City Lights 1931, G) |
|
| 8 |
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968, PG-13) |
|
| 9 |
Random Harvest 1942, Unrated) |
|
| 10 |
Alien 1979, R) |
|
| 11 |
Sense and Sensibility 1995, PG) |
|
| 12 |
The French Lieutenant's Woman 1981, R) |
|
| 13 |
The Tamarind Seed 1974, PG) |
|
| 14 |
Lolita 1997, R) |
|
| 15 |
Maurice 1987, R) |
|
| 16 |
Da uomo a uomo (Death Rides A Horse) (As Man to Man) 1977, R) |
|
| 17 |
McCabe & Mrs. Miller 1971, R) |
|
| 18 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 19 |
Way Out West 1937, G) |
|
| 20 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 21 |
Pitch Black 2000, R) |
|
| 22 |
eXistenZ 1999, R) |
|
| 23 |
How To Get Ahead in Advertising 1989, R) |
|
| 24 |
Eraserhead 1977, R) |
|
| 25 |
Decasia 2002, Unrated) |
























