My Favorite Movies


  saturn611's Rating My Rating
1
Dogville 2003,  R)
2
Buffalo 66 1998,  R)
3
Big Fish 2004,  PG-13)
4
Vanilla Sky 2001,  R)
5
Memento 2000,  R)
6
Fight Club 1999,  R)
7
Brokeback Mountain 2005,  R)
8
Aliens 1986,  R)
9
Breaking the Waves 1996,  R)
10
Annie Hall 1977,  PG)
Annie Hall
-every- scene is just g e n i o u s
11
Vicky Cristina Barcelona 2008,  PG-13)
Vicky Cristina Barcelona
how does woody allen know this all about me?? ;)
12
The Shining 1980,  R)
The Shining
classic! and oh what an actor!
13
Thelma & Louise 1991,  R)
Thelma & Louise
the ultimative woman-movie. emancipation mam!
14
Das Experiment (The Experiment) 2001,  R)
Das Experiment (The Experiment)
human, that's what you are.
15
Grizzly Man 2005,  R)
16
Rain Man 1988,  R)
Rain Man
my god this man is an ACTOR!
17
Death of a Salesman 1985,  PG)
Death of a Salesman
a father and his son in a world of masculinity. you won't prevent to cry.
18
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
everybody loves it. rightly!
19
Death Becomes Her 1992,  PG-13)
20
The Hours 2002,  PG-13)
21
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
As Good As It Gets
as the title says!
22
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
23
The Pianist 2002,  R)
The Pianist
purely shocking and deeply moving
24
The Tenant 1976,  R)
The Tenant
it's T H E psychothrill
25
The Others 2001,  PG-13)
The Others
"der tod das sind die anderen" sartre
26
This Is England 2006,  Unrated)
27
Falling Down 1993,  R)
Falling Down
i simply love it. everything plays perfectly together. a very convinceing movie
28
Pan's Labyrinth 2006,  R)
29
The Birds 1963,  PG-13)
30
Walk the Line 2005,  PG-13)
31
Pleasantville 1998,  PG-13)
32
Escape from the Planet of the Apes 1971,  G)
33
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
34
Boys Don't Cry 1999,  R)
35
Alpha Dog 2006,  R)
36
The Elephant Man 1980,  PG)
37
Revolutionary Road 2008,  R)
Revolutionary Road
perfect!

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. sportboy
    sportboy posted 3 years ago

    Well I haven't seen any from this list but there are 10 that I really want to see.