My Favorite Movies


  satinsongcats's Rating My Rating
1
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
Fantastic job! It rocks
2
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
To Kill A Mockingbird
This is one of those perfect movies, nothing is wasted, not one shot, not one line. And each actor is perfect for his role. Robert Duvall's movie debut as Arthur Radley (Hey, Boo..)
3
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
If you love anything about the Titanic, romance, the Belle Epoque or special effecxts you'll like it, too. It's not just a chick's movie
4
Places in the Heart 1984,  PG)
5
The Yearling 1946,  G)
6
Gosford Park 2001,  R)
Gosford Park
Fascinating. Maggie Smith is hilarious. In fact, though, it is an absolute ensemble movie. Funny and detailed. And if you like English movies anyway, you'll adore it.
7
The Apartment 1960,  Unrated)
8
Nell 1994,  PG-13)
9
The Greatest Show on Earth 1952,  R)
The Greatest Show on Earth
Considered trite, but I still love to watch this every time it's on!
10
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
11
Rear Window 1954,  PG)
12
A Few Good Men 1992,  R)
13
Stalag 17 1953,  Unrated)
Stalag 17
Wonderful ensemble cast.
14
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
Fried Green Tomatoes
Kathy Bates is screamingly funny in this as well as touching in her vulnerability and gift of friendship to Jessica Tandy's character. Through them we learn the story from long ago about the restaurant and the people who once lived in the small "whistle stop" town. Excellent film!
15
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
16
Spellbound 1945,  Unrated)
17
Bandits 2001,  PG-13)
18
It Happened One Night 1934,  Unrated)
19
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
Spielberg magic. It's laughed at now, but all that was new and as far as I'm concerned the world of the children in it and ET are still so watchable. I like the humor inherent, too. Plus those beautiful Spielberg skies.
20
The Day the Earth Stood Still 1951,  G)
The Day the Earth Stood Still
Classic. Still the most thoughtful sci-fi made at the time. The only one I like as well from that era is "The Thing". It's interesting to see the viewpoint of early 1950's on the cold war, privacy, news reporting and the military.
21
A Simple Plan 1998,  R)
A Simple Plan
Like watching a train wreck in slow motion.
22
Young Frankenstein 1974,  PG)
Young Frankenstein
Fun, fun, fun for those of us with warped sense of humor
23
Lone Star 1996,  R)
24
Man on Fire 2004,  R)
25
It's a Wonderful Life 1946,  G)
26
Gentleman's Agreement 1947,  PG)
27
Meet John Doe 1941,  Unrated)
28
Twister 1996,  PG-13)
29
The Razor's Edge 1946,  Unrated)
30
Heaven Knows Mr. Allison 1957,  Unrated)
Heaven Knows Mr. Allison
Great character study and the two actors spark magic in this tour de force
31
The Perfect Storm 2000,  PG-13)
The Perfect Storm
Should be seen if nothing else to see how dangerous this kind of fishing is and to appreciate what they do. It's not a documentary, but is based on fact.
32
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
33
The Birds 1963,  PG-13)
34
Rebecca 1940,  Unrated)
35
North by Northwest 1959,  Unrated)
36
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
37
Drums Along the Mohawk 1939,  Unrated)
Drums Along the Mohawk
I love Henry Fonda in this.
38
On the Town 1949,  Unrated)
39
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
Had they been able to do it like the book it would have been better. But it is a classic, well-loved, almost the best of Hollywood's Golden Era films in a pivotal year.
40
Singin' in the Rain 1952,  G)
41
The Sting 1973,  PG)
42
The Patriot 2000,  R)
43
Notorious 1946,  Unrated)
44
The Thing from Another World 1951,  Unrated)
The Thing from Another World
Fun, and I believe it may be one of the earliest movies to use overlapping dialog...
45
Reap the Wild Wind 1942,  Unrated)
Reap the Wild Wind
Some fine work with the ships in this film
46
Shadow of a Doubt 1943,  PG)
Shadow of a Doubt
Evil introduced into a small, sunny California town.
47
Roman Holiday 1953,  Unrated)
48
On Golden Pond 1981,  PG)
On Golden Pond
Don't you wish you could rent this summer home some time?
49
Mister Roberts 1955,  Unrated)
Mister Roberts
The perfect comedy/drama.
50
Giant 1956,  G)
Giant
This film is beloved by my whole family. I think both Elizabeth Taylor, Rock Hudson and James Dean did some of their best work here.
51
The Best Years of Our Lives 1946,  Unrated)
The Best Years of Our Lives
If you want to know a little about the "greatest generation" and what they came back to, you should view this film.
52
The Aviator 2004,  PG-13)
The Aviator
From what I've read in various books about Howard Hughes, this is probably the most accurate film on him to date. Great action and glamor, too.
53
Seven Days in May 1964,  Unrated)
Seven Days in May
Top notch political thriller made right in Washinton, DC during the end of the "Camelot" era
54
The Searchers 1956,  Unrated)
The Searchers
This is a classic western, done spectacularly by John Ford. All the actors are magnificent and it also has many glints of humor to relieve the tension.
55
L.A. Confidential 1997,  R)
L.A. Confidential
The music is tops, helping evoke the era immeasureably. Good performances. Twist ending of a sort.
56
The Big Chill 1983,  R)
57
Vertigo 1958,  PG)
58
Laura 1944,  Unrated)
Laura
Film noir atmosphere, beautiful heroine, is she a ghost or is she real? Check out the words to the song...
59
The Gift 2000,  R)
60
The Wings of Eagles 1957,  Unrated)
The Wings of Eagles
I don't think John Wayne got the credit he deserved for his role s Spig Weade. Also watch for Dan Daley in a meaty, comedic subordinate role.
61
Mrs. Miniver 1942,  Unrated)
Mrs. Miniver
It may have been done as war-time propaganda but it is an engrossing story just the same and Greer Garson is so lovely in it.
62
The Bridge on the River Kwai 1957,  PG)
The Bridge on the River Kwai
One of the best action/adventure films of all time.
63
The Godfather 1972,  R)
64
The Godfather, Part II 1974,  R)
65
How Green Was My Valley 1941,  Unrated)
How Green Was My Valley
Ensemble cast excels in this film directed by John Ford.
66
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
Every line contributes to the movie as a whole, the writing is a delight. Wonderful character actors abound and Bogie and Ingrid Bergman aren't bad either.
67
Adam's Rib 1949,  Unrated)
Adam's Rib
War of the sexes done by these pros.
68
The African Queen 1952,  Unrated)
The African Queen
Sheer perfection
69
I Remember Mama 1948,  Unrated)
I Remember Mama
Heartwarming story with George Stevens and Irene Dunne keeping it from being saccharine sweet. My favorite? Every scene with "Uncle Chris"!
70
The Rainmaker 1956,  Unrated)
The Rainmaker
Obviously Kate Hepburn and Burt Lancaster are intense in this. But to my mind Cameron Prud'homme and Lloyd Bridges run away with the picure. They are soooo perfect in their roles.
71
Duel in the Sun 1946,  Unrated)
Duel in the Sun
Now, in this steamy movie you can watch Gregory Peck play the meanest, the cruelest, the sleaziest character of his career. How sexy is that?! A lot of actors here just chew up the scenery, but it's great fun and the cinematography is drenched in the huges that only Technicolor can make.
72
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
This was mesmerizing, you really have to see it twice.
73
Bullets Over Broadway 1994,  R)
Bullets Over Broadway
This is a riot--especially Diane Wiest's performance! (Don't speak! Don't speak!)
74
Hollywoodland 2006,  R)
Hollywoodland
Excellent. I'm not a big Ben Affleck fan usually, but he was very good on this. I couldn't wait to see it because I was one of those kids in the fifties who cried when they read that "Superman" was dead.
75
A Christmas Story 1983,  PG)
A Christmas Story
Another jewel of a sleeper...soap POISONING...lmao!
76
Fantasia 1940,  G)
77
Fail-Safe 1963,  Unrated)
Fail-Safe
This movie hit me with a bang when I was a kid. I still think it's a wake-up film for the US and yet very indicative of its time.
78
Advise and Consent 1962,  Unrated)
79
The Grapes of Wrath 1940,  Unrated)
The Grapes of Wrath
I watch it every time it's on TCM
80
Mr. Blandings Builds His Dream House 1948,  Unrated)
81
Frequency 2000,  PG-13)
Frequency
This movie has it all, love between a child and father, time travel, action and murder mystery as well
82
The Little Foxes 1941,  PG-13)
83
All About Eve 1950,  PG)
All About Eve
Another perfect movie, every line, every scene. All the performances are on the money and more.
84
Stagecoach 1939,  Unrated)
Stagecoach
Classic movie that jump-started John Wayne's career (even though he'd already been making B Westerns for a while). Here he worked with John Ford and that was key.
85
The Abyss 1989,  PG-13)
86
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
87
Superman II 1981,  PG)
88
The Sandlot 1993,  PG)
89
Identity 2003,  R)
90
A League of Their Own 1992,  PG)
91
Chitty Chitty Bang Bang 1968,  G)
92
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
Music and Lyrics
Waaaaaaaaaaayyyy funny! I love the writing in this, but only Hugh Grant could pull it off! Both he and Drew were right on the mark.
93
Life with Father 1947,  Unrated)
94
The Cowboys 1974,  PG)
The Cowboys
One of my family's personal favorite movies of the Duke. If he hadn't already got the Oscar for True Grit, I think he would have been nominated for this.
95
Now, Voyager 1942,  Unrated)
Now, Voyager
A chick flick from the 40's, the only movie to feature Humphrey Bogart as a horse-trainer with an Irish accent. Not long before his big movie, "Casablanca".
96
Mr. Skeffington 1944,  Unrated)
Mr. Skeffington
I actually watch this one for Claude Rains, he's absolutely flawless in this.
97
Mercury Rising 1998,  R)
98
How To Marry A Millionaire 1953,  Unrated)
How To Marry A Millionaire
Marilyn NOT playing the dumbest one---that is Betty Grable in this movie. Lauren Bacall is the smart/sarcastic one and I like all her lines.
99
Gentlemen Prefer Blondes 1953,  Unrated)
Gentlemen Prefer Blondes
Jane Russell and Marilyn Monroe are a crack-up in this. I love the kid on the cruise ship, too.
100
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
101
The Sound of Music 1965,  G)
102
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
103
Babe 1995,  G)
104
Chicago 2002,  PG-13)
105
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
106
Batman Returns 1992,  PG-13)
107
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
108
Superman 1978,  PG)
Superman
Christopher Reeve always WAS Superman for me. But I'm going to try to see the new one, to be fair.
109
Strangers When We Meet 1960,  Unrated)
Strangers When We Meet
Suburbia never seemed so real to me. (I'm the babysitter in the party scene! lol) My parents had and went to parties like this. Luckily the didn't meet any strangers. Anything with Ernie Kovacs in the cast is always a better film for it.
110
The Unforgiven 1960,  Unrated)
The Unforgiven
Neat story with a little twist of incest innuendo to spice it up.
111
Poltergeist 1982,  PG)
Poltergeist
This movie blew me away at the time I saw it. I have a few quibbles about scenes at the end, to be sure. Now it is a cliche, but that's a shame, it' still an exciting, eerie movie.
112
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
I don't go much for animated movies any more, but this was funny!
113
The Ring 2002,  PG-13)
The Ring
Awesome really creepy story that actually had me scared when I got home. I never do that.
114
Seabiscuit 2003,  PG-13)
Seabiscuit
I really enjoyed this movie, I love stories about horses, but Tobey Maguire and the rest of the cast just blew me away with their performances!
115
How the West Was Won 1962,  G)
116
The High and the Mighty 1954,  Unrated)
The High and the Mighty
Love the theme song too
117
Dark Victory 1939,  Unrated)
118
The Others 2001,  PG-13)
The Others
This was almost as scary as The Sixth Sense.
119
Big Business 1988,  PG)
120
Working Girl 1988,  R)
121
The Untouchables 1987,  R)
122
Galaxy Quest 1999,  PG)
123
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
Loved it
124
Splash 1984,  PG)
125
Big 1988,  PG)
126
Someone to Watch over Me 1987,  R)
Someone to Watch over Me
Suspense and romance...barely qualifies as a chick-flick
127
My Bodyguard 1980,  PG)
128
The Godfather, Part III 1990,  R)
The Godfather, Part III
I'd like to see this movie made with someone else playing Al Pacino's daughter. I thought Sofia Coppola stunk on ice. Sorry.
129
Signs 2002,  PG-13)
130
Breaking Away 1979,  PG)
Breaking Away
A perfect little movie. Paul Dooley steals the show.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments