Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  satine55's Rating My Rating
1
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
one of the best movies ever
2
Across the Universe 2007,  PG-13)
Across the Universe
Best movie i've seen in my life, i love it sooooooooooo infinity much!!!
AMAZING
3
Penelope 2006,  PG)
4
Stardust 2007,  PG-13)
Stardust
Absolutley amazing, you think the fairytale-ish mystical thing is for kids but this has an adult twist and is absolutly phenominal
5
A Hard Day's Night 1964,  G)
A Hard Day's Night
first 30 seconds better than the rest of the movie! Still good tho
6
Help! 1965,  G)
Help!
OMG SO FUNNY
7
Cry-Baby 1990,  PG-13)
8
Yellow Submarine 2012,  G)
Yellow Submarine
super awesome and kinda creepy but still love it!!!
Beatles didnt actually do the voices though......let down!!!
9
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
One of my fave movies!!
10
Saved! 2003,  PG-13)
11
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
12
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
One of my fave movies ever!!!
13
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
14
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
one of the best movies ever!!!
15
Blast from the Past 1999,  PG-13)
16
Clue 1985,  PG)
17
Zoolander 2001,  PG-13)
18
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story
another best movie ever
19
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
one of the best movies ever
20
The Breakfast Club 1985,  R)
21
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
22
Gangs of New York 2002,  R)
23
Troy 2004,  R)
24
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
25
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
26
The Witches of Eastwick 1987,  R)
27
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
28
Bat Thumb 2001,  Unrated)
29
Thumb Wars 1999,  Unrated)
30
The Blair Thumb 2001,  Unrated)
31
Thumbtanic 1999,  Unrated)
32
Frankenthumb 2002,  Unrated)
33
Pride and Prejudice 2005,  PG)
34
The Notebook 2004,  PG-13)
35
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
36
The Prince and Me 2004,  PG)
37
Serendipity 2001,  PG-13)
38
The Lake House 2006,  PG)
39
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
this is a really good movie i stay up til midnight i christmas eve to watch it. xmas ritual
40
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
i really wanna see this one it looks awesome
41
A Walk to Remember 2002,  PG)
42
Chitty Chitty Bang Bang 1968,  G)
43
Mrs. Winterbourne 1996,  PG-13)
44
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
45
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
46
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
47
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
48
The Mummy 1999,  PG-13)
49
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
50
The Hot Chick 2002,  PG-13)
51
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
52
Eurotrip 2004,  R)
53
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
54
Pretty Woman 1990,  R)
55
My Girl 1991,  PG)
My Girl
so sad
56
Team America - World Police 2004,  R)
57
A Walk in the Clouds 1995,  PG-13)
58
The Truman Show 1998,  PG)
59
Daredevil 2003,  PG-13)
60
Mystery Men 1999,  PG-13)
61
Chicago 2002,  PG-13)
62
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
You'd to watch this heaps when i was little
63
Cinderella 1950,  G)
64
Sleeping Beauty 1959,  G)
Sleeping Beauty
Hey renee: Thats gold!!
65
Drive Me Crazy 1999,  PG-13)
66
Anne of Green Gables 1985,  G)
67
Anne of Green Gables - The Sequel (Anne of Avonlea) 1987,  G)
68
Anne of Green Gables: The Continuing Story 2000,  Unrated)
69
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
70
Reefer Madness - The Movie Musical 2004,  R)
71
X-Men 2000,  PG-13)
72
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
73
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
74
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
75
That Thing You Do! 1996,  PG)
76
Becoming Jane 2007,  PG)
77
Atonement 2007,  R)
78
Be Kind Rewind 2008,  PG-13)
79
Twilight 2008,  PG-13)
80
Pulp Fiction 1994,  R)
81
The Godfather 1972,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments