My Favorite Movies
| Sashajewel's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 2 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 3 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 4 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 5 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 6 |
The Green Mile 1999, R)
ok this movie is has one of the best story i have encountered, it was written by Stephen King who is one of the best writers' of my time and directed by Frank Darabont and the result is one of the best movie. You have great acting talents provided my Tom Hanks , Micheal Clarke Duncan and many more...... I insist that this is a must see movie that will tickle your emotions and grasp your attention. |
|
| 7 |
X-Men 2000, PG-13) |
|
| 8 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 9 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 10 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 11 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 12 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 13 |
Pretty in Pink 1986, PG-13) |
|
| 14 |
Grease 1978, PG) |
|
| 15 |
Fantastic Four 2005, PG-13) |
|
| 16 |
Child's Play 1988, R) |
|
| 17 |
Resident Evil 2002, R) |
|
| 18 |
Scary Movie 2000, R) |
|
| 19 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 20 |
Jurassic Park 1993, PG-13) |
|
| 21 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 22 |
Armageddon 1998, PG-13) |
|
| 23 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 24 |
A Bug's Life 1998, G) |
|
| 25 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 26 |
The Ring 2002, PG-13) |
|
| 27 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 28 |
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999, PG) |
|
| 29 |
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002, PG) |
|
| 30 |
Kuch Kuch Hota Hai 1998, Unrated) |
|
| 31 |
Ghost Ship 2002, R) |
|
| 32 |
What's Eating Gilbert Grape 1993, PG-13) |
|
| 33 |
Saw II 2005, R) |
|
| 34 |
Home Alone 1990, PG) |
|
| 35 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 36 |
The Thin Red Line 1998, R) |
|
| 37 |
A Nightmare on Elm Street 1984, R) |
|
| 38 |
Phone Booth 2003, R) |
|
| 39 |
The Hills Have Eyes 2006, R) |
|
| 40 |
The Lion King 1994, G) |
|
| 41 |
The Day After Tomorrow 2004, PG-13) |
|
| 42 |
United 93 2006, R) |
|
| 43 |
Flight of the Phoenix 2004, PG-13) |
|
| 44 |
Dawn of the Dead 2004, R) |
|
| 45 |
Storm of the Century 1999, PG-13) |
|
| 46 |
Splash 1984, PG) |
|
| 47 |
Enemy at the Gates 2001, R) |
|
| 48 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 49 |
Brother Bear 2003, G) |
|
| 50 |
Ice Age 2002, PG) |
|
| 51 |
Ice Age 2: The Meltdown 2006, PG) |
|
| 52 |
Judge Dredd 1995, R) |
|
| 53 |
The Terminator 1984, R) |
|
| 54 |
Final Fantasy - The Spirits Within 2001, PG-13) |
|
| 55 |
Final Destination 2000, R) |
|
| 56 |
Urban Legends: Final Cut 2000, R) |
|
| 57 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 58 |
Scream 1996, R) |
|
| 59 |
Cabin Fever 2002, R) |
|
| 60 |
Pride and Prejudice 2005, PG) |
|
| 61 |
Dilwale Dulhania Le Jayenge 1995, G) |
|
| 62 |
Speed 1994, R) |
|
| 63 |
Jeepers Creepers 2001, R) |
|
| 64 |
The Guardian 2006, PG-13) |
|
| 65 |
The Da Vinci Code 2006, PG-13) |
|
| 66 |
Sleepy Hollow 1999, R) |
|
| 67 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 68 |
The Recruit 2003, PG-13) |
|
| 69 |
Bulletproof Monk 2003, PG-13) |
|
| 70 |
Rabbit-Proof Fence 2002, PG) |
|
| 71 |
Lara Croft - Tomb Raider 2001, PG-13) |
|
| 72 |
The Mummy 1999, PG-13) |
|
| 73 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005, PG) |
|
| 74 |
Stephen King's Rose Red 2002, PG-13) |
|
| 75 |
Children of the Corn 1984, R) |
|
| 76 |
The Exorcist 1973, R) |
|
| 77 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |
|
| 78 |
Cube 1997, R) |
|
| 79 |
Torque 2004, PG-13) |
|
| 80 |
13 Ghosts 1960, Unrated) |
|
| 81 |
The Count of Monte Cristo 2005, Unrated) |
|
| 82 |
Secret Window 2004, PG-13) |
|
| 83 |
Inside Man 2006, R) |
|
| 84 |
Transporter 2 2005, PG-13) |
|
| 85 |
Mission: Impossible III 2006, PG-13) |
|
| 86 |
Little Women 1994, PG) |
|
| 87 |
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003, PG-13) |
|
| 88 |
Save the Last Dance 2001, PG-13) |
|
| 89 |
Avatar 2009, PG-13) |
|
| 90 |
The Aviator 2004, PG-13) |
|
| 91 |
AVP - Alien Vs. Predator 2004, PG-13) |
|
| 92 |
Garfield - The Movie 2004, PG) |
|
| 93 |
Anaconda 1997, PG-13) |
|
| 94 |
The Color Purple 1985, PG-13) |
|
| 95 |
Ghost Rider 2007, PG-13) |
|
| 96 |
Independence Day 1996, PG-13) |
|
| 97 |
Hotel Rwanda 2004, PG-13) |
|
| 98 |
The Village 2004, PG-13) |
|
| 99 |
Walk the Line 2005, PG-13) |
|
| 100 |
Along Came a Spider 2001, R) |
|
| 101 |
Flags of Our Fathers 2006, R) |
|
| 102 |
Behind Enemy Lines 2001, PG-13) |
|
| 103 |
Something's Gotta Give 2003, PG-13) |
|
| 104 |
An Inconvenient Truth 2006, PG) |
|
| 105 |
Spider-Man 3 2007, PG-13) |
|
| 106 |
The Messengers 2007, PG-13) |
|
| 107 |
The Holiday 2006, PG-13) |
|
| 108 |
I, Robot 2004, PG-13) |
|
| 109 |
The Pursuit of Happyness 2006, PG-13) |
|
| 110 |
Hannibal 2001, R) |
|
| 111 |
Black Hawk Down 2001, R) |
|
| 112 |
The Last Samurai 2003, R) |
|
| 113 |
Samurai X - Trust & Betrayal (Rurôni Kenshin: Meiji kenkaku roman tan: Tsuioku hen) 1999, Unrated) |
|
| 114 |
Nanny McPhee 2006, PG) |
|
| 115 |
Men in Black 1997, PG-13) |
|
| 116 |
Taking Lives 2004, R)
this movie did not disappoint with its suspense and well written storyline......the acting was good from angelina jolie and ethan hawke was truly amazing in his piece, kiefer sutherland also made an appearance in the movie and helped amplify the movie with his acting skills. the movie is rated R and it is a must see if you enjoy movies with twisted, edge of your seat action....ooh it also has one of the best serial killers a movie can produce...watch it!! |
|
| 117 |
Six Days, Seven Nights 1998, PG-13) |
|
| 118 |
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006, PG-13) |
|
| 119 |
40 Days and 40 Nights 2002, R) |
|
| 120 |
Bring It On 2000, PG-13) |
|
| 121 |
Pet Sematary 1989, R) |
|
| 122 |
Pet Sematary Two 1992, R) |
|
| 123 |
Pearl Harbor 2001, PG-13) |
|
| 124 |
Mona Lisa Smile 2003, PG-13)
This movie is a must see for females.....not because of the stellar female cast( julia roberts, maggie gyllenhaal,julia stiles) but because of the story..... the movie is about women in the fifties and it expolres the environment, roles and expectations of young femalesin that era.....dedicate some time and watch this movie.... |
|
| 125 |
The Lake House 2006, PG) |
|
| 126 |
You've Got Mail 1998, PG) |
|
| 127 |
Stomp the Yard 2007, PG-13) |
|
| 128 |
The World's Fastest Indian 2005, PG-13) |
|
| 129 |
The Ant Bully 2006, PG) |
|
| 130 |
Resident Evil: Extinction 2007, R)
ok i finally got around to seeing this movie and i have to say it disappointed me a bit....the characters in this installment lacked interest and it made u bored when they got killed. The story could have been more interesting and the characters better developed, if it wasnt for the infected zombie crows and a few action sequence this movie isn't worth the admission fee and popcorn money to watch at the movies.....rent it instead if u need to get your zombie movie fix. |
|
| 131 |
Bride of Chucky 1998, R) |
|
| 132 |
Seed Of Chucky 2004, R) |
|
| 133 |
Tim Burton's Corpse Bride 2005, PG) |
|
| 134 |
Bride and Prejudice 2004, PG-13) |
|
| 135 |
The King and I 1999, G) |
|
| 136 |
Rush Hour 1998, PG-13) |
|
| 137 |
Fools Rush In 1997, PG-13) |
|
| 138 |
The Invisible Man 1933, Unrated) |
|
| 139 |
Matilda 1996, PG) |
|
| 140 |
Baby's Day Out 1994, PG) |
|
| 141 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 142 |
Queen of the Damned 2002, R) |
|
| 143 |
Oliver Twist 1999, PG-13) |
|
| 144 |
Oliver Twist 1997, Unrated) |
|
| 145 |
The Last Castle 2001, R) |
|
| 146 |
Unleashed (Danny the Dog) 2005, R) |
|
| 147 |
Cradle 2 the Grave 2003, R) |
|
| 148 |
Hero 2002, PG-13) |
|
| 149 |
Shanghai Knights 2003, PG-13) |
|
| 150 |
Sense and Sensibility 1995, PG) |
|
| 151 |
Romeo + Juliet 1996, PG-13) |
|
| 152 |
Demolition Man 1993, R) |
|
| 153 |
She's the Man 2006, PG-13) |
|
| 154 |
The Wizard of Oz 1939, G) |
|
| 155 |
The Stepford Wives 2004, PG-13) |
|
| 156 |
The Others 2001, PG-13) |
|
| 157 |
Bicentennial Man 1999, PG) |
|
| 158 |
Little Man 2006, PG-13) |
|
| 159 |
Good Morning, Vietnam 1987, R) |
|
| 160 |
Free Willy 1993, PG) |
|
| 161 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971, G) |
|
| 162 |
Lord of War 2005, R) |
|
| 163 |
Cruel Intentions 1999, R) |
|
| 164 |
Little Witches 1996, R) |
|
| 165 |
Carrie 2002, Unrated) |
|
| 166 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 167 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995, R) |
|
| 168 |
Twilight 2008, PG-13)
The movie was a BIG disappointment. Everything was predictable after the big hype i heard about this movie i thought it would be a decent movie since the book was good but i was sooo wrong. Instead of focusing so much on the romance( we know he loves her didnt have to waste the whole movie on that) i wanna know more about these type of vampires there origin was only mentioned ...well i guess part 2 would explain that because thats the only reason i would want to see twilight 2. |
|
| 169 |
Taken 2008, PG-13) |
|
| 170 |
Children of Men 2006, R) |










































































































































































