My Favorite Movies


  saroz162's Rating My Rating
1
Withnail and I 1987,  R)
Withnail and I
The most brilliant comedy ever. A friend sent it for my birthday one year; I watched it and thought...it's okay. But I wanted to watch it again. After that, I thought it was pretty good. Five days and five viewings later - absolutely unheard of for me - and it was one of my favorite pictures ever. An absolute winner, in turns hilariously funny and very melancholy, this is possibly the only post-'50s film I would take to a desert island.
2
The Third Man 1949,  Unrated)
3
Hero 2002,  PG-13)
Hero
Sumptuous. Gorgeous. Amazing. I went to see this without knowing a bit about it, other than it was supposed to be good. I was more blown away by it than any other movie I've seen in a cinema. All I could say was "Wow" for fifteen minutes after the credits rolled - ask my parents. And then I ended up buying multiple copies of the DVD, from around the world, to determine which had the best color and picture - it was that important to me (and the only time I've done such a thing). For those who want to know - the Japanese DVD won, by a very long chalk.
4
The Man Who Would Be King 1975,  PG)
5
Harvey 1950,  Unrated)
6
Paper Moon 1973,  PG)
7
The Thin Man 1934,  Unrated)
8
The Life and Death of Colonel Blimp 1943,  Unrated)
9
The Apartment 1960,  Unrated)
10
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
11
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments