Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  saralife25's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
2
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
i love it ireally do every think is Gorgeousin this movie i just keep watching it..the director knew how to make the story alive and it's enough that orlando bloom is in it
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
i waited to see how this movie would be and it was really as best as the other two it wasn't boring the movie was getting better and better i really like it so much
4
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
this movie is really intresting .the story is great .and the acting the best ican't stop waching it
5
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
Gorgeous, utterly gorgeous movie. I think i like it because of his magical event but the end is really sad
6
Kingdom of Heaven 2005,  R)
Kingdom of Heaven
oh my god i really love this movie . it's hard to find movies who treat a historical situation from both sides but this movie did it show that in both sides there is good and bad anyway it's enough that orlando bloom is in it waaw
7
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
this movie is great
8
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
this movie is one the best one i've ever seen johnny was great in it and orly too
9
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
waaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaw
10
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
omg! it's really a long time scince i saw this movie but even so i still like it .he's story is amazing and really intresting to wach what i liked the most is the inaxpected way the movie was taken and the hall groupe of tallented actors it was very remarcable that there is a chemestry between brad pitt and morgan freeman any way this movie is the right one to see if you hadn't ssing it then you have to
11
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
omg this movie is really cool it makes you wonder about your life .about what you really have "it's only after you'v lost every think that you'r free to do anything" this is one of the most sunsear words i've evere heard .we think that we controle the world by having the mony and by the instruments we have but the truth is that the thinks we own ends up by owning us omg this movie is really beautiful from all the sides i really hope that u see it: You are not your job. You are not how much you have in the bank. You are not the contents of your wallet. You are not your khakis. You are not a beautiful and unique snowflake.....you well not be able to ignore all the meaning and the messages he is sending to you
12
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
this movie was really the best batman ever made i loved it so much .the way harvey dent has changed the side .and maybe this movie had alot of conflict btw evil and good and how there is just one little ligne in the midelle heath was great in his performence and i think that was good as his last and he defenetly deserve an oscar for that .christiane bale as the dark knight was great ...
13
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
i can't remmeber how many times i wacheed this movie and i m not borred from it yet it's really intrested and romantic i love this movie and until now there is no movie like it
14
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
15
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
16
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
i really liked it

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments