My Favorite Movies


  sarahzombie's Rating My Rating
1
Stephen King's The Stand 2000,  Unrated)
2
The Shining 1980,  R)
The Shining
Eerie, definately a must-own.
3
Pet Sematary 1989,  R)
4
Stand by Me 1986,  R)
5
Cujo 1983,  R)
6
Carrie 1976,  R)
7
Misery 1990,  R)
8
Sleepwalkers 1992,  R)
9
Children of the Corn 1984,  R)
10
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
This is the perfect movie.
11
Slither 2006,  R)
Slither
Pretty. Damn. Funny.
12
Factory Girl 2006,  R)
Factory Girl
I went into this very skeptical. I ended up loving it. Sad ending though. And I was really shocked to see Jimmy Fallon.
13
Black Christmas 2006,  R)
Black Christmas
At first I had this marked as 'not interested.' Then, I broke down and rented it on a lazy Friday night. It is amazing, great gore scenes and a lot of girls I didn't like in the first place make this a must-see remake.
14
The Omen 1976,  R)
The Omen
This movie is the perfect combination of suspense and horror. It kept me enthralled until the shocking ending.
15
Pulp Fiction 1994,  R)
16
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
17
Sin City 2005,  R)
18
Dawn of the Dead 1978,  R)
19
Mean Girls 2004,  PG-13)
20
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
21
A Clockwork Orange 1971,  R)
22
The Exorcist 1973,  R)
23
The Devil's Rejects 2005,  R)
24
House of 1000 Corpses 2002,  R)
25
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
26
Cabin Fever 2002,  R)
27
Paura nella città dei morti viventi (City Of The Living Dead) (The Gates of Hell) 1980,  R)
28
Dawn of the Dead ,  R)
29
Clerks II 2006,  R)
30
Friday the 13th - From Crystal Lake to Manhattan 2004,  R)
Friday the 13th - From Crystal Lake to Manhattan
Worth every penny.
31
Halloween 2007,  R)
Halloween
Fucking...amazing.....
32
2001 Maniacs 2004,  R)
2001 Maniacs
This movie was effing rad.
33
The Craft 1996,  R)
34
The Howling 1981,  R)
35
St. Elmo's Fire 1985,  PG-13)
36
Young Guns 1988,  R)
Young Guns
I loved it. Emilio Estevez cracks me up as Billy the Kid.
37
Can't Hardly Wait 1998,  PG-13)
38
Sixteen Candles 1984,  PG)
Sixteen Candles
Classic.
39
The Ringer 2005,  PG-13)
40
Jackass: Number Two 2006,  R)
Jackass: Number Two
This movie is rad.
41
Wedding Crashers 2005,  R)
42
Near Dark 1987,  R)
43
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
Fun With Dick and Jane
Pretty hilarious, I must say.
44
Brokeback Mountain 2005,  R)
45
Little Miss Sunshine 2006,  R)
46
The Girl Next Door 2004,  R)
47
Without A Paddle 2004,  PG-13)
48
SLC Punk 1998,  R)
SLC Punk
It's been a while since I've watched this movie...but with Matthew Lillard in it, you can't go wrong. Unless it's Scooby Doo, of course.
49
A History of Violence 2005,  R)
50
Schindler's List 1993,  R)
51
Weird Science 1985,  PG-13)
52
Sleepy Hollow 1999,  R)
53
Just Friends 2005,  PG-13)
54
Donnie Darko 2001,  R)
55
Young Guns II 1990,  PG-13)
56
Fido 2006,  R)
Fido
Interesting concept.
57
Clerks 1994,  R)
58
Going to Pieces: The Rise and Fall of the Slasher Film 2006,  Unrated)
Going to Pieces: The Rise and Fall of the Slasher Film
The big plus of this film was Tom Savini and all his great gore scenes. He's god.
59
The Tripper 2007,  R)
60
Maximum Overdrive 1986,  R)
61
Carrie 2002,  Unrated)
62
Jaws 1975,  PG)
63
American Pie Presents - Band Camp 2005,  R)
American Pie Presents - Band Camp
Better than I expected.
64
Jackass - The Movie 2002,  R)
65
Mortal Kombat 1995,  PG-13)
66
Alpha Dog 2006,  R)
Alpha Dog
Good movie, but the ending was so realistic that it really depressed me.
67
Cruel Intentions 1999,  R)
68
The Amityville Horror 2005,  R)
69
Clueless 1995,  PG-13)
70
Zombi 2 1979,  R)
Zombi 2
One of the best zombie films I've ever seen. I've only watched it a million times.
71
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
72
The Blair Witch Project 1999,  R)
73
Seed Of Chucky 2004,  R)
74
Saw 2004,  R)
75
Queen of the Damned 2002,  R)
76
Jeepers Creepers 2 2003,  R)
77
Halloween 1978,  R)
78
Forrest Gump 1994,  PG-13)
79
A Walk to Remember 2002,  PG)
80
American History X 1998,  R)
81
Napoleon Dynamite 2004,  PG)

Comments (2)


Post a comment

Recent Comments

  1. slashergirl67
    slashergirl67 posted 4 years ago

    You & I definately like a lot of the same movies...if you accept my add you'll have to check out some of my lists & let me know what you think

  2. crimsoneye
    crimsoneye posted 3 years ago

    You have a lovely taste in movies.