My Favorite Movies


  sarahmoxon's Rating My Rating
1
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
The Royal Tenenbaums
fantastic cast, fantastic director and Danny Glover falls down a hole : )
2
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
The Life Aquatic with Steve Zissou
Not Wes Anderson's best but Bill Murray is in fine form with a good supporting cast of Own Wilson and Cate Blanchett, although Willem Dafoe steals the show with his cut off trousers
3
Rushmore 1998,  R)
Rushmore
Excellent direction and Jason shines as a young talent.
4
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
What more can be said about this film than hasn't been already
5
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
Michael J fox at his best, and the Delorean is truly a beauty to be admired : )
6
Teen Wolf 1985,  PG)
Teen Wolf
From the heart beat and panting breath at the beginning to the surfing on top of his van, an absolute 80s classic
7
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
Can't really find much fault with this Coen brothers classic, the part with the ashes is pure comedy
8
Fargo 1996,  R)
Fargo
Again another Coen brothers classic, excellent stroy and acted brilliantly.
9
Brick 2006,  R)
Brick
Modern film noir doesn't get any better than this. Brilliant dialogue, beautifully shot and fantastically acted.
10
Big 1988,  PG)
Big
You cannot beat Tom Hanks at his 80s comedy best
11
See No Evil, Hear No Evil 1989,  R)
See No Evil, Hear No Evil
Gene Wilder and Richard Pryor at their comedic best, one is blind and one is deaf, certainly not p.c. by today's standards but so, so funny
12
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
Jay and Silent Bob Strike Back
Although at times a little too much of a gross out comedy, still Kevin Smith at his funniest, especially during scene's with Sean William Scott.
13
Batman 1989,  PG-13)
Batman
Original and therefore always the best. Jack Nicholson is awesome as his nemesis the joker
14
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
Christian Bale is the new Batman and he has already proven he is the best yet
15
The Machinist 2003,  R)
The Machinist
Strange and haunting story although Christian Bales passion for his work really shines through in some especially tender moments.
16
Toy Story 1995,  G)
Toy Story
Amazing. Still the best Disney Pixar movie
17
Toy Story 2 1999,  G)
Toy Story 2
Disney Pixar at their best
18
Wayne's World 1992,  PG-13)
19
Wayne's World 2 1993,  PG-13)
Wayne's World 2
Excellent, almost as funny as the first. You have to see this film
20
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
21
Raising Arizona 1987,  PG-13)
22
Amores Perros 2000,  R)
Amores Perros
Fantastic, brilliantly written and keeps you intrigued until the end.
23
Adaptation 2002,  R)
Adaptation
Chris Cooper and Meryl Streep are amazing Spike Jonze directing makes it all come together perfectly. A must see movie
24
Made 2001,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments