Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  sarahme18's Rating My Rating
1
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
An absolutely terrific film for girls of all ages.
2
Juno 2007,  PG-13)
Juno
A very funny and heartwarming film. Ellen Page is outstanding.
3
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
The best of the Batman franchise. Heath Ledger is terrific as The Joker.
4
Forgetting Sarah Marshall 2008,  R)
5
The Strangers 2008,  R)
The Strangers
Very suspenseful and well acted by Liv Tyler and Scott Speedman.
6
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Awesome.
7
Batman Begins 2005,  PG-13)
8
True Romance 1993,  R)
True Romance
Terrific.
9
Batman 1989,  PG-13)
10
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
11
Grosse Pointe Blank 1997,  R)
12
Kuffs 1992,  PG-13)
13
Reality Bites 1994,  PG-13)
14
Heathers 1988,  R)
15
Willow 1988,  PG)
16
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
17
Hackers 1995,  PG-13)
18
Wanted 2008,  R)
19
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
20
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
21
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
22
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
23
The Shining 1980,  R)
The Shining
My favorite horror film of all time.
24
Halloween 1978,  R)
25
Mermaids 1990,  PG-13)
26
The Lake House 2006,  PG)
27
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
28
Runaway Bride 1999,  PG)
29
Notting Hill 1999,  PG-13)
30
Erin Brockovich 2000,  R)
31
Sleeping with the Enemy 1991,  R)
32
Something to Talk About 1995,  R)
33
Pretty Woman 1990,  R)
34
Mystic Pizza 1988,  R)
Mystic Pizza
I have loved this movie since I was a little girl. Very cute.
35
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
36
Steel Magnolias 1989,  PG)
Steel Magnolias
A true classic.
37
The Pelican Brief 1993,  PG-13)
38
Sister Act 1992,  PG)
39
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Johnny Depp is absolutely amazing...as usual.
40
American Pie 1999,  R)
41
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
42
Rush Hour 1998,  PG-13)
43
The Mummy 1999,  PG-13)
44
Beetlejuice 1988,  PG)
45
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
A classic film.
46
National Treasure 2004,  PG)
47
Men in Black 1997,  PG-13)
48
Fight Club 1999,  R)
49
Jaws 1975,  PG)
50
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
A classic.
51
Back to the Future Part II 1989,  PG)
52
Back to the Future Part III 1990,  PG)
53
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
54
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
55
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
56
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
57
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
58
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
59
The Departed 2006,  R)
The Departed
Terrific film.
60
Good Will Hunting 1997,  R)
61
The Rainmaker 1997,  PG-13)
62
The Talented Mr. Ripley 1999,  R)
63
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
64
Chicago 2002,  PG-13)
Chicago
The best musical ever made.
65
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
66
The Thing Called Love 1993,  PG-13)
67
The Net 1995,  PG-13)
68
Hope Floats 1998,  PG-13)
69
Two if By Sea 1996,  R)
70
A Time to Kill 1996,  R)
71
Two Weeks Notice 2002,  PG-13)
72
Murder by Numbers 2002,  R)
73
Speed 1994,  R)
74
Demolition Man 1993,  R)
75
The Notebook 2004,  PG-13)
76
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
77
Moonstruck 1987,  PG)
78
Suspect 1987,  R)
79
The Witches of Eastwick 1987,  R)
80
Ghost 1990,  PG-13)
81
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
I have absolutely loved this movie since I was a little girl.
82
Road House 1989,  R)
83
Point Break 1991,  R)
Point Break
Keanu Reeves, Patrick Swayze, and surfing...a girl doesn't need anything else.
84
Three Amigos! 1986,  PG)
85
Planes, Trains and Automobiles 1987,  R)
86
Roxanne 1987,  PG)
87
All of Me 1984,  PG)
88
Dirty Rotten Scoundrels 1988,  PG)
89
L.A. Story 1991,  PG-13)
90
Parenthood 1989,  PG-13)
91
Fletch 1985,  PG)
Fletch
Hilarious!
92
Seems Like Old Times 1980,  PG)
Seems Like Old Times
Goldie Hawn and Chevy Chase are perfect together.
93
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
National Lampoon's Christmas Vacation
A classic holiday film.
94
Foul Play 1978,  PG)
95
Caddyshack 1980,  R)
96
Funny Farm 1988,  PG)
97
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
98
High Fidelity 2000,  R)
99
Say Anything... 1989,  PG-13)
100
Stand by Me 1986,  R)
101
Sixteen Candles 1984,  PG)
102
Uncle Buck 1989,  PG)
103
The Blues Brothers 1980,  R)
104
Stripes 1981,  R)
105
The Great Outdoors 1988,  PG)
106
Alien 1979,  R)
107
Aliens 1986,  R)
Aliens
One of my all-time favorite films.
108
Tombstone 1993,  R)
109
While You Were Sleeping 1995,  PG)
110
Practical Magic 1998,  PG-13)
111
The Saint 1997,  PG-13)
112
Heat 1995,  R)
Heat
Terrific!
113
Sleepy Hollow 1999,  R)
114
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
115
Platoon 1986,  R)
116
Chocolat 2000,  PG-13)
117
Donnie Brasco 1997,  R)
118
Benny & Joon 1993,  PG)
119
What Lies Beneath 2000,  PG-13)
120
Working Girl 1988,  R)
121
Sabrina 1995,  PG)
122
The Fugitive 1993,  PG-13)
123
Clear and Present Danger 1994,  PG-13)
124
200 Cigarettes 1999,  R)
125
The Sting 1973,  PG)
126
The Horse Whisperer 1998,  PG-13)
127
All the President's Men 1976,  PG)
128
Three Days of the Condor 1975,  R)
129
Spy Game 2001,  R)
130
Sneakers 1992,  PG-13)
131
Ratatouille 2007,  G)
Ratatouille
Best pixar film since Finding Nemo.
132
The Way We Were 1973,  PG)
133
What's Up, Doc? 1972,  G)
What's Up, Doc?
Very funny. Madeline Kahn is hilarious.
134
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
Wonderful!
135
101 Dalmatians 1961,  G)
101 Dalmatians
A childhood favorite of mine.
136
Overboard 1987,  PG)
137
The First Wives Club 1996,  PG)
138
Deceived 1991,  PG-13)
139
Private Benjamin 1980,  R)
140
Frankie & Johnny 1991,  R)
141
Scarface 1983,  R)
142
Singles 1992,  PG-13)
143
The American President 1995,  PG-13)
144
Romancing the Stone 1984,  PG)
145
Don't Say a Word 2001,  R)
146
Basic Instinct 1992,  R)
147
The In-Laws 2003,  PG-13)
148
Fatal Attraction 1987,  R)
149
The War of the Roses 1989,  R)
150
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
151
Zodiac 2007,  R)
152
City Slickers 1991,  PG-13)
153
The Princess Bride 1987,  PG)
154
When Harry Met Sally 1989,  R)
155
Running Scared 1986,  R)
156
You've Got Mail 1998,  PG)
157
French Kiss 1995,  PG-13)
158
I.Q. 1994,  PG)
159
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
160
Top Gun 1986,  PG)
161
The Presidio 1988,  R)
162
Once 2007,  R)
163
Unforgiven 1992,  R)
164
Mystic River 2003,  R)
165
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
166
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
167
Silverado 1985,  PG-13)
168
Tin Cup 1996,  R)
169
Dragonfly 2002,  PG-13)
170
Bull Durham 1988,  R)
171
Rumor Has It 2005,  PG-13)
172
The Upside of Anger 2001,  R)
173
3:10 to Yuma 2007,  R)
174
The Prestige 2006,  PG-13)
175
Fever Pitch (The Perfect Catch) 2005,  PG-13)
176
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
177
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
178
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
179
Invincible 2006,  PG)
180
The Italian Job 2003,  PG-13)
181
Three Kings 1999,  R)
182
Harlem Nights 1989,  R)
183
Dreamgirls 2006,  PG-13)
184
Trading Places 1983,  R)
185
Beverly Hills Cop 1984,  R)
186
48 HRS 1982,  R)
187
Hoodlum 1997,  R)
188
The Matrix 1999,  R)
189
Just Cause 1995,  R)
190
Fled 1996,  R)
191
Always 1989,  PG)
192
The Goodbye Girl 1977,  PG)
193
Stakeout 1987,  R)
194
Groundhog Day 1993,  PG)
195
Scrooged 1988,  PG-13)
196
Ghostbusters 1984,  PG)
197
Tootsie 1982,  PG)
198
Terms of Endearment 1983,  PG)
199
Something's Gotta Give 2003,  PG-13)
200
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
201
Broadcast News 1987,  R)
202
Twister 1996,  PG-13)
203
What Women Want 2000,  PG-13)
204
Lethal Weapon 1987,  R)
205
Bird on a Wire 1990,  PG-13)
206
Payback 1999,  R)
207
Major League 1989,  R)
208
The Thomas Crown Affair 1999,  R)
209
Home for the Holidays 1995,  PG-13)
210
The Silence of the Lambs 1991,  R)
211
With Honors 1994,  PG-13)
212
My Cousin Vinny 1992,  R)
213
Casino 1995,  R)
214
Annie Hall 1977,  PG)
215
Baby Boom 1987,  PG)
216
Dave 1993,  PG-13)
217
Definitely, Maybe 2008,  PG-13)
218
A Fish Called Wanda 1988,  R)
219
The Big Chill 1983,  R)
220
Little Miss Sunshine 2006,  R)
221
Hellboy 2004,  PG-13)
222
Pan's Labyrinth 2006,  R)
223
Shag 1988,  PG)
224
Fargo 1996,  R)
225
Predator 1987,  R)
226
Jumpin' Jack Flash 1986,  R)
227
Drop Dead Fred 1991,  PG-13)
228
Rocky 1976,  PG)
229
Tango & Cash 1989,  R)
230
The Abyss 1989,  PG-13)
231
Meet the Parents 2000,  PG-13)
232
Night at the Museum 2006,  PG)
233
Ice Age 2002,  PG)
234
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
235
Rear Window 1954,  PG)
236
The Birds 1963,  PG-13)
237
Psycho 1960,  R)
238
The Apartment 1960,  Unrated)
239
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
240
The Odd Couple 1968,  G)
241
Grumpy Old Men 1993,  PG-13)
242
Grumpier Old Men 1995,  PG-13)
243
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
244
Thelma & Louise 1991,  R)
245
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
246
Snatch 2001,  R)
247
The Bank Job 2008,  R)
248
The Transporter 2002,  PG-13)
249
Transporter 2 2005,  PG-13)
250
Kiss of the Dragon 2001,  R)
251
The Shawshank Redemption 1994,  R)
252
Outbreak 1995,  R)
253
Kiss The Girls 1997,  R)
254
Love Affair 1994,  PG-13)
255
American Beauty 1999,  R)
256
The Usual Suspects 1995,  R)
257
Pay It Forward 2000,  PG-13)
258
The Ref 1994,  R)
259
Death Proof 2007,  R)
260
Desperado 1995,  R)
261
Pulp Fiction 1994,  R)
262
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
263
Catch and Release 2007,  PG-13)
264
Natural Born Killers 1994,  R)
265
Cape Fear 1991,  R)
266
Old School 2003,  R)
267
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
268
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
269
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
270
Smart People 2008,  R)
271
Sex and the City 2008,  R)
272
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
273
The Sisterhood of the Traveling Pants 2 2008,  PG-13)
274
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood 2002,  PG-13)
275
The Breakfast Club 1985,  R)
276
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
277
St. Elmo's Fire 1985,  PG-13)
278
The Secret of My Success 1987,  PG-13)
279
Homeward Bound - The Incredible Journey 1993,  G)
280
Babe 1995,  G)
281
Charlotte's Web 2006,  G)
282
Unfaithful 2002,  R)
283
Nights in Rodanthe 2008,  PG-13)
Nights in Rodanthe
The chemistry between Diane Lane and Richard Gere is incredible. Get out the tissues.
284
Wedding Crashers 2005,  R)
285
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
286
The Break-Up 2006,  PG-13)
287
Swingers 1996,  R)
288
Four Christmases 2008,  PG-13)
Four Christmases
Very funny.
289
Clay Pigeons 1998,  R)
290
A Cool Dry Place 1998,  PG-13)
291
WarGames (War Games) 1983,  PG)
292
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
Terrific film.
293
Legally Blonde 2001,  PG-13)
294
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
295
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
296
Pleasantville 1998,  PG-13)
297
Election 1999,  R)
298
Armageddon 1998,  PG-13)
299
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
300
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
301
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
302
Candy 2005,  R)
303
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
304
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
305
The Patriot 2000,  R)
306
Casanova 2005,  R)
307
I'm Not There 2007,  R)
308
Alex & Emma 2011,  PG-13)
309
Raising Helen 2004,  PG-13)
310
Almost Famous 2000,  R)
311
The Skeleton Key 2005,  PG-13)
312
Hulk 2003,  PG-13)
313
Tropic Thunder 2008,  R)
314
Gran Torino 2008,  R)
315
The Reader 2008,  R)
316
Changeling 2008,  R)
317
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
318
Revolutionary Road 2008,  R)
319
Blood Work 2002,  R)
320
The Bridges of Madison County 1995,  PG-13)
321
Absolute Power 1997,  R)
322
A League of Their Own 1992,  PG)
323
The Long Kiss Goodnight 1996,  R)
324
Cutthroat Island 1995,  PG-13)
325
Kung Fu Panda 2008,  PG)
326
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
327
Girl, Interrupted 1999,  R)
328
The Bone Collector 1999,  R)
329
A Scanner Darkly 2006,  R)
330
Little Women 1994,  PG)
331
Lucas 1986,  PG-13)
332
The Age of Innocence 1993,  PG)
333
Welcome Home Roxy Carmichael 1990,  PG-13)
334
Bolt 2008,  PG)
335
WALL-E 2008,  G)
336
Sunshine Cleaning 2008,  R)
337
March of the Penguins 2005,  G)
338
Dick 1999,  PG-13)
339
Scream 1996,  R)
340
The Craft 1996,  R)
341
Chill Factor 1999,  R)
342
Joy Ride 2001,  R)
343
X-Men 2000,  PG-13)
344
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
345
X-Men Origins - Wolverine 2009,  PG-13)
346
The Last House on the Left 2009,  R)
347
The Last House on the Left 1972,  R)
348
Can't Buy Me Love 1987,  PG-13)
349
First Knight 1995,  PG-13)
350
Primal Fear 1996,  R)
351
The Jackal 1997,  R)
352
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
353
The Vanishing 1993,  R)
354
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
355
Doubt 2008,  PG-13)
356
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
357
Julie & Julia 2009,  PG-13)
Julie & Julia
Fantastic! Meryl Streep is wonderful as Julia Child.







Fantastic!
358
Death Becomes Her 1992,  PG-13)
359
The River Wild 1994,  PG-13)
360
Silkwood 1983,  R)
361
Postcards from the Edge 1990,  R)
362
Kramer vs. Kramer 1979,  PG)
363
The Twilight Saga: New Moon 2009,  PG-13)
The Twilight Saga: New Moon
Awesome! I totally love the Twilight series.
364
The Twilight Saga: Eclipse 2010,  PG-13)
The Twilight Saga: Eclipse
I can't wait to see this!
365
Mamma Mia! 2008,  PG-13)
366
It's Complicated 2009,  R)
It's Complicated
I loved it. It was so funny.
367
Sophie's Choice 1982,  R)
368
Avatar 2009,  PG-13)
369
Alice in Wonderland 2010,  PG)
370
Shutter Island 2010,  R)
371
Crazy Heart 2009,  R)
Crazy Heart
A wonderful film. Jeff Bridges in his best performance to date.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments