Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  sarahlev83's Rating My Rating
1
The Twilight Saga: New Moon 2009,  PG-13)
The Twilight Saga: New Moon
Loved loved loved it!!!
2
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
Loved it!!
3
Step Up 2 the Streets 2008,  PG-13)
Step Up 2 the Streets
Robert Hoffman is so hot!
4
Transformers 2007,  PG-13)
5
High School Musical 2 2007,  G)
6
Disturbia 2007,  PG-13)
7
The Covenant 2006,  PG-13)
8
The Green Mile 1999,  R)
9
Hairspray 2007,  PG)
10
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
11
Step Up 2006,  PG-13)
12
Fear 1996,  R)
13
The Notebook 2004,  PG-13)
14
Love Actually 2003,  R)
15
Finding Nemo 2003,  G)
16
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
17
Pretty Woman 1990,  R)
18
Mean Girls 2004,  PG-13)
19
50 First Dates 2004,  PG-13)
20
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
21
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
22
Spider-Man 2002,  PG-13)
23
The Business 2004,  R)
The Business
Anything Danny Dyer and I'm there!
24
Severance 2006,  R)
25
Wimbledon 2004,  PG-13)
26
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
27
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
28
Blade: Trinity 2004,  R)
Blade: Trinity
Loving Ryan Reynolds!
29
Blade 1998,  R)
30
Blade 2 ,  Unrated)
31
Monsters vs. Aliens 2009,  PG)
Monsters vs. Aliens
Great kids movie and some humour in there for adults too. Very funny!!
32
Angus, Thongs and Perfect Snogging 2008,  PG-13)
Angus, Thongs and Perfect Snogging
Great teen comedy!
33
Wild Child 2009,  PG-13)
Wild Child
Brilliant!!
34
Bride Wars 2009,  PG)
35
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
Harry Potter and the Half-Blood Prince
Great story and really quite funny.
36
Mirrors 2008,  R)
Mirrors
Amazing!! Great story, very jump out of your seat scary and Kiefer was ace. I love a good scare.
37
High School Musical 3: Senior Year 2008,  G)
High School Musical 3: Senior Year
Loved it!!!!!!
38
27 Dresses 2008,  PG-13)
27 Dresses
Great chick flick. Good cast and loved the storyline. Really enjoyed it!!!
39
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
Great film. Cast were perfectl, story very entertaining and lots of totty. I am in love with Robert and Channing!
40
Paranormal Activity 2007,  R)
Paranormal Activity
Freaky and quite scary stuff!!! It's so much better when the suspense gets to you. Edge of your seat stuff!!!
41
Year One 2009,  PG-13)
Year One
Funny stuff. Cera and Black were well cast together.
42
Zack and Miri Make a Porno 2008,  R)
Zack and Miri Make a Porno
Absolutely hilarious!! Fab cast and just so funny!!
43
The Uninvited 2009,  PG-13)
The Uninvited
Fabulous twist to the story!! Great movie.
44
Marley & Me 2008,  PG)
Marley & Me
Such a lovely film, of course it made me cry!!
45
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
46
The Time Traveler's Wife 2009,  PG-13)
The Time Traveler's Wife
A lovely romantic love story.
47
Role Models 2008,  R)
Role Models
Really funny film.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments