My Favorite Movies


  SarahCrosbeh's Rating My Rating
1
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
Koroshiya 1 (Ichi the Killer)
Crazy
2
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) 2002,  R)
3
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
4
Re-Animator 1985,  R)
5
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
This film is brilliant, 3 hours well spent.
6
30 Days of Night 2007,  R)
7
Wes Craven Presents Wishmaster 1997,  R)
8
Oldboy 2004,  R)
Oldboy
The story in this is amazing.
9
Bad Taste 1987,  R)
10
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
Had to watch it a few times to get it but pretty good (Y)
11
Silent Hill 2006,  R)
Silent Hill
I love this film. I love the game. I love the monsters in it XD
12
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
13
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
14
Resident Evil 2002,  R)
15
The Frighteners 1996,  R)
16
Pan's Labyrinth 2006,  R)
17
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
I've never seen anything quite like it
18
Night Watch (Nochnoi Dozor) 2004,  R)
19
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
i love this
20
High Tension (Switchblade Romance) 2003,  R)
21
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
good twist at the end :)
22
House of 1000 Corpses 2002,  R)
House of 1000 Corpses
Stylish..
23
My Neighbor Totoro 1988,  G)
24
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
Funnyest film i've seen
EVER!
25
Reno 911!: Miami 2007,  R)
Reno 911!: Miami
This was soooo funny

The aligator bit is best...
26
The Faculty 1998,  R)
27
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
Weird and good (Y)
28
The Cell 2000,  R)
The Cell
I think this is very under-rated.
29
Saw III 2006,  R)
30
Saw 2004,  R)
Saw
Good twist
31
Saw IV 2007,  R)
32
Hellraiser 1987,  R)
Hellraiser
Old horror films...you can't beat 'em.
33
Identity 2003,  R)
34
Vincent 1982,  G)
35
House on Haunted Hill 1999,  R)
House on Haunted Hill
I really liked this film, it also has a Marilyn Manson song in it so y'know...
36
Beyond Re-Animator 2003,  R)
37
Repo! The Genetic Opera 2008,  R)
Repo! The Genetic Opera
I loved this, it was...different. xD
38
The Fall 2006,  R)
The Fall
Imaginative from beginning to end
39
I'm a Cyborg, But That's OK (Saibogujiman kwenchana) 2008,  Unrated)
I'm a Cyborg, But That's OK (Saibogujiman kwenchana)
Amazing. :D
40
Tideland 2005,  R)
41
Angels & Demons 2009,  PG-13)
Angels & Demons
I don't think it was as good as the book. Still an OK film though if not a little long..
42
Martyrs 2008,  R)
43
The Mist 2007,  R)
The Mist
Shocking!
44
Army of Darkness 1993,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments