Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  sarah2037951's Rating My Rating
1
Elf 2003,  PG)
2
The Happy Elf 2005,  Unrated)
3
Yôsei Hime Rên (Elf Princess Ren) 1995,  Unrated)
4
Elf Bowling: The Movie 2006,  PG)
5
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter, ( Also Known As: The Goalie's Anxiety at the Penalty Kick) 1971,  PG)
6
The Ghosts of Girlfriends Past 2009,  PG-13)
7
Ghostbusters 1984,  PG)
8
Ghost Rider 2007,  PG-13)
9
Ghost Town 2008,  PG-13)
10
Ghost 1990,  PG-13)
11
Ghostbusters 2 1989,  PG)
12
Death of a Ghost Hunter 2007,  Unrated)
13
R.L. Stine's Mostly Ghostly 2008,  PG)
14
Ghost Ship 2002,  R)
15
Ghost Voyage 2008,  Unrated)
16
The Ghost 2008,  Unrated)
17
Kereta hantu Manggarai (The Ghost Train of Manggarai) 2008,  Unrated)
18
Shutter 2008,  PG-13)
19
Shutter (They Are Around Us) 2005,  R)
20
Shutter Island 2010,  R)
21
The Shuttered Room (Blood Island) 1967,  Unrated)
22
Eagle Eye 2008,  PG-13)
23
The Last Days of Left Eye 2007,  Unrated)
24
The Eye 2008,  PG-13)
25
Red Eye 2005,  PG-13)
26
Eye For an Eye (Noon-e-neun noon I-e-neun i) 2008,  Unrated)
27
Eye to Eye: All About German Film (Auge in Auge - Eine deutsche Filmgeschichte) 2007,  Unrated)
28
Private Eye 2009,  Unrated)
29
The Secret in Their Eyes (El Secreto de Sus Ojos) 2009,  R)
30
As Seen Through These Eyes 2007,  Unrated)
31
Pink Eye 2008,  Unrated)
32
Nacht vor Augen (A Hero's Welcome) (Night Before Eyes) 2008,  Unrated)
33
Proper Eyes (Por sus propios ojos) 2008,  Unrated)
34
The Hills Have Eyes 2 2007,  R)
35
The Hills Have Eyes 2006,  R)
36
Snake Eyes 1998,  R)
37
The Hills Have Eyes 1977,  R)
38
Stephen King's Cat's Eye 1985,  PG-13)
39
The Eye (Gin gwai) 2002,  R)
40
The Beast with a Million Eyes (The Beast with 1,000,000 Eyes) 1955,  Unrated)
41
Ngo joh aan gin diy gwai (My Left Eye Sees Ghosts) 2002,  Unrated)
42
Gun chung (Eye in the Sky) (Surveillance) 2007,  Unrated)
43
Sinbad and the Eye of the Tiger 1977,  G)
44
The Grudge 2004,  PG-13)
45
The Grudge 3 2009,  R)
46
Ju-On: Shiroi Rôjo (The Grudge: Old Lady in White) 2009,  Unrated)
47
The Grudge 2 2006,  PG-13)
48
Ju-on: The Grudge 2003,  R)
49
Ju-on: The Grudge 2 (Ju-on 2) 2003,  R)
50
Ju-on: The Curse (Curse Grudge) 2000,  R)
51
Scream 1996,  R)
52
Stomp! Shout! Scream! 2009,  Unrated)
53
Yamagata Scream (Yamagata sukurîmu) 2009,  Unrated)
54
Scream 2 1997,  R)
55
Scream 3 2000,  R)
56
Kicking & Screaming 2005,  PG)
57
Scream and Scream Again (Screamer) 1970,  PG)
58
Sick Nurses (Suay Laak Sai) 2007,  Unrated)
59
Haunted Drum 2008,  Unrated)
60
House On Haunted Hill 1959,  PG)
61
House on Haunted Hill 1999,  R)
62
Haunted Lighthouse (R.L. Stine's Haunted Lighthouse) 2003,  Unrated)
63
The Haunted Mansion 2003,  PG)
64
Pretender: Island of the Haunted (Island of the Haunted ) 2001,  Unrated)
65
Return to House on Haunted Hill 2007,  R)
66
Casper's Haunted Christmas 2000,  G)
67
Haunted Honeymoon 1986,  PG)
68
Haunted 1995,  R)
69
Curse of the Demon 1958,  Unrated)
70
Dementia 13 (The Haunted and the Hunted) 1963,  Unrated)
71
The Snow Patrol Phenomenon 2007,  Unrated)
72
Prom Night 2008,  PG-13)
73
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
74
Hairspray 2007,  PG)
75
Snow White and the Seven Dwarfs 1937,  G)
76
Snow Buddies 2008,  G)
77
Contract Killers 2008,  R)
78
Snow White: A Tale of Terror (Snow White in the Black Forest) 1997,  R)
79
Snow White 1996,  G)
80
Snow White and the Three Stooges 1961,  PG)
81
Cannon Movie Tales: Snow White 1988,  PG)
82
Snow White Christmas 1980,  Unrated)
83
The Wizard of Oz 1939,  G)
84
Mulan 1998,  G)
85
Mulan II 2004,  G)
86
Mulan (Hua Mulan) 2009,  Unrated)
87
Saga of Mulan 1994,  Unrated)
88
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
89
Gei ba ba de xin (My Father is a Hero) (Jet Li's The Enforcer) 1995,  R)
90
Jet Li and the Legend of Wong Fei Hun 2005,  Unrated)
91
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor 2008,  PG-13)
92
Legend of the Red Dragon (The New Legend of Shaolin)(Hong Xi Guan: Zhi Shao Lin wu zu) 1994,  R)
93
Shao Lin xiao zi (Shaolin Temple 2: Kids from Shaolin) 1984,  Unrated)
94
Jackie Chan's Who Am I? (Wo shi shei) (Who Am I?) 1998,  PG-13)
95
Jackie Chan's First Strike 1996,  PG-13)
96
Police Story (Ging chaat goo si) (Police Force) 1985,  PG-13)
97
Jackie Chan's Project A2 ('A' gai wak juk jap) (Project A, Part II) 1987,  PG-13)
98
Jackie Chan Adventures - The Search For The Talisman 2000,  Unrated)
99
Island of Fire (Huo shao dao) (Jackie Chan Is the Prisoner) (Island on Fire) 1990,  R)
100
'Tis Autumn - The Search For Jackie Paris 2005,  Unrated)
101
The Eye 2 (Gin gwai 2) 2004,  R)
102
Whistle Down the Wind 1962,  Unrated)
103
Arthur Blows the Whistle 2005,  Unrated)
104
Life is to Whistle 1999,  Unrated)
105
Whistle and I'll Come to You 1968,  Unrated)
106
The Whistler 1944,  Unrated)
107
The Mark of the Whistler (The Marked Man) 1944,  Unrated)
108
The Secret of the Whistler 1946,  Unrated)
109
The Power of the Whistler 1945,  Unrated)
110
The Return of the Whistler 1948,  Unrated)
111
The Whistle 1921,  Unrated)
112
Whistle 2003,  Unrated)
113
Whistle Stop 1946,  Unrated)
114
How to Deal 2003,  PG-13)
115
Princes and Princesses (Princes et princesses) 2000,  Unrated)
116
Barbie in the 12 Dancing Princesses 2006,  Unrated)
117
Prinzessinnenbad (Pool of Princesses) 2007,  Unrated)
118
Christina, princesse de l'érotisme (A Virgin Among the Living Dead) 1973,  R)
119
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
120
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
121
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader 2010,  PG)
122
Chronicling Narnia: The C.S Lewis Story 2005,  Unrated)
123
Along Came Polly 2004,  PG-13)
124
Kismat Konnection (Lucky Charm) 2008,  Unrated)
125
Prince Charming 2001,  Unrated)
126
Marilyn Hotchkiss' Ballroom Dancing & Charm School 2006,  PG-13)
127
Yeoja, Jeong-hye (This Charming Girl) 2004,  Unrated)
128
Selena 1997,  PG)
129
Another Cinderella Story 2008,  PG)
130
Xiaohai bu ben (I Not Stupid) 2002,  Unrated)
131
The Fighting Sullivans 1944,  PG)
132
Two Tigers 2006,  R)
133
Moonrise 1948,  PG)
134
Lemora - A Child's Tale of the Supernatural 1973,  PG)
135
Lights Out and Other Supernatural Tal 2005,  Unrated)
136
Exploring the Supernatural 1998,  Unrated)
137
The Supernaturals 1986,  R)
138
Strictly Supernatural: Tarot & Astrology 1998,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments